Forum Forum inwestycyjneFundusze

cechy dobrego funduszu

cechy dobrego funduszu

Biernac / 83.8.161.* / 2007-08-22 17:26
zastanawialem (a raczej podsumowywywalem oststnie przemyslenia) sie dzis w korku czym powinien charakteryzowac sie dobry fundusz (dla takich skromnych "graczy" jak ja, czyli na poczatku swojej drogi w swiecie funduszy i inwestyjacych swoje oszczednosci rzedu 6-12 pensji). Doszedlem na nastepujacych wnioskow:

1. fundusz powinien byc w "parasolu" czyli powinien dawac mozliwosc wyboru wielu ROZNYCH funduszy (akcji, obligacji, pienieznych), oczywiscie z odroczeniem podatku prof. Belki

2. kowersja pomiedzy funduszami w "parasolu" powinna byc bezplatna (ja mam 12 darmowych konw./rok)

3. doradca, ktory mnie obsluguje musi miec full czasu na moje pytania (nawet te baaaardzo abstrakcyjne- w koncu mam prawo wiedziec), zadnych usmieszkow i naduzywania specjalistycznego slownictwa

4. nie jestem przekonany do funduszy "stabilnego wzrostu" i "zrownowazonych", wole sam dzieki parasolowi ustawiac proporcje w jakim stopniu ma to byc inwestycja "agresywna" czy spokojna. W chiwli obecnej mam 20% w akcjach, po 40% w obligacjach i pieniezne

pozdrawiam i zachecam to Waszych uwag w tym temacie
Wyświetlaj:
jertom / 2007-08-23 11:11 / portfel / Bywalec forum
ależ nie mówisz nic o dobrym funduszu tylko o sposobach inwestowania czyli o możliwościach wyboru funduszy o konwersjach o doradztwie o hybrydach typu zrównoważony czy stabilnego wzrostu
a o cechach i zaletach dobrego funduszu oraz jaki to fundusz to już nic
sądzę że dobry fundusz powinien dać dobrze zarobic każdy moze wg siebie wybrać ile oraz powinien to robić w miarę bezpiecznie oraz ja jako inwestor mniej lub bardziej znający się na inwestowaniu powinienem mieć spokój i nie interweniować w to
wydaję się ze fundusze selektywne gdy trochę okrzepną to właśnie będzie to gdyż w załóżeniach mogą się poruszać od 0 do 100% w akcjach w zależności od sytuacji
powinny być takimi funduszami fundusze hedgingowe ale na razie nie spełniają tych założeń
i trzeci wariant to fundusze prywatne ale wadą ich jest duża kwota wejscia
Idyll / 2007-08-23 22:48 / Bywalec forum
Fundusze selektywne mają jeden słaby punkt - będą inwestowały w w oferty publiczne - debiuty itp., a przecież nie zawsze będzie to interes dochodowy - teraz jest okay, ale za rok, dwa GPW może przestać być maszynką do robienia pieniędzy.

Moim zdaniem bardzo wazny jest parasol - weźmy np mój przykład (inwestuję w UniFundusze) - inwestowałem w fundy o podwyższonym ryzyku, a w pierwszych dniach korekty zdecydowałe się na wycofanie cashu do funda pieniężnego - w UI zrobiłem to bez problemu, a ich fundusz z ochrona kapitału jest fajną propozyca na bessę, daje gwarancję ochrony kapitalu! Na szczęście nie musiałem jeszcze go wykorzystywać... ważne jest równiez kto fundem zarządza, szczególnie przy tak dużej rotacji wśród kadry!
jertom / 2007-08-23 22:54 / portfel / Bywalec forum
masz rację ale gdy zmieni się sytuacja to zmienią strategię i będą inwestować inaczej a z czasem na pewno wykorzystają możliwość inwestowania bezpośrednio w spółki które dopiero zamierzają wejść na giełdę
cortez / 2007-08-22 23:32 / Bywalec forum
Generalnie masz rację, ale...
Wszystko zalezy od punktu siedzenia:) Dla inwetorów - laików, którzy kupują coś raz i zapominają, coś tam czasem zaglądając, wszelkie hybrydy, fundusze aktywnej alokacji, fundusze funduszy są jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.
Poza tym o jakich doradcach piszesz takim np. z OF czy takich co siedzą na infolinii danego funduszu. Bo jak do tych pierwszych mam uprzedzenia i sam sobie wolę doradzić, tak CI drudzy są bardzo pomocni i wiele razy już z takiej pomocy korzystałem. Najmilej i rzetelniej jak do tej pory potraktowano mnie na infolinii Union Inv, natomiast kompletnie źle wspominam kontakt z mLinią.
Biernac / 83.8.194.* / 2007-08-23 05:43

Poza tym o jakich doradcach piszesz takim np. z OF czy takich co siedzą na infolinii
danego funduszu.


dotychczas skorzystalem z usług D Banku i Kredyt Banku i z ich pracownikow (pracujacyc w oddzialach)jestem zadowolony, zle natomiast wspominam wizytye w Fortis Bank.
syriusb17 / 213.180.136.* / 2007-08-23 11:25
Bylem w expanderze, open finance, xelionie, fortisie, deutsche banku i innych - wniosek mam jeden - sprzedawcy nie doradcy. Generalnie dysponuja wiedza podstawowa, ale jak sie czlowiek doksztalci i zaczyna zadawac "trudne" pytania to Ci doradcy finansowi glupieja i dokladnie, jak to bylo powiedziane wczesniej stosuja glupie usmieszki oraz naduzywaja specjalistycznego slownictwa, ktorego do konca chyba nie rozumieja. Kazdy moze mowic o instrumentach pochodnych ogolnie, ale nie kazdy rozumie jak one dzialaja. A najbardziej denerwuje mnie zachwalanie produktów, które znajdują się w ofercie konkretnego pośrednika, a konwulsji dostaję przy zachwalaniu produktów Aegono'podobnych.
Wniosek jest prosty chcesz zadbac o swoje pieniadze, zadbaj najpierw o swoje wyksztalcenie a doradcow finansowych traktuj jako osoby zajmujące się za Ciebie biurokracją.
Nie mylić doradcy finansowego z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
jertom / 2007-08-23 17:53 / portfel / Bywalec forum

konwulsji dostaję przy zachwalaniu produktów Aegono'podobnych

ciekawe dlaczego ale skoro się dokształciłeś to powinieneś wiedzieć ze są to bardzo ciekawe rozwiązania
oczywiście kwestią wyboru jest ich akceptacja na warunkach określonych w umowie
ale pomijając tą kwestię to same produkty są inreresujace a niektóre wręcz pionierskie na naszym rynku
a co do doradców miałeś pecha i na nieodpowiednich trafiłeś
syriusb17 / 213.180.136.* / 2007-08-23 20:03
Co jest pionierskiego w produktach Aegonopodobnych - parasol nie, dywersyfikacja portfelowa nie, opakowanie w polise i za tym idace "udogodnienia" nie, zatem co ?
Podaj mi przyklad jakiegos produktu pod parasolem Aegona etc, ktory mialby interesujaca strategie inwestycyjna .
Co do doradców moze i miałem pecha, moze masz racje, moze... A swoja droga w jakiej firmie spotkales dobrych doradcow ?

Za odpowiedz z gory thx
jertom / 2007-08-23 22:42 / portfel / Bywalec forum
nie lubię tego typu dyskusji ale skoro oczekujesz odpowiedzi to proszę

parasol nie,

co to jest parasol zestaw funduszy od bezpiecznych po akcyjne jednego tfi z możliwością bezbelkowej konwersji z możliwością zmiany strategi inwestycyjnej z akcyjnej na np obligacyjną ale w dalszym ciągu jest to jeden tfi w aegon masz takich tfi o ile się nie mylę 8 czy 9 oraz dochodzą jeszcze fundusze walutowe i jeżeli mamy porównać to do typowego parasola to aegon ma przynajmniej niezłą wiatę o wiele większej dywersyfikacji nie mówiąc

dywersyfikacja portfelowa nie

gdy chcesz przejść z jednego parasola do innego już masz belkę ,czasami-nie wszędzie opłaty wstępne i za umorzenie a tu do wyboru kilka parasoli i fundusze zagraniczne do wyboru

Co jest pionierskiego w produktach Aegonopodobnych
[/cytat
skupienie kilku parasoli w jednym miejscu,możliwość przewalutowywania w każdej chwili
możliwość korzystania z portfeli modelowych opracowanych przez licencjonowanych doradców inwestycyjnych


Podaj mi przyklad jakiegos produktu pod parasolem Aegona etc, ktory mialby
interesujaca strategie inwestycyjna .

jest kilka ale najciekawsze to dwa fundusz gwarantowany i fundusz aktywnej alokacji
jak porówna się wyniki historyczne to jest to czołówka w swojej klasie a fundusz gwarantowany jako magazyn dla kasy w okresie korekt czy ewentualnej bessy nie będzie miał sobie równych a teraz jeszcze będzie fundusz zamknięty w ofercie
co do doradców to szukaj u żrudeł firmy które wymieniłeś to ogólnie rzecz biorąc brokerzy oferujace produkty różnych firm i powinni doradzać najlepszy produkt dla danego klienta a nie sugerować się prowizjami a tak niestety często jest aczkolwiek nie zawsze bo są też i doradcy z prawdziwego zdarzenia ci którzy pracuja bezpośrednio w aegonie naprawdę się starają być dobrymi doradcami i opiekują się swoimi inwestorami
Madzik24 / 2007-08-24 14:47 / portfel
No przestań sama pracuje w backofficie firmy doradztwa finansowego..... szczerze doradcy do domu nie wpuszczę :P Bo owszem na 10 może 2 ma to coś aby byc doradcą reszta... czycha na szybka kase w krótkim czasie
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy