Forum Forum podatkowePIT

Cały rok za granicą-brak polskich dochodów

Cały rok za granicą-brak polskich dochodów

lepdor / 2014-03-02 20:56
Witam,

mam kilka pytań odnośnie zeznania rocznego za 2013 rok. Mąż przez cały rok przebywał na Słowacji - tam też pracował i jego dochody zostaną rozliczone przez słowacką firmę. W 2013 roku nie miał żadnych przychodów w Polsce

1. Mogę się z nim wspólnie rozliczyć czy nie?

2. Jeśli tak to powinnam zrobić to na PIT37 czy PIT 36?

Jeśli nie to jak powinno to wyglądać

3. W PIT wpisywać przychód zagraniczny czy tylko 0 dla przychodu z Polski skoro słowackie dochody zostaną tam rozliczone?
Wyświetlaj:
belladonna / 2014-03-02 21:25 / Tysiącznik profesjonalny
http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/1509357/20120101_ulotka_opodat_zagr_2012.pdf

co do Słowacji (na 2 stronie) przeczytasz, że ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.

ad. 1 Tak, ale wtedy on musi wykazać dochody zagraniczne do stopy. PIT-36 plus PIT/ZG.
ad. 2 PIT-36 plus PIT/ZG.
ad. 3 dochód zagraniczny (a jak go obliczyć itd, to wyższa szkoła jazdy).

Przy dochodach zagranicznych wspólny PIT często się nie kalkuluje. Inna możliwość, mąż się wcale nie rozlicza (nie ma takiego obowiązku mając tylko dochody ze Słowacji - bo to warunek, ze nie ma innych). A Ty sama się rozliczasz w PIT-37 (bo rozumiem, że DG nie masz) :)
lepdor / 2014-03-03 16:59
W zeszłym roku rozliczaliśmy się wspólnie na pit36 ale miał też polskie dochody (wiem ze wyliczenie wszystkiego z zagranicy to rzeźnia ale dałam radę bo nie było korekty).
Ja DG nie mam :-)i dobrze mi z tym.
Nie będzie problemu w przyszłym roku jak on nie złoży zeznania rocznego bo od stycznia jest zatrudniony znów w Polsce więc za 2014 będzie składał zeznanie?
belladonna / 2014-03-03 17:21 / Tysiącznik profesjonalny
Nie. Rozpatrujemy rok podatkowy. Jak za 2013r. były tylko ze Słowacji nie ma obowiązków składania PIT. Jak w 2014 będą polskie PIT składamy, a spełniając warunki wspólnie z małżonkiem, też możemy tak (bo wspólne to nasz wybór /spełniając kryteria/ a nie mus, jak niektórym się wydaje).
U mnie wspólny PIT nic nie wnosi, a że ja mam już zwrot na koncie jak men dostanie jedenastkę, to rozliczam nas osobno :)

Najnowsze wpisy