giero13
/ 2009-04-18 16:21
/
portfel
/
Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Dobre perspektywy Grupy Chemicznej Ciech na 2009
2009-02-02
Zarząd Ciech SA zweryfikował strategię Grupy Chemicznej Ciech na najbliższe siedem lat oraz wytyczył zadania na 2009 r. Plany zakładają dalszą rozbudowę Grupy poprzez akwizycje, wzmocnienie integracji oraz poprawę wyników finansowych. Biorąc pod uwagę trudne warunki makroekonomiczne celem na bieżący rok jest utrzymanie wysokiego poziomu produkcji oraz sprzedaży i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej.
- Obserwując rozwój sytuacji na rynkach produktów Grupy patrzymy z optymizmem na 2009 r. Wstępne szacunki wskazują, że wyniki będą lepsze od prognozowanych na 2008 r. pod względem przychodów i zysku netto – mówi Ryszard Kunicki Prezes Ciech.
Uaktualniona strategia na lata 2009-2016
Powodem aktualizacji strategii Grupy Chemicznej Ciech jest zmiana warunków funkcjonowania. To z jednej strony dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i nowa strategia prywatyzacji spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Z drugiej natomiast to czynniki wewnętrzne, jak zrealizowanie programu akwizycji, wzrost mocy produkcyjnych, procesy integracyjne i restrukturyzacyjne oraz rozbudowa Dywizji Agro.
Najistotniejszym nowym elementem zmodyfikowanej strategii rozwoju Grupy Ciech jest zakup Anwilu, co wzmocni dywizję Agro i poszerzy portfel produktowy Grupy. Strategia przewiduje również scenariusze alternatywne dostosowane do różnych warunków rynkowych. Ważną rolę odgrywa w niej także koncentracja na inwestycjach organicznych (rozwojowych i modernizacyjnych) oraz wzmocnienie integracji spółek Grupy i uwalnianie synergii. Zakup Anwilu wspólnie z Azotami Tarnów i ZA Kędzierzyn pozwoli na uwolnienie synergii w wielu obszarach działalności, co będzie miało wpływ na wzrost wartości spółki.
Grupa Ciech utrzymuje poziom produkcji i sprzedaży kluczowych produktów
Podstawowym celem Grupy Ciech na 2009 r. jest utrzymanie produkcji wszystkich instalacji. Oddalone zostało, realne jeszcze przed kilkoma miesiącami, zagrożenie ograniczenia produkcji TDI z Zachemu, drugiego po sodzie produktu Grupy, przynoszącego 13% przychodów ze sprzedaży rocznie. Najwięksi producenci zostali zmuszeni do zamknięcia wskutek kryzysu swoich instalacji TDI. Powstałe w ten sposób nisze z powodzeniem wykorzystali handlowcy Dywizji Organika, w której skład wchodzi bydgoski producent tego produktu. Pewne ożywienie daje się też zaobserwować nawet na rynku chińskim, który uległ załamaniu w październiku ub. r.
Ponadto rynek żywic epoksydowych, produktu Organiki-Sarzyny z Dywizji Organika, który pod względem ryzyka w okresie dekoniunktury plasuje się tuż za TDI, również ulega ożywieniu.
Zarząd Ciech już kilka miesięcy temu zdefiniował obszary ryzyka – TDI i żywice epoksydowe - i przedsięwziął działania zmierzające do zminimalizowania zagrożenia w tych segmentach. Dzięki temu w chwili obecnej spółka nie widzi już zagrożeń na tych kluczowych obszarach.
Stabilnie kształtuje się sytuacja zakładów sodowych Grupy Ciech. W 2009 r. Dywizja Sodowa przyniesie ponad 40% przychodów. Ten segment opiera się spowolnieniu rynków w okresie obecnego kryzysu.
Opcje walutowe nie stanowią zagrożenia dla Ciechu
Ciech jako pierwszy wśród spółek giełdowych poinformował rynek rzetelnie o negatywnym wpływie ubiegłorocznych transakcji na opcje walutowe na wyniki Grupy Chemicznej Ciech. Nowy Zarząd dobrze oszacował skalę problemu i zweryfikował prognozę zysku netto za 2008 r. Najszybciej jak to możliwe poinformował o tym opinię publiczną. Wpływ opcji walutowych na wyniki finansowe spółki jest na bieżąco monitorowany przez Zarząd Ciech, a przeprowadzone przez spółkę analizy wykazują, że operacje te nie są zagrożeniem dla funkcjonowania firmy. Wprowadzenie już w październiku rachunkowości zabezpieczeń ograniczyło negatywny wpływ na wynik finansowy spółki. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Ciech ma dużo więcej przychodów w euro niż pozycji w opcjach co sprawia, że osłabienie się złotego w stosunku do euro oddziałuje korzystnie na przychody i wyniki Grupy.
Kolejny argument za kupnem Ciechu i dobrymi perspektywami tej spolki...