Forum Forum prawnePracy

ciąża a okres próbny

ciąża a okres próbny

llenka / 2011-11-07 13:44
niebawem zakończy się mój okres próbny w pracy, trwał on 3 miesiące, właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży, w 6 tygodniu, a umowa kończy mi się wraz z końcem listopada, co mam robić? powiedzieć o tym szefowi? jeśli to zrobię to pewnie nie przedłuży już ze mną umowy :/ czy prawo jakoś mnie przed tym chroni?
szklarek / 2011-11-07 19:00
Żadne prawo nie "chroni" przed niepodpisaniem kolejnej umowy o pracę. I ciąża nie ma nic takiego. Podpisanie kolejnej umowy jest zawsze wolą pracodawcy.
Obecnie w związku z ciążą jest Pani chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Ale ciąża jest zbyt mało zaawansowana by pracodawca musiał przedłużyć obecną umowę do dnia porodu. Więc rozwiąże się ona terminowo.

"Strategicznie" dla Pani jest właśnie nic nie mówić, bo jeśli pracodawca zechce podpisać z Panią kolejną umowę- na niej będzie już Pani w pełni chroniona, bo na pewno jej koniec jeśli będzie na czas określony przypadnie już po 3 miesiącu ciąży.

Pozostaje kwestia tego, czy niepoinformowanie go o tym w momencie podpisywania ewentualnej kolejnej umowy jest etyczne....

Kluczowy- art.177 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicie
lstwem/art-177

Najnowsze wpisy