CEDC

Money.pl / 2007-11-28 21:01
Komentarze do spółki: CEDC.
Wyświetlaj:
leny360 / 77.114.67.* / 2013-05-20 09:01
Ciekaw jestem co na to fundusze i inni "grubi" inwestorzy. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że odpuszczą...
canary wharf / 2013-05-20 10:27 / portfel / Tysiącznik na forum
ing juz pewnie opylil akcje na OTC
AXAXSAAAA / 90.37.160.* / 2013-05-18 12:35
TEN ALKOHOL POWINIEN ZNIKNĄĆ Z POLSKI, TAK JAK ZNIKNĄ NAM AKCJE Z KĄTA.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
canary wharf / 2013-05-14 09:53 / portfel / Tysiącznik na forum
http://www.4-traders.com/CENTRAL-EUROPEAN-DISTRIBU-8734/news/Central-European-Distribution-Corp-Vodka-maker-CEDC-bankruptcy-plan-approved-16858670/
canary wharf / 2013-05-14 09:49 / portfel / Tysiącznik na forum
akcje zostaly anulowane, ciekawe co teraz zrobi gpw :

A bankruptcy court on Monday approved Central European Distribution Corp's bankruptcy exit plan, putting Russian billionaire Roustam Tariko on the verge of adding one of the world's largest vodka producers to his stable of companies.

Under the plan, green lighted in U.S. Bankruptcy Court in Wilmington, Tariko will receive all of the Polish company's newly issued stock in return for $277 million he is providing for the benefit of its creditors. The deal essentially creates an alliance between CEDC and Russian Standard Vodka, the rival vodka maker also owned by Tariko, according to a statement issued on Monday by CEDC.

The plan is expected to become effective on May 31, the statement said.

Tariko became chairman of CEDC, which makes Absolwent and Parliament vodkas, last year after striking a deal aimed at rescuing the troubled company. CEDC has a leading market share in Russia, Poland and Hungary, but ran into financial problems after restating its results.

Despite an investment by Tariko, CEDC continued to be dogged by a cash crunch. It filed for bankruptcy on April 7 with a plan to cede ownership to Tariko after he outmanoeuvred other potential investors for control of the company. Its current stock will be cancelled, and it will cease to be publicly traded, according to the statement.

"The court's approval of our financial restructuring is a very positive step forward," Tariko said in the statement. "The company's world-class brands are now able to continue to build on their success locally and globally."

Tariko adds CEDC to a group of investments that includes Russian Standard Corp, maker of the eponymous Russian Standard brand vodkas. CEDC will emerge from bankruptcy having shed $665 million in debt
swiezak677 / 89.228.32.* / 2013-05-02 13:16
W Polsce też można odebrać własność

CEDC. Sprawa może zadecydować o wizerunku polskiego rynku kapitałowego i postrzegania zagranicznych emitentów nad Wisłą.

Czy w dzisiejszym świecie można odebrać własność obywatelowi? Naturalnie, że można, i to nie za czyny niezgodne z prawem, ale dlatego że ktoś inny był rozrzutny, nieprzewidujący czy nawet lekkomyślny. Na Cyprze oszczędności wielu ludzi zostały przejęte dla uratowania państwowej kasy. W polskim systemie prawnym także można odebrać własność – nawet w sytuacji, w której rynek kapitałowy jest nadzorowany, na jego straży stoją właściwe organy, a poszanowanie własności jest normą konstytucyjną.
To nie przypadek

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku mniejszościowych akcjonariuszy spółki CEDC – producenta alkoholi. Wersja oficjalna jest prosta – spółka działająca w oparciu o prawo Delaware (USA) znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i korzystając z zapisów prawa amerykańskiego, składa wniosek o reorganizację na podstawie rozdziału 11 Kodeksu Stanów Zjednoczonych Ameryki. W przypadku zatwierdzenia przez sąd zaproponowanego przez spółkę planu naprawczego wszystkie dotychczasowe istniejące akcje zwykłe zostaną anulowane, ich posiadacze pozostaną pozbawieni swoich praw majątkowych, a spółka wyemituje nowe akcje dla Roust Trading – akcjonariusza większościowego.
Gdyby ktoś kupił jakieś dziwne akcje na dziwnej platformie internetowej regulowanej przepisami jakiegoś dziwnego kraju, to próba obciążenia wyłącznie inwestora byłaby zrozumiała.
Wszystko dzieje się w świetle prawa amerykańskiego i zgodnie z jego regułami – ale czy zgodnie ze standardami przyjętymi w Polsce? I czy zgodnie z powszechną percepcją inwestorów, że na rynku polskim obowiązują polskie przepisy? Że przejęcie spółki wymaga wezwania skierowanego do pozostałych akcjonariuszy? Że jeśli spółka jest cokolwiek warta, to ta wartość powinna być podzielona pomiędzy akcjonariuszy stosownie do ich udziału w kapitale? Trzeba pamiętać, że ta sprawa może zadecydować o wizerunku polskiego rynku kapitałowego – i postrzegania przez polskich inwestorów ofert lokowanych przez podmioty zagraniczne na polskim rynku.
Oczywiście nie jest przypadkiem, iż jakaś spółka jest zarejestrowana pod prawem stanu Delaware, na Cyprze, w Luksemburgu czy też w innym jeszcze kraju, a notowana w Polsce. Można powiedzieć, że w prospekcie emisyjnym zapisane są czynniki ryzyka, że inwestorzy są poinformowani zgodnie z obowiązującymi przepisami. Widziały więc gały, co brały – wiadomo było bowiem, że spółka jest zagraniczna. Ale czy można oczekiwać od drobnych inwestorów, że będą zlecać analizy czynników ryzyka prawnych związanych z systemami prawnymi, według których działają spółki oferujące papiery wartościowe w Polsce i notujące swoje akcje na GPW w Warszawie? Inwestorzy prawdopodobnie zdają sobie sprawę z niedogodności związanych z rejestracją spółki w innym porządku prawnym, jak np. WZA poza Polską, ale raczej nie wyobrażają sobie, że można ich pozbawić prawa własności. Zwłaszcza że spółka pochodzi z USA, a nadzór amerykański jest postrzegany jako bardzo efektywny.
Gdzie jest nadzorca?

Gdybyśmy mieli do czynienia z sytuacją, że ktoś kupił jakieś dziwne akcje na jakiejś dziwnej platformie internetowej regulowanej przepisami jakiegoś dziwnego kraju, to próba obciążenia taką decyzją wyłącznie inwestora byłaby zrozumiała. Ale jeśli ktoś kupuje papiery na polskim rynku regulowanym, to ma prawo oczekiwać, że jest to rynek naprawdę regulowany, nadzorowany, a instytucje tego rynku zrobią, co w ich mocy, aby mu pomóc. Jeśli kupuję coś w markowym sklepie, to oczekuję, że jeśli towar jest niepełnowartościowy, to sklep zajmie się reklamacją, a nie odeśle mnie z kwitkiem, stwierdzając, że dostawca jest zagraniczny i że towar jest zgodny z regulacjami kraju pochodzenia.
Co zrobić, aby przypadek CEDC stał się elementem wzmacniającym polski rynek? Trzeba wykazać, że inwestycje na polskim rynku są bezpieczne – że organy nadzoru stoją na straży uczciwości zasad i skutecznie je chronią. Jedyną drogą do uzyskania tego efektu jest ich aktywna postawa w tej trudnej i bezprecedensowej sytuacji. Wydaje się, że działania Roust Trading były nakierowane na przejęcie kontroli nad spółką CEDC bez ponoszenia m.in. kosztów związanych z zabezpieczeniem interesów mniejszościowych akcjonariuszy – bez wezwań wymaganych polskimi przepisami związanych z przejęciem kontroli czy też wyprowadzeniem akcji z GPW.

Nie kwestionując zasadności wszczętej przed sądem amerykańskim procedury, warto podkreślić, że polskie instytucje stojące na straży polskich reguł rynku kapitałowego powinny zrobić wszystko, aby włączyć się i zbadać zaistniałą sytuację. Zakres możliwych aktywności jest szeroki – od analizy prawnej dotyczącej przebiegu wydarzeń i możliwości przystąpienia do sprawy, poprzez żądanie określonych dokumentów i wyjaśnień od spółki, aż po bezpośredni kontakt z amerykańskim na
canary wharf / 2013-04-28 12:47 / portfel / Tysiącznik na forum
10. Czy akcje Spółki będą przedmiotom obrotu na innych rynkach?

W dniu 12 kwietnia 2013 r. rozpoczęto obrót akcjami CEDC na platformach OTC Markets Group Inc. („Pink Sheets") oraz OTC Bulletin Board („OTCBB”). Inwestorzy posiadający akcje CEDC powinni skonsultować ze swoimi brokerami możliwość obrotu akcjami CEDC na Pink Sheets, OTCBB lub w jakikolwiek inny sposób.
canary wharf / 2013-04-26 12:11 / portfel / Tysiącznik na forum
no i na tyle, pozamiatane
kibol 1 / 89.238.34.* / 2013-04-26 08:55
Fora internetowe pełne są wpisów rozgoryczonych akcjonariuszy CEDC, którzy obawiają się o swoje pieniądze w związku z zapowiedzianą możliwością anulowania bez rekompensaty jej akcji. Liczne e-maile w tej sprawie trafiają też do „Parkietu". Ich autorzy szczególnie ostro wypowiadają się o KNF i GPW, do których mają pretensje m.in. o „nieodpowiedni nadzór nad spółką" i decyzje dotyczące zawieszenia obrotu jej akcjami.

Co można zrobić?

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w KDPW, wynika, że 12 kwietnia, czyli w ostatnim dniu handlu akcjami CEDC przed zawieszeniem obrotu na GPW, na rachunkach polskich inwestorów zarejestrowanych było 23 mln papierów firmy wartych ponad 4,8 mln zł. Akcje te prawdopodobnie znikną z ich rachunków, jeśli amerykański sąd zgodzi się na proponowany przez zarząd program naprawczy (rozprawa odbędzie się 13 maja). Inwestorzy postulują, by polskie instytucje podjęły działania w celu ochrony ich majątków.

- W polskich przepisach nie ma uregulowań, które umożliwiłyby KNF lub GPW podjęcie jakichkolwiek działań mających na celu uchronienie polskich inwestorów przed stratami w związku z zapowiedzianym anulowaniem akcji CEDC. Obie instytucje mogłyby zareagować w wypadku naruszenia przepisów o wezwaniach lub o raportowaniu. Przepisy o wezwaniach nie zostały jednak naruszone, a spółka dość otwarcie informowała o swoich problemach. - komentuje Konrad Konarski z Baker & McKenzie. - Zresztą nawet w razie błędów w raportowaniu można co najwyżej nałożyć karę na spółkę lub jej zarząd. Dlatego w razie anulowania akcji CEDC akcjonariuszom tej firmy pozostanie pozew prywatny przeciwko jej władzom, jeżeli da się wykazać ich winę w doprowadzeniu do upadłości lub w błędnym w raportowaniu – dodaje.

Podobnego zdania jest Leszek Koziorowski, wspólnik w kancelarii Gessel. – Z pojawiających się w prasie informacji wynika, że CEDC w prospekcie emisyjnym ujawniło jako czynnik ryzyka możliwość anulowania akcji. Skoro nie ukryło istnienia takiej możliwości, to pojawia się pytanie, czy można mówić o istnieniu jakiegokolwiek roszczenia akcjonariuszy wobec spółki. Tylko w takiej sytuacji można bowiem wyobrazić sobie ewentualne skuteczne działania polskich organów - dodaje.

Podkreśla, że KNF nie ma formalnoprawnych środków umożliwiających jej występowanie w imieniu akcjonariuszy przed zagranicznymi sądami. – Takie uprawnienia przysługują przewodniczącemu KNF jako prokuratorowi, ale wyłącznie przed sądami polskimi. Nie oznacza to jednak oczywiście, że Komisja nie może pomóc akcjonariuszom – mówi. – KNF może poinformować ich o obowiązujących w USA przepisach, które mogły zostać naruszone (oczywiście jeśli do takiego naruszenia doszło) oraz pomóc im w znalezieniu prawnika i zorganizowaniu się. Komisja miałaby tu zatem do odegrania rolę edukacyjną – dodaje.

Nauczka na przyszłość

Koziorowski przyznaje, że nieliczni wczytują się we wszystkie dokumenty i regulaminy, które otrzymują przy podpisywaniu umów. – Nie zmienia to jednak faktu, że te dokumenty najczęściej są wiążące i dlatego niespecjalnie widzę szansę na jakąś reakcję naszych organów – mówi. – Inwestorzy, którzy nie byli świadomi ryzyka związanego z inwestowaniem w CEDC, będą zapewne bardziej ostrożni w przyszłości przy podejmowaniu kolejnych decyzji – dodaje.

Konarski ocenia, że w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości można wyobrazić sobie postulat wprowadzenia przepisów zobowiązujących do ogłoszenia wezwania w Polsce w wypadku anulowania akcji w oparciu o przepisy innego kraju. – Należałoby się jednak zastanowić, czy takie przepisy miałyby uzasadnienie. W Polsce w razie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej inwestorzy również zostają z niczym, jak to miało miejsce chociażby w wypadku Hydrobudowy Polska – mówi. – Utrata pieniędzy zainwestowanych w akcje spółek jest normalnym ryzykiem związanym z rynkiem kapitałowym, i to ryzyko bardzo zależy od kwestii prawnych czy miejsca rejestracji spółki – dodaje.

Na skierowane w imieniu inwestorów pytanie, dlaczego KNF nie podejmuje działań zmierzających do ochrony akcjonariuszy CEDC, Komisja przypomniała, że akcje spółki emitowane były w oparciu o prawo stanu Delaware i również w oparciu o to prawo dokonywane są operacje na papierach, w tym ich anulowanie. Jej przedstawiciele zaznaczyli też, że prospekt CEDC wyczerpująco odnosił się do takiego rodzaju ryzyka, a spółka w ostatnim okresie informowała o trudnej sytuacji.
sulejman321 / 83.22.82.* / 2013-04-29 17:53
Jak nie zostały naruszone, wg prawa polskiego jest potrzebne wezwanie.......A skoro akcje są notowane obecnie tylko na gpw to powinno być stosowane prawo polskie.....
sulejman321 / 83.22.82.* / 2013-04-29 17:59
Ci dwaj mędrcy z gpw i KNF to prawdziwe orły. Daliby sobie spokój z debilnymi wypowiedziami , bo takie są w mojej ocenie. Po prostu nic na temat spółki nie wiedzą i się wypowiadają tendencyjnie oszołomy.........
canary wharf / 2013-04-23 22:51 / portfel / Tysiącznik na forum

wwee / 78.88.7.* / 2013-04-23 09:32
+ - 0 usuń
to zależy jak na to patrzeć.
Dla niego całe kieszonkowe od mamy to spora strata.


idiota zawsze bedzie idiota,
ale ja nie o tym
sad sie nie zgodzil na upadlosc :

U.S. Trustee Balks at CEDC-Roust Trading Securities Agreement 04/23 01:23 PM

--------------------------------------------------------------------------------

A U.S. Department of Justice representative is asking the bankruptcy court not to approve a purchase contract between vodka-manufacturer Central European Distribution Corp. (CEDCQ:$0.065,0$0.015,030.00%) and an affiliate of Russian Standard Group.

Roberta DeAngelis, the U.S. trustee for Delaware, said in court documents that the Bankruptcy Code prohibits this kind of contract because "CEDC's obligation to issue securities to Roust Trading Ltd. is CEDC's main obligation under the agreement."

The contract between CEDC and Roust Trading Ltd., which is owned by Russian billionaire and CEDC Chairman Roustam Tariko, is a securities purchase agreement that serves as the foundation for CEDC's restructuring. The agreement hands 100% of CEDC's equity to Roust Trading in exchange for $172 million in cash and $50 million in debt forgiveness.

Two sets of noteholders have signed off on CEDC's proposed restructuring, which pays them with the investment and new notes. The plan is still awaiting bankruptcy-court approval.

Ms. DeAngelis objected Monday to the contract, saying that even if the investment agreement were permitted by the Bankruptcy Code, which she says it isn't, allowing the company to put the contract into action before the court considers CEDC's restructuring plan would be "premature."

"In effect, by assuming the RTL Investment Agreement, the Debtors would be obtaining court approval for a key aspect of the Plan before a confirmation hearing had been held," Ms. DeAngelis said in court documents.

Neither CEDC nor its bankruptcy attorney was immediately available for comment Tuesday.

The company is asking the U.S. Bankruptcy Court in Wilmington, Del., to approve this contract during a hearing on April 29. A hearing on confirmation of CEDC's restructuring plan is scheduled for May 13.

CEDC filed for Chapter 11 bankruptcy earlier this month with a prepackaged plan that has more than 95% support from debtholders.

Noteholders owed $982.2 million, due in 2016, would receive $172 million in cash, $450 million in new secured notes and $200 million in new convertible notes under the plan, a recovery of about 83.7%.

Holders of notes that matured last month would receive $25 million in cash and $30 million in notes for a recovery of 34.9%. Those who don't participate in the offer would share in $16.9 million in cash.

The Mount Laurel, N.J., company, which sells vodka brands including Green Mark and Parliament in Russia and Poland and which has six manufacturing facilities in those countries, employs 4,100 people. It reported assets and debts of more than $1 billion in its Chapter 11 petition.

(Dow Jones Daily Bankruptcy Review covers news about distressed companies and those under bankruptcy protection. Go to http://dbr.dowjones.com)

Write to Stephanie Gleason at stephanie.gleason@dowjones.com

w USA CEDC jest teraz notowane jako CEDCQ
dzisiejsze notowania :) +40%


Central European Distribution Corporation Stock Quote & Summary Data
CEDCQ
$0.07
*
0.02

40%

*Delayed - data as of Apr. 23, 2013


Community Rating: Rate Central European Distribution Corporationrate it now
View: CEDCQ After Hours
canary wharf / 2013-04-23 05:42 / portfel / Tysiącznik na forum
mam lepszy POMYSL :

kupie litra zubrowki poloze na podswietlanym LEDami stoliczku z plexi, a za butelka wydrukuje sobie certyfikat upadlosci i oprawie w antyrame

zeby mi przypominalo jak sie robi pieniadze na GPW
cedc / 89.67.66.* / 2013-04-23 08:22
dużo straciłeś?
wwee / 78.88.7.* / 2013-04-23 09:32
to zależy jak na to patrzeć.
Dla niego całe kieszonkowe od mamy to spora strata.
canary wharf / 2013-04-23 08:33 / portfel / Tysiącznik na forum
to zalezy :)
canary wharf / 2013-04-20 07:42 / portfel / Tysiącznik na forum
CEDC wycofało propozycję 5 mln USD rekompensaty dla akcjonariuszy
ISBnews - Biznes
19 Kwi 2013, 11:10

http://stooq.com/n/?f=729718&search=cedc
canary wharf / 2013-04-20 07:38 / portfel / Tysiącznik na forum
kupie 1000 akcji na rynku pozagieldowym na pamiatke po 0,01gr
wwee / 87.205.192.* / 2013-04-22 11:32
powiedz mamie niech ci podręczniki do gimnazjum kupi
kibol 1 / 89.238.34.* / 2013-04-18 20:54
Czarne chmury wiszą nad akcjami CEDC:

http://www.parkiet.com/artykul/27,1316902-CEDC--niepewna-przyszlosc-akcji.html
sporadycznie / 89.71.101.* / 2013-04-15 17:25
W USA na rynku śmieciowym dzisiaj 0,08 USD, obroty też duże,już przemielili około 2 mln sztuk.
misia1122 / 195.82.181.* / 2013-04-15 14:30
niech mi ktoś rozsądny wytłumaczy co mam zrobić?
Nie pisze ile straciłam bo dużo, papier nadal trzymam, czy składać jakąś apelację przez biuro maklerskie? co się robi w takich sytuacjach
misia1122 / 79.124.123.* / 2013-04-15 18:48
mialam na myśli jak się to załatwia drogą egzekucji sądy i te rzeczy...
J1512 / 178.43.109.* / 2013-04-15 15:50
Teraz to pozostaje tylko czekac,ale ja wim
że i tak nic dobrego z tego czekania nie wyniknie zostaną tylko ogromne straty.
SB-BILILU / 83.12.116.* / 2013-04-15 14:39
W RAMKĘ NA GWOŻDZIK NA ŚCIANĘ ,LUB DO TOALETY
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy