CAPITAL

Wyświetlaj:
kasior1 / 83.29.169.* / 2006-06-01 19:54
CP Energia. 300 mln.

CP Energia to firma zajmująca się dostarczaniem gazu. 50% udziałów posiada fundusz Capital Partners.

Z ostatnio opublikowanych informacji wynika, że przy sprzedaży 12 mln m3 gazu CP Energia generuje 15 mln przychodu.
W związku z rozpoczętą współpracą z rosyjską spółką Oao Notatek CP Energia planuje sprzedawać docelowo 140 mln m3. Przełoży się to na 175 mln przychodu. Jeżeli dodamy do tego aktualny przychód powiększony o naturalny wzrosty możemy szacować przyszłe przychody CP Energii na poziomie 200 mln zł.
Przy rentowności 10% zysk wyniesie 20 mln.
Jeżeli przyłożymy do tego średni wskaźnik P/E 15 to potencjalna wartość spółki kształtuje się na poziomie 300 mln.
Wskaźnik P/E w przypadku spółek gazowych może być wyższy niż 15. W przypadku PGNiG wynosi on 27. Występuje tutaj premia z pozycję monopolistyczną.

Przy takich założeniach udziały CP były by warte 150 mln, czyli 13 zł na jedną akcję.
Jeżeli średnia rynkowa P/E dla CP = 15 to akcje mogłyby być warte 195 zł.

Jeżeli prezes Bala dotrzyma swoich zapowiedzi i CP E zostanie drugim największym importerem gazu do Polski, akcje Capital Parters mają olbrzymi potencjał wzrostowy na przestrzeni najbliższych 2 lat. Aktualna cena wydaję się bardzo atrakcyjna dla długookresowych inwestorów.
Podane wyliczenia są tylko szacunkami opartymi na bardzo ograniczonych danych, dlatego podtrzymuję swoją krótkookresową cenę docelową na 42 zł. Zrewiduję ją po debiucie eCarda, który będzie zarazem testem kompetencji zarządu.

Tradycyjnie, przemyślenia i szacunki są wyrazem moich poglądów i przed podjęciem decyzji inwestycyjnych należy wszystko policzyć jeszcze raz.
Zastrzegam sobie prawo do wielokrotnego publikowania tego tekstu oraz wprowadzaniu zmian wraz z napływem nowych informacj
andrzejk / 2006-06-01 22:02
Ja również wierzę w tę spółkę, dlatego wciąż ją trzymam (na szczęście wciąż jestem na niej na plusie, bo chwilę ją mam). Dziś miły prezent: +23,94% :) Jak miło...
izrael / 2006-06-10 20:23 / Tysiącznik na forum
w piatek spadek ponad 5 %. wyniki spolki tez nie najlepsze. jak myslicie warto trzymac? czy uciekac???? kupilem po 17.40 i jestem niezle w plecy.
Przemo27 / 2006-06-15 12:49
czy wycena przy aktyualnym kursie CPA jest prawdziwa ?
oznaczalo by to wzrost CPA z 12,75 na 42 zlote czyli ponad 200 % !!!

Najnowsze wpisy