Forum Forum dla firmOprogramowanie

Chmura obliczeniowa w firmie. Czy to bezpieczne?

Chmura obliczeniowa w firmie. Czy to bezpieczne?

Wyświetlaj:
joanna_wrobel55 / 2019-05-16 12:27
Uważam, że chmura jest bezpieczna, jeśli zajmują się tym profesjonaliści. My zleciliśmy to https://www.cfi.pl/ Wydaje mi się, że aby dane były bezpieczne na sprzęcie potrzebne są kosztowne systemy operacyjne. Firmy, które specjalizują się w systemach zarządzania i zabezpieczeniach mają naprawdę bogate zaplecze sprzętowe i programowe tak, aby nawet chmura dawała gwarancję. Polecam współpracę z tą firmą. Naprawdę kompetentni ludzie. Jeśli nie masz nikogo, kto zna się na informatyce na tyle dobrze, by wdrożyć wszelkie zabezpieczenia, to lepiej zwrócić się sprawdzonych i znających się na rzeczy firm, takich jak ta. Weź pod uwagę również fakt, że ich zaplecze finansowe jest dużo większe niż zazwyczaj może sobie na to pozwolić firma. To przekłada się na jakość i eliminuje ryzyko praktycznie do zera.
wczesniej_wiatraki / 188.121.27.* / 2014-06-01 13:17
Jak zawsze w wypadku Eurocloud - w trakcie debaty nie ma żadnego przedstawiciela chmury obliczeniowej. Wnioski z debaty też oczywiście na poziomie gimnazjum. "Trzeba zabezpieczać, żeby było bezpiecznie, bo bezpieczeństwo to ważna rzecz" etc.

Tymczasem Ci, którym naprawdę zależy na bezpieczeństwie danych w chmurze (w Polsce jest to rodzima chmura Oktawave), robią rzeczy na serio, by dane klientów były bezpieczne, zachęcam do lektury:

1. https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/117/94/bezpieczestwo-chmury-obliczeniowej-oktawave

2. https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/264/94/rozszerzony-opis-aspektow-zwizanych-z-bezpieczestwem-platformy-oktawave
hyccu / 83.9.17.* / 2014-09-23 19:29
Co do bezpieczeństwa w chmurze to do tego trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenia. Osobiście polecam integratedsolutions.pl. Po 1 mają bardzo dobre zabezpieczenia i mają w tym doświadczenie. Po 2 zajmują się również hostingiem w chmurze i backupem co jest dla mnie bardzo ważne. Dzięki temu czuje się bezpiecznie trzymając u nich dane.
Ashitaka / 83.29.54.* / 2014-05-31 12:39
Co jakiś czas prowadzę z różnymi ludźmi na forach i w tzw. realu dyskusję na temat tego czy trzymanie danych w chmurze jest bezpieczne (sam mam księgowość internetową szybkafaktura.pl i na ich serwerach przechowuję swoje dane). Argumentacja za rozwiązaniami on-line wydaje mi się dość prosta. Mój budżet na zabezpieczenia i system komputerowy to maksymalnie 1000 zł rocznie - administratorzy chmur obliczeniowych wydają na to miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy. Moja znajomość informatyki to kopiuj, wklej, sformatuj dysk - oni mają do dyspozycji sztab specjalistów, moja pamięć to 3GB RAM, oni mają do dyspozycji własne serwerownie. Jednym słowem uważam, że przeciętny przedsiębiorca w warunkach domowych nie jest wstanie zapewnić należytego bezpieczeństwa danych, szczególniej, jeśli komputer firmowy wykorzystywany jest także do celów prywatnych (a na ogół tak jest). Zresztą, moje zdanie może potwierdzić choćby fakt, że księgowość szybkafaktura.pl, której używam, przeszła pomyślnie profesjonalny, zewnętrzy audyt zabezpieczeń. Drobni przedsiębiorcy przechowujący dane na swoich firmowych komputerach raczej takich kontroli nie zlecają bo są one bardzo drogie i zajmują sporo czasu.
Regina223 / 185.24.200.* / 2019-05-15 11:24
Nie zgadzam się. Można szyfrować dokumenty i robić kopie zapasowe w wybranych przez siebie miejscach - to zapewnia pełne bezpieczeństwo przed wyciekiem danych osobowych i wszelkich tajemnic firmowych oraz prywatnych. Takie narzędzia nie muszą być skomplikowane. Na przykład polska firma robi coś takiego, nazywa się specfile.pl.
Katarzyna_AB / 83.20.227.* / 2019-04-20 20:39
Jesli przed umieszczeniem danych w chmurze bedą one zaszyfrowane np. specfile.pl lub innym narzedziem do szyfrowania, to nie ma problemu
gidedeon / 89.228.77.* / 2014-02-25 11:36
ja korzystam z usługi earchiwizacja.pl i też długo się zastanawiałem nad bezpieczeńśtwem takich rozwiązań. Akurat w tej usłudze przekonało mnie to, że powierzchnie dyskowe do przechowywania danych wydzierżawia od home.pl, a oni spełniają wszelkie wymogi GIODO oraz posiadają wdrożony system zarządzania jakością oraz jako jedyna firma hostingowa w Polsce, System Bezpieczeństwa Informacji. Poza tym dane są chronione hasłem, loginem, certyfikatem SSL. A w usłudze można nadać określony dostęp do dokumentów danym osobom. Więc jeśli nie chcemy, aby jakiś pracownik miał dostęp do poufnych dokumentów, to go nie dostaje. Polecam przetestować - jest za darmo.
Szymczak / 62.233.237.* / 2013-10-02 10:51
W mojej firmie, każdy pracownik ma smartfona jako dodatkowe narzędzie pracy. Ochrona antywirusowa na laptopach owszem jest. Jednak telefony pozostają same sobie, a przecież przez nie przechodzą praktycznie takie same dane...
frankenstein / 62.233.237.* / 2013-07-01 17:07
O bezpieczeństwo danych w firmie dobrze dba PSB F-Secure. Ochroną obejmuje nie tylko komputery firmowe, ale też urządzenia mobilne, przecież teraz smartfon to także narzędzie pracy, odczytujemy z niego pocztę, korzystamy z różnych oprogramowań w wersji mobilnej, mnóstwo danych jest na nich przechowywanych - danych, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Są to informacje o klientach i nie tylko. Poza tym PSB jest wyposażony w aplikację Software Updater, która na bieżąco aktualizuje oprogramowanie

Najnowsze wpisy