CENSTALGD

Money.pl / 2007-06-08 14:31
Komentarze do spółki: CENSTALGD.
Wyświetlaj:
SB / 83.12.116.* / 2009-12-16 08:27
SPÓŁKA OSIMIESZYŁA SIĘ TAKIM PODEJSCIEM DO INTERNAUTY ,DLATEGO PRZYTAKIM MYSLENIU W NIEJ NIGDY W NIĄ NIE ZAINWESTÓJE ?
gall333 / 2009-12-16 11:35 / Bywalec forum
SB tu ci muszę przyznać rację. Skoro są tacy pewni swojej spółki to powinni wykorzystać sytuacje i skupować akcje.
GDA66TY / 2009-12-16 16:16 / Tysiącznik na forum
Czasem jak coś powie to powie.
bananaboy / 80.239.242.* / 2009-12-14 23:58
Armagedon?
GDA66TY / 2009-12-14 14:42 / Tysiącznik na forum
Zjazd i końca nie widać. Ale jazda.
socjalizm rządzi / 88.199.162.* / 2009-12-14 15:15
maiłem kiedyś, miałem - fajnie było z Centkiem w porf\elu się obnosić ale kiedy to było (2003-2004)...

patrzę tak że tu się Monte Carlo zrobiło jak na Biotonie (nie miałem NIGDY)
pozdro dla wszystkich
socjalizm rządzi / 88.199.162.* / 2009-12-14 15:15
maiłem kiedyś, miałem - fajnie było z Centkiem w porf\elu się obnosić ale kiedy to było (2003-2004)...

patrzę tak że tu się Monte Carlo zrobiło jak na Biotonie (nie miałem NIGDY)
pozdro dla wszystkich
GDA66TY / 2009-11-17 16:50 / Tysiącznik na forum
Teraz to już totalna wyprzedaż. Co się dzieje? Bankrut czy co?
GDA66TY / 2009-10-20 12:18 / Tysiącznik na forum
Coś słabą wiedzę mam na temat tej spółki a mam chęć w nią zainwestować jeszcze sporo gotówki ale dlaczego tak słabo ta spółka jest notowana? Czy jest ku temu jakiś poważny powód?
1izunia / 2009-11-17 15:10 / portfel
Na dzień 30.09.2009 dla COGNOR (wziąć raport i sprawdzić czy nie kłamie)

Aktywa obrotowe: 375.3 mln zł (strona 5/22 raportu) (ubyło 89.4 mln zł w stosunku do czerwca 2009)

Aktywa trwałe: 351.3 mln zł (strona 5/22 raportu) (ubyło 13.3 mln zł w stosunku do czerwca 2009 – głównie rzeczowych aktywów trwałych)
Razem: 726.6 (strona 5/22 raportu)(są to aktywa ogółem i ubyło 102.7 mln zł, bo było 829.3 w raporcie półrocznym)

Ktoś pytał: jak ubyło 100 mln zł z aktywów?

Dokładnie 102.7 mln zł (bo ubyło 89.4 mln zł obrotowych i 13.3 mln zł trwałych, co razem daje 102.7 mln zł)

A co się składa na ten ubytek 89.4 mln zł z aktywów obrotowych?

Ubyło zapasów za 69 mln zł oraz ubyło 18 mln zł należności z tytułu dostaw i usług oraz ubyło 2.4 mln zł gotówki.

Ubyło długów, co wszyscy podkreślają jako pozytyw, bo na pierwszy rzut oka pozytywne jest:
Proszę:
Zobowiązania krótkoterminowe 258 mln zł ( spłacili 55.4 mln zl od czerwca 2009)
Zobowiązania długoterminowe 139.2 mln zł (spłacili 19.9 mln zł od czerwca 2009)
Łącznie zobowiązania wynoszą 397.2 mln zł i rzeczywiście spadły o 75.3 mln zł, ale kapitał własny (suma aktywów trwałych i obrotowych minus wszystkie zobowiązania) wynosił w czerwcu 356.8 mln zł a teraz wynoszą 329.4 mln zł, czyli ubyło 27.4 mln zł.

Ktoś zapyta: dlaczego ubyło 27.4 mln zł z wartości firmy, która to wartość (329.4 mln zł) dzielona jest na ilość akcji i podawana jako wartość księgowa akcji??
Odpowiedź: dlatego, że co prawda ubyło zobowiązań (długów) 75.3 mln zł ale kosztem ubytku aktywów przewyższających te zobowiązania, bo ubyło, podane wyżej, 102.7 mln zł. Różnica z pozbycia się większej ilości aktywów niż spłaty długów to właśnie te 27.4 mln zł.

Jak się podzieli ten ubytek aktywów netto na 66 mln akcji to wychodzi, że przez trzy miesiące ubyło 0.42 groszy z każdej akcji a przypominam, że w III kwartale, było odbicie w stalówce.

A co do działalności operacyjnej, czyli handlu stalą, do której to działalności cognor jest powołany:
Od początku tego roku do końca września (9 miesięcy) cognor sprzedał stali za 713 mln zł (przychody)
(w pierwszym kwartale Cognor był dużo mniejszym podmiotem i zrobił tylko 103.4 mln zł ;
w II kwartale 307.3 mln zł
w III kwartale 302.3 mln zł –
razem 713 mln).

Taki obrót pozwolił na zrobienie straty z działalności operacyjnej równej 63 mln zł z czego w słynnym III kwartale 20.4 mln zł, który był ponoć dla branży odbiciem i wielu pisze, że to pozytyw bo w poprzednim kwartale było 38.5 mln straty. Spółka do przynoszenia strat z działalności operacyjnej. Takie efekty przynosi na razie restrukturyzacja.
Ogólnie strata netto przez ten czas (od początku roku do końca września ) to 15.78 mln, bo działalność finansowa pozwoliła ponoć na to.

Ale jak jest na pewno?
Dlaczego pytam? Bo teraz uwaga! Znowu jest przykład, że akcjonariuszy ma się za durniów (w bardzo wielu przypadkach jednak to prawda)
Dlaczego uwaga? Bo z tych powyższych 15.78 mln zł od początku roku to 15.6 mln zł to strata z ostatniego kwartału (od 1.07.2009 do 30.09.2009). Jest to więc następny przykład manipulacji, bo w raporcie półrocznym było podane, że zysk na akcje wynosi 43 grosze, pamiętacie?
Czy był to zysk to teraz widać. Nie było żadnego zysku!!!

Nikt wtedy nie potrafił policzyć i podać skąd ten zysk w raporcie półrocznym tzn. wiadomo było, że ze skupu obligacji, bo w poprzednim raporcie od początku roku wykręcili 42.7 mln zł straty operacyjnej ale na skupie obligacji, które do spłaty wcisnął im Złomrex przez ZSS, zyskali. Pomimo, że podano, że starta netto za całe półrocze wychodziła wtedy 0.182 mln zł to nie przeszkodziło to podać w raporcie dla niekalkulnych akcjonariuszy, że mieli zysku na akcję 0.43 grosze. Teraz wiadomo, że było to KŁAMSTWO i łamanie ustawy, bo z tego raportu wynika, że nie mogli mieć zysku 0.43 zł na akcje. Powtarzam teraz dane z tego ostatniego raportu za okres od początku roku do końca września: strata netto od początku roku 15.78 mln z czego 15.6 mln zł to z ostatniego kwartału, no to gdzie ten zysk 0.43 zł na akcje (nawet przy 35 mln akcji)???

Teraz pozytywnie ale jako marzenia.

Ja wspominałem, że jak pokażą zysku operacyjnego za ten trzeci kwartał (miał być dobry) tak pomiędzy 10 a 16 mln zł (tylko tyle) to licząc, że nie będzie się on już zmniejszał w przyszłości, to można by było policzyć, że rocznie da to od 40 do 60 mln zł. Dzieląc to przez liczbę akcji 66 mln sztuk byłoby to od 0.6 do 0.9 zł na akcję zysku operacyjnego rocznie. Przyjmując C/Z na poziomie 10 (tyle ma KGH) no to te 10 x 0.6-0.9 zł dawałoby 6-9 zł jedna akcja COG, tzn. rynek spokojnie powinien tak wtedy wyceniać akcje COG. Dlatego wydawać by się mogło, że te Lepiejowe 7.3 zł w tym roku najzwyczajniej w świecie realne.
Jeszcze raz patrząc: Iiq - 307 mln zł , III q - 302 mln zł to rocznie 1,200 mln zł. Jak się pomarzy, że takie 4% z tego będzie zyskiem to dałoby 0.04*1200=48 mln zł. Dzieląc na liczbę akcji (WSZYS
Arlemen / 2009-10-22 10:41 / Bywalec forum
Powód to jest taki że ta spółka jest jednym z bardziej prestiżowych papierów z swig80.Jest zbierany na niższych poziomach i specjalnie dołowany ze względu na jego wkrótce poważne wzrosty.Miedź,złoto i ropa zaliczyły już swoje wzrosty po bessie,przychodzi czas na stal.Są na niektórych forach nawet cwane i wynajęte osoby takie jak na parkiecie 1q2w3e która twierdzi że to co robi to jej hobby ...heh,czy na bankierze 2zetcośtam.Na ACE pamiętasz jak było ,że trup w szafie i różne inne plotki z palca wyssane,aż jakiś nawet grubas krótko przed odpałem z ukrytego pozbywał się 200kilo po 1.15zł .Kto nie był głupi to również tam zarobił.Ta Cognorze będzie podobnie.Więc jak Masz poważne zamiary to się nawet nie zastanawiaj,ja również postawiłem na tą spółkę.Od dołka swego w chwili obecnej ma zaledwie 50% górki ,a jak wiesz,większość spółek już zaliczyła po 200-500% ,więc tu będzie scenariusz podobny.Pozdrawiam.
kwiatek... / 2009-10-20 23:35 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Faktycznie kurs leci na łeb....
GDA66TY / 2009-10-29 18:25 / Tysiącznik na forum
Tak to prawda COGNOR leci na pysk i spadkowi nie widać końca. Problem to Chorwacka huta która jest poważnym balastem którego podobno nie sposób się pozbyć. Osobiście to sądzę że spadek tam jeszcze potrwa z jakieś pół roku do 2 zł. Wtedy jeżeli fundamenty tej spółki nie będą zachwiane to skuszę się na delikatny zakup akcji. Wolę odpał z 2 złotych niż kupno dzisiaj i dołowanie z uśrednianiem a potem odrabianie strat.
GDA66TY / 2009-10-02 12:20 / Tysiącznik na forum
Długo jeszcze będzie trwał ten marazm?
Co jest tym balastem?
Czyżby huta na Chorwacji?
Arlemen / 2009-10-06 12:23 / Bywalec forum
Spokojnie panowie,na skotanie zarobiliśmy i to samo będzie na Cognorze ,obecnie trwa zbieranko,bo trochę mało akcji jest na sprzedaży do kwoty 4zł ,a trzeba pozbierać z poziomu 3.6X,3.7X .

Dobre perspektywy dla stalowego rynku
wnp.pl (Renata Dudała) - 06-10-2009 10:15

Ruszyła realizacja inwestycji infrastrukturalnych i drogowych, co spowodowało wzrost produkcji stali - mówi dla portalu wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.
Jak ocenia Pan aktualną sytuację na rynku stali?

- Jestem optymistą. Rynek ożywił się i wzrosła produkcja stali. Według danych World Steel Association produkcja stali w sierpniu tego roku wyniosła 106,5 mln ton. Wprawdzie jest to o 5,5 proc. mniej niż w sierpniu ubiegłego roku, ale tak wysokiej produkcji nie było od dłuższego czasu. Nadal dominującą pozycję zajmują Chiny, które od początku roku wyprodukowały 369,65 mln ton stali.
Jakie perspektywy ma przed sobą polski rynek stali?

- Według danych World Steel Association od stycznia tego roku polskie huty wyprodukowały 4,57 mln ton stali. Wynik jest gorszy o 37,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Sytuacja w Polsce i tak jest jednak lepsza w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, gdzie produkcja od stycznia do sierpnia zmniejszyła się o 41 proc. do 84,22 mln ton stali.

Sytuacja w Polsce na tle Europy nie jest zatem zła. Ważne, że mamy dodatni PKB. Polska ma także do wykorzystania fundusze z Unii Europejskiej na planowane przedsięwzięcia. Ruszyła realizacja inwestycji infrastrukturalnych i drogowych, co spowodowało wzrost produkcji stali. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbliża się zima i w budownictwie nastąpi spowolnienie prac. Prace te ruszą wraz z początkiem roku.

Wszystko wskazuje na to, że najgorsze jest za nami. Zarówno krajowy jak i światowy rynek stali mają dobre perspektywy.
GDA66TY / 2009-10-29 18:29 / Tysiącznik na forum
Oj arlemen widzę ze cię nie źle przypyliło skoro tak latasz i naganiasz. Jak na dzień dzisiejszy to proponuje ci przesiąść się na SKOTAN.
Arlemen / 2009-11-02 22:48 / Bywalec forum
Chyba nie wiesz co piszesz...heh,Skotan już mi dał zarobić ,c/wk 2.2 ,nie dzięki ,Kark wywalał w okolicach 3zł a ja po nim zbierać zamiaru nie mam ,interesują mnie c/wk poniżej 0.5 ,w baloniki się nie bawię tym razem.
SB / 83.12.116.* / 2009-07-22 20:28
CO SIĘ DZIEJE Z TYM CENSTALGD-COGNOR,KIEPSKO ?!
pluszak ;) / 62.21.32.* / 2009-07-16 13:05
decyzja o połaczeniu zapadła i dalej cisza !!! o co chodzi ????
nicierpliwy / 195.95.235.* / 2009-07-13 16:01
GPW potrzebuje kapitału.
GDA66TY / 2009-04-16 11:55 / Tysiącznik na forum
No pięknie oby tak dalej.
GDA66TY / 2009-04-11 09:44 / Tysiącznik na forum
Życzę wszystkim wesołgo alleluja !!!
andred7990 / 2009-04-04 20:29
BEDZIE DOBRZE CALY MIESIAC DO GORY POD NWZA. CIEKAWE KOMU PAPIERY I PO ILE SPRZEDAJA !!!
mario333 / 83.4.79.* / 2009-04-03 12:49
jacyś pseudobiznesmeni obracają dziś tymi samymi akcjami kupując je a następnie sprzedając i odwrotnie najpierw sprzedją a potem kupują taniej. Życzę im aby obudzili się z reką w nocniku kiedy jakiś poważny inwestor zacznie skup a oni zostaną bez papieru. Dzięki takim zachowaniom kurs nie może swobodnie sie wybić.
xxxxxxxx / 83.4.115.* / 2009-03-20 19:28
Centrostal utrzymuje wzrostową passę
Akcje firmy dały zarobić w tydzień ponad 40 proc. Przemysław Sztuczkowski, który kontroluje Centrostal, twierdzi, że to i tak za mało.
W tydzień na akcjach Centrostalu Gdańsk można było zarobić ponad 40 proc. To jeden z najlepszych wyników na całym rynku. Kurs dystrybutora stali poszedł ostro w górę, gdy spółka ujawniła nową strukturę konsolidacji ze Złomrex Steel Services (ZSS). Wczoraj notowania Centrostalu wzrosły o kolejne 3 proc.
Nowa wizja połączenia zmieniła się diametralnie. Teraz to osią procesu konsolidacyjnego stał się giełdowy Centrostal. Wcześniej miał to być Złomrex Steel Services. Obecna propozycja mówi o nabyciu przez gdańską spółkę 100 proc. akcji w kapitale zakładowym ZSS, a następnie połączeniu. Realizując powyższą koncepcję, Centrostal objął już 51 proc. akcji spółki ZSS, za 73,3 mln zł. Zakup sfinansowany został z własnych pieniędzy. Teraz gdańska spółka ma zwołać walne zgromadzenie akcjonariuszy, by uchwalić warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji, które zostaną pokryte przez Złomrex wkładem niepieniężnym. Będzie to aport w postaci pozostałych 49 proc. akcji ZSS.
Reakcja rynku na nowy sposób połączenia giełdowej spółki z dywizją dystrybucyjną Złomreksu może sugerować, że tym razem zadowala ona mniejszościowych akcjonariuszy. Przypomnijmy, że poprzednia wersja połączenia, gdzie przejmującym miał być ZSS, została oprotestowana przez mniejszościowych akcjonariuszy Centrostalu, którym nie odpowiadały warunki transakcji. Teraz nie powinno być takich zgrzytów. W Centrostalu poinformowano nas, że spółka nie miała żadnych negatywnych sygnałów od udziałowców dotyczących nowych warunków konsolidacji.
Zdaniem Pawła Pochmary ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, ta wersja konsolidacji, w której przejmującym jest Centrostal, wydaje się zdecydowanie bardziej korzystna niż poprzednia. Również w jego opinii rynek zdecydowanie pozytywnie odebrał nową koncepcję połączenia Centrostalu Gdańsk ze Złomrex Steel Services. Wyrazem tego jest również to, że do stowarzyszenia nie docierają żadne zażalenia ze strony mniejszościowych akcjonariuszy.
W myśl nowych ustaleń, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to formalnie proces integracji zakończy się już w III kwartale tego roku. Jeszcze wcześniej dywizja dystrybucyjna Złomreksu ma zmienić nazwę na Cognor. Pod taką nazwą będzie też notowana na warszawskim parkiecie w miejsce Centrostalu.
okiem właściciela
Wycena Centrostalu Gdańsk i tak jest zdecydowanie za niska
Przemysław Sztuczkowski,
prezes Złomreksu i główny udziałowiec Centrostalu Gdańsk (poprzez Złomreks)
Na bazie spółek Złomrex Steel Services i Centrostal Gdańsk powstaje grupa. Uważam, że notowania Centrostalu powinny wzrosnąć nie o 40, a o 400 proc. Dzisiejsza wycena gdańskiej spółki, która moim zdaniem jest bardzo niska, nie pokrywa nawet wartości nieruchomości tworzonej grupy. Nowy podmiot powinien zacząć funkcjonowanie w tym roku i będzie osiągał roczne obroty powyżej 2 mld zł.
lukas76krak / 83.4.251.* / 2009-03-23 16:39
400% to chyba przesadził...ale 200% to mogłoby.
xxxxxxx / 83.4.70.* / 2009-03-20 09:37
co dalej????????
lukas76krak / 91.94.131.* / 2009-03-20 19:14
Czekamy?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy