Forum Forum podatkowePIT

Co grozi i jak wyprostować nieopłacenie PIT 5L i 4R za kilka m-cy

Co grozi i jak wyprostować nieopłacenie PIT 5L i 4R za kilka m-cy

Paweeeeeeeł / 83.238.213.* / 2013-02-12 07:57
Prowadzę małą firmę, niestety okazało się, że pracownik (który już nie pracuje) niedopilnował obowiązków podatkowych związanych z PIT 5L i 4R.

Rozumiem, że teraz będę musiał zapłacić z odsetkami, US nie zwrócił się jeszcze do mnie z tym.

Czy w takiej sytuacji grozi mi kara (z jakim prawdopodobieństwem i jak duża?), czy może mam się spodziewać kontroli skarbowej?

Zaległe podatki rozumiem, że trzeba zapłacić powiększone o odsetki za zwłokę i czekać grzecznie co się wydarzy, czy pisać jakieś pismo do US?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-02-12 16:50 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, zapłacić z odsetkami, w PIT-36L masz poz. na wpłacone (czyli wszystko w nim wyprostujesz).
Co do 4R też trzeba wyprostować :)
Paweeeeeeeł / 83.11.33.* / 2013-02-12 19:43
Dziękuję za odpowiedź, czy ewentualnie mogę prosić o jakieś wskazówki jak w praktyce US podchodzi do takiej sytuacji? Jakie minimalne konsekwencje mogą mnie spotkać?
Czy zgłosić do US te niedopatrzenia pismem z jakimś wyjaśnieniem żeby zminimalizować kary?
Czy po prostu rozliczyć i czekać?
belladonna / 2013-02-12 20:56 / Tysiącznik profesjonalny
Ja jestem zwolennikiem pisania, pisania i jeszcze raz pisania. Bo co innego robić coś świadomie, a co innego jak np pracownik nie dopełnił swoich obowiązków, a właściciel dowiedział się o tym po czasie. Składając korektę wyjaśnienie to mus, ale jak składamy pierwotne to nikt nie zabrania tłumaczyć w pismach to i owo :)

Najnowsze wpisy