Forum Forum prawnePracy

Co miesięczne ściąganie pracownika podczas dnia wolnego do pracy

Co miesięczne ściąganie pracownika podczas dnia wolnego do pracy

Gajwer / 89.231.218.* / 2013-06-04 11:05
Witam

Chciałem dowiedzieć się czy pracodawca ma prawo co miesiąc ściągać mnie do pracy a raczej na jej koniec na zebranie. Sytuacja ma się tak że podczas gdy mam dzień wolny organizowane jest zebranie pod koniec dnia pracy czyli jeśli zakład pracy otwarty jest do 20.00 to ja o godzinie 20.00 muszę stawić się w pracy na tak zwane "ZEBRANIE" które trwa średnio 2 godziny. Może wydawać się to niczym jednak powtarzanie tego notorycznie co miesiąc zawsze kiedy mam dzień wolny jest denerwujące ponieważ jestem osobą która dojeżdżam do pracy i aby dotrzeć na taka godzinę wyjeżdżam z domu o godzinie 19.00 po czym wracam do domu po godzinie 24(00.00) w nocy ponieważ poruszam się pociągami. Na zapytanie do pracodawcy na temat innego terminu zebrania otrzymuje odpowiedz "Raz w miesiącu to cię nie zbawi". Z tym że mnie własnie zbawi ponieważ chciał bym spędzić mój wolny wieczór razem z rodziną, a nie jeździć na zebrania gdzie równie dobrze można każdego pracownika poinformować osobno lub na 1 kartce opisać wszystko i przykleić ją na socjalnym tak jak jest załatwione ze wszelkimi innymi informacjami.
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-06-04 11:59
Moim zdaniem- nie. Z tej przyczyny, że takie nagłe wezwanie w dniu harmonogramowo wolnym powinno być uzasadnione sytuacją podobnie jak w przypadku odwołania z urlopu, czyli awaryjną, nieprzewidywalną wcześniej.

Co więcej jest to przecież czas pracy- a więc okoliczności pracy w dzień wolny oraz prawdopodobnie nadgodzin. Warto więc uświadomić pracodawcy, że należne jest wynagrodzenie ORAZ dodatek za nadgodziny (jeśli zachodzą) oraz udzielenia w zamian (bez względu na to, że to tylko 2 anie 8 godzin) innego płatnego dnia wolnego- z art. 151'3 KP

To powinno pomóc pracodawcy w uznaniu, że to jego Pana obecność nie zbawi....

No chyba, że jest Pan pracownikiem kadry zarządzającej, o którym mówi art. 151'4:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-v-praca-w-godzinach-nadliczbowych/art-151
Gajwer / 89.231.218.* / 2013-06-04 12:54
Sprostuje jeszcze że nie jest to "nagłe" wezwanie bo informacje o zebraniu zostaje powieszona około 3-4 dni wcześniej. Tak tylko dopowiem

Najnowsze wpisy