Forum Forum prawnePracy

ciąża a umowa na zastępstwo

ciąża a umowa na zastępstwo

przyszła mama / 2012-08-03 10:12
Pracuję w tej firmie od kilku miesięcy dosłownie, zaszłam w ciążę i okazało się, ze jest zagrożona i muszę być na zwolnieniu przez kolejne 5 miesiecy aż do rozwiązania. Wiem, ze szef zatrudnił kogoś na zastępstwo, czy to normalnie się stosuje? takie zatrudnianie? czy myslciie, ze będzie to miejsce na mnie czekało czy nie mam co na to liczyć?
Wyświetlaj:
łukasz leon / 2012-08-03 14:25
ale w mojej firmie było na przykład tak, ze dziewczyna na zastęstwo się sprawdziła i jak koleżanka po macierzyńskim wróciła, to w sumie nastęonego dnia dostała wypowiedzenie, nei wiem czy to było zgodne z KP czy nie, ale faktycznie tak było
szklarek / 2012-08-03 22:34
Jeśli pracownica po macierzyńskim nie wystąpiła o zmniejszenie etatu zamiast wykorzystania u. wychowawczego (art. 186'7 i 186'8 KP)- to już z żadnej ochrony przed wypowiedzeniem z tyt. rodzicielstwa nie korzystała.
ALE- jeśli miała umowę na czas nieokreślony- to musiał być podany powód. NIE mogło być powodem to, że pracownik na zastępstwo okazał się lepszy- bo jego umowa rozwiązała się automatycznie wraz z powrotem młodej matki. Więc formalnie- może i lepszy, ale go już NIE było. Mógł być zatrudniony już kolejnego dnia, ale na umową zwykłą.
Jeśli więc to nie była umowa na czas określony- wygląda na zwolnienie nieprawne.
saad / 91.213.162.* / 2012-08-03 10:23
akurat w tej sprawie nie ma prawa Cię zwolnić, ale musi kogoć na zastępstwo zatrudnić bo praca się nie wykona:) jesteś chroniona przez KP i miejsce będzie czekało do momentu zakończenia urlopu macieżyńskiego

Najnowsze wpisy