Co dalej z Arką?

Pyetrek / 83.11.233.* / 2007-05-08 14:40
Witam!

2 lata temu zainwestowałem w fundusze Arki po trochu akcji ,zrównoważonego ,stabilnego wzrostu i obligacji.
Dziś sytuacja wygląda tak ,ze pomimo nieustannej hossy na giełdzie i dobrej koniunktury w gospodarce fundusze Arki osiągają z miesiąca na miesiąc coraz gorsze wyniki na tle konkurencji i to zarówno w perspektywie krótko jak i średniookresowej . Na długim dystansie Arka nadal lideruje ale chyba tylko dlatego że wiele konkurencyjnych funduszy jeszcze do takiego rankingu się nie kwalifikuje.
Z drugiej jednak strony to właśnie BZ WBK TFI po Pioneerze przyciągnęło w kwietniu najwięcej kapitału.
Sam nie wiem co robić przenosić się do innych funduszy czy pozostać przy Arce?
Wyświetlaj:
jertom / 2007-05-11 08:15 / portfel / Bywalec forum
problem arki to zbyt duży napływ kapitału dzięki dobrym wynikom i reklamowym banerom
pojawiło sie nadmiar kasy której ze względu na ograniczenia jakie maja fundusze w polsce np max 5% w jedną spółkę arka nie miała juz gdzie zainwestować i pozostala z dużą nadwyżką lużnej gotówki przyszedł maj 2006 i arka dostała w plecy najwięcej z funduszy akcyjnych
z tego co wiem nastąpiła w arce zmiana portfela inwestycyjnego oraz strategi długoterminowej otwarła się na rynki europejskie a zwłaszcza na kraje które niedawno weszły do uni rumnia bułgaria turcja i inwstyje w sektor bankowy i budowlany licząc na podobny boom jak był u nas ale jest to temat na 3-5 lat
nie wiem czy nie traktować tego tak że arka jest w tej chwili w dole czyli warto pomyśleć o kupnie by za 3-5 lat zbierac kokosy na tej inwestycji
gippo / 84.205.196.* / 2007-05-10 21:16
Wszyscy pamiętamy kampanie reklamowe arki. Reklamowano zawsze kosmiczne zyski wypracowane zwykle w okresach mocnych wzrostów. Problem taki, że jak prawie wszystko rośnie to większość funduszy ostro rosło, a jak duże wzrosty się skończyły to zaczynają się liczyć umiejętności specjalistów zarządzających w poszczególnych TFI. Arka już nie jest taka de best. Teraz liczą się umiejętności, a tych widocznie ludziom w Arce brakuje, skoro inne fundusze się wybijają. Zauważcie, że np. Union Investment w rankingu rzeczpospolitej już któryś rok z rzędu dostał nagrodę za najlepszy fundusz. Mimo, że nie pompują dużo $ w kampanie reklamowe ( przynajmniej nie tyle co kampanie Arki ) - choć widziałem ostatnio jakiś banner UI na interii więc coś się rusza ale to pewnie nie będzie to co Arka. Może nie mają okresowych super zwyżek ale cały czas brną w dobrą stronę i nie są funduszem " 1 sezonu reklamowego " a raczej stałym towarzystwem, które przynosi zysk.
Ryzykantka / 87.205.196.* / 2007-05-09 19:23
W arce jestem ponad rok owszem jestem zadowolona, ale to już zupelnie nie to obserwując wyniki konkurencji. Powoli będę się wycofywać.
Analizuj rankingi funduszy i zastanów się.
Pozdrowienia!
ARTS / 2007-05-11 19:13
Radze troche szybciej. w ostatnie trzy miesiąca Arka Akcjii zanotowała ok 50% tego co np.: Legg Mason, nie mówiąc juz o niektórych mniejszych funduszch mających po 50-100 mlmn aktywów. te budzą jednak nieco mniejsze moje zaufanie.
mruwa / 87.204.69.* / 2007-05-08 19:57
Pewnie coś w tym jest co piszesz. Ale tak naprawde nikt nie wie i nie jest cw stanie odpowiedzieć na to pytanie. Ja również mam arke - akcji i zrównoważoną, ale nie zamierzam jak na razie wycofywać się z tego funduszu. Przyznaje racje co do akcji Arki - nie są najlepsze na rynku. Legg maSON , IDEA czy Pionier lepiej idą w góre. Mam też Aig akcji i też lepiej stoi niż arka. Ale zostaje jak na razie w arce - zaryzykuje. Miejmy nadzieje że nie strace :-D.

Mozesz przejśc do innego funduszu - czemu nie?? Skoro są lepsze na rynku niz arka to dlaczego masz nie zarobic więcej?? Tylko zmień fundusze na dłuższy okres - sam wiesz dobrze. Pozdrawiam
radeks00 / 195.22.117.* / 2007-05-09 13:35
szczerze mówiąc to co do Arki radziłbym się zastanowić... może i są dobrzy ale właśnie na krótki okres, bo oni inwestują agresywnie, a w perspektywie korekty na giełdach, która musi niedługo nastąpić (poszukajcie sobie bardzo"ciekawych" niusów z Chin, co tam rząd planuje...), może lepiej trochę więcej inwestować w stabilne i zrównoważone... i patrzeć na analizy wyników historycznie a nie kilka ostatnich dni czy tygodni... polecam zajrzeć do oferty union-investment i legg mason... i można się nad wiof zastanowić...
pozdrawiam
pieter / 195.22.117.* / 2007-05-09 23:03
zdecydowanie popieram kolegę wyżej... to co się dzieje na giełdach w tym tygodniu zapowiada coś kiepskiego i analitycy mówią tak samo nie jestem z tylko za iwestowaniem wszystkiego w zrównowazone bo na akcyjnych też można ładną kaskę zbić tylko tzreba sobie pograc tak jak na giełdzie a nie trzymać przez lata... to zalezy czy ktos lubi ryzko i troche mysli żeby przewidzieć co sie na rynku bedzie działo... też polecam uniona i masona to dobre sprawdzone firmy i dorzuciłbym jescze doi tego jakieś INg albo coś podobnego i można się pobawić trochę
malwina / 85.128.58.* / 2007-05-10 18:41
Ja do tej pory miałam tylko pieniężne i obligacje, zawsze to bezpieczniejsze rozwiązanie, mój chłopak za to namawia mnie żebym zainwestowała trochę w fundusze akcji, bo dają większe zyski. Aktualnie mam UniKoronę Obligacje i Pieniężny - czy to dobry moment żeby nabyć trochę jednostek funduszy akcji, czy zaczekać na lepszy moment na giełdzie?
ARTS / 2007-05-11 19:15
Obligacje i pieniężny nie dadza Ci wiecej niz dobra lokata. powinnaś zdywersyfikowac nieco portfel. Odezwij się do mnie na początku przyszłego tygodnia, to moze bedzie wiadomo co dalej na GPW. Chociaż w perspektywie dłuższej niż rok trochę akcyjnych nie zaszkodzi i teraz.
pan wiesiek / 88.84.142.* / 2007-05-11 21:15
Oj co do akcyjnych to zastanawiałbym się teraz mocno. Popatrzcie tylko dzisiaj na giełdę i ostatnie parę dni, same spadki fundusze też ładnie lecą, a na obligacjach i innych papierach dłużnych zawsze jest zysk, może mniejszy ale bez ryzyka i pewny, jak ktoś na długo inwestuje to się opłaca z pewnością, szczególnie większe srodki jakieś. Ja od paru lat tak robię i całkiem ładne zyski już mam a przez następnych kilkanaście na emeryturę sobie spokojnie odłoże nawet jak giełda wpadnie teraz w bessę bo prędzej czy póxniej tak musi być!
piotrunio / 212.202.233.* / 2007-05-15 00:56
I co już po bessie Panie Wieśku... i po korekcie, a co do bessy to moim zdaniem jeszcze trochę poczekamy, korekty muszą być bo po historycznych szczytach trzeba trochę zatrzymać zapał inwestorów... zobaczymy jak to będzie wyglądało, jak w stanach podadzą informacje o inflacji za kwiecień, będzie gorąco u nas po południu :) ale wystarczy spojrzeć na wykresy funduszy w perspektywie powiedzmy 5 lat i widać że są wahania ale krzywa i tak jest stale rosnąca, więc ja cały czas inwestuję w akcyjne i to tez te z dużym ryzykiem, swoje już zarobiłem, a jeszcze do 2010-2011 będzie na plus, a później trzeba będzie konkretniej zdywersyfikować portfel, może na jakieś towary, na walutach trochę pograć i trochę ziemi zakupić... ale jak narazie to nie bać się ryzyka i kupowac akcyjne, to moja strategia :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy