Forum Forum dla firmKadry

ciąża a ubezpieczenie

ciąża a ubezpieczenie

alice-lul / 83.23.0.* / 2015-01-22 14:23
Od przyszłego miesiąca otwieram firmę, którą planowałam otworzyć już od dawna. Ostatnio jednak dowiedziałam się, że być może z powodów zdrowotnych najbliższe kilka miesięcy są ostatnimi, w których mam szansę zajść w ciąże. Jeśli potwierdzi to inny lekarz to naturalnie chciałabym w nią zajść.
Zakładając, że zajdę w nią powiedzmy 3 miesiące po założeniu działalności, a przez te 3 miesiące opłacę najwyższą składkę to będę mogła otrzymać od razu chorobowe (to raczej nie będzie lekka ciąża)?
Druga sprawa czy dostając wysokie chorobowe mogę obniżyć składkę na najniższą nie tracąc wysokiego chorobowego? Czy wtedy będzie mi przysługiwać wysokie macierzyńskie?
Czy płacąc wysoki ZUS mogę to robić ze swoich oszczędności czy muszę wykazać, że przynajmniej tyle zarobiłam? Boję się, że na początku nie będę miała tyle zleceń.
szklarek / 2015-01-22 18:02
Tak. Już po 90 dniach (okres wyczekiwania) będzie Pani mogła uzyskać zasiłek chorobowy. Mogłoby to nastąpić wcześniej, jeśli obecnie jest Pani w tym ubezpieczeniu z innego tytułu.

Tak w trakcie zasiłku można 'zejść' na niższą podstawę bez zmniejszenia zasiłku chorobowego a potem macierzyńskiego, jeśli przerwa miedzy nimi nie osiągnie pełnych 3 mc kalendarzowych.
Taki jest obecny stan prawny.
ALE jest projekt nowelizacji ustawy zasiłkowej w Sejmie, który te zasady ma zmienić. Jeśli po jej wejściu w życie będzie Pani miała przerwę w zasiłku chorobowym lub przejdzie na macierzyński- dotknie to i Pani, wysokość zasiłku w dużo większym stopniu odda to, na ile składki były wyższe od podstawy minimalnej i jak krótko to trwało.
Taki

Najnowsze wpisy