Forum Forum prawnePracy

Ciąża przy umowie zlecenie.

Ciąża przy umowie zlecenie.

katarina86 / 2012-02-03 08:44
Czy jeśli pracuję na umowę zlecenie (umowa podpisana na razie 12 miesięcy) a dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży, to mogę liczyć na urlop macierzyński? Z tego co się orientuję nie przysługuje mi na takiej umowie wychowawczy, ale właściwie mam opłacane przecież wszystkie składki. Może ktoś podzielić się doświadczeniami?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-02-03 13:46
"Właściwie" ?

Na zleceniu nie ma żadnych urlopów, nierealizowanie zlecenia z powodu choroby, ciąży, czy macierzyństwa nie chroni przed jego wypowiedzeniem.

No chyba, że klauzula taka w umowie została zapisana.
Natomiast prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego zależy od tego, czy zlecenie to podlega składce chorobowej.
Bo albo podlega obowiązkowo, albo dobrowolnie. Tak, czy inaczej z RMUA to wynika.
Monika997 / 37.30.110.* / 2014-07-25 10:36
Mam również podobne pytanie gdyż,01,07,2014r minął mi rok pracy na umowie zlecenie i teraz dostałam umowę na dwa lata, składki mam oplacane m.in chorobowe( ok 45zł/mc) i zdrowotne itd, jak to jest z L4? przysługuje płatne czy nie? i jak to jest z ciążą? bo czytam czytam i nie mogę się doczytać :), czy jakiś zasiłek należy się i czy jakiś urlop macierzyński przysuguje.Najlepiej to jakby ktoś napisał konretnie co sie należy a co nie :), chce jeszcze zaznaczyć ze mój mąż pracuje w służbach mundurowych i czy to tez ma jakieś znaczenie??
szklarek / 2014-07-25 11:04
Skoro podlega Pani ub. chorobowemu to w razie uzyskania orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy (ZLA) uzyska Pani na normalnych zasadach zasiłek chorobowy. Jeśli w czasie ciąży- w wysokości 100% podstawy.
Jeśli urodzi Pani w trakcie ub. chorobowego- uzyska Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi u. macierzyńskiego + u. macierzyńskiego dodatkowego + u. rodzicielskiego jaki z KP mają etatowcy.
Łącznie jest to min. 52 tygodnie (przy urodzeniu 1 dziecka). Przy urodzeniu mnogim odpowiednio więcej.

Oba ww zasiłki z ZUS.

Jak już tu napisano jeśli w umowie nie zawarto klauzuli o czymś w rodzaju u. macierzyńskiego to jeśli na skutek choroby/macierzyństwa zlecenie przestanie być realizowane- może być umowa rozwiązana na zasadach umownych lub ogólnych z KC.

Najnowsze wpisy