Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Co piąty Polak chce wyjechać za pracą. Czeka nas druga fala emigracji?

Co piąty Polak chce wyjechać za pracą. Czeka nas druga fala emigracji?

Wyświetlaj:
Nie ma o czym / 82.132.242.* / 2016-05-19 13:47
W Polsce zarabiałem dwa tysiące i byłem traktowany jak nikt. Od kilku lat w uk ja dwa i pół na rękę i dobry samochód firmowy wykonując pracę majstra. Pracowałem narzędziami pięć lat zanim mi ją zaproponowano. W pracy bardzo przyjacielska atmosfera i szef traktuje ludzi jak sobie równych. Moja żona dwa trzysta na rękę jako pielęgniarka bez żadnych nocek czy weekendów do czego byliśmy zmuszani w Polsce . Czyli mamy prawie pięć tysięcy funtów na rękę. Kredyt hipoteczny tysiąc bo mamy duży dom i pewnie z tysiąc na życie i rachunki, nie wiem bo nie muszę liczyć. Zaznaczam że nie mamy wyższego wykształcenia i zarabiamy mniej niż większość naszych znajomych. Wakacje dwa razy w roku praktycznie gdzie chcemy. Co tu porównywać...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Typoo / 5.148.84.* / 2016-05-19 15:08
To ty jako majster zapier...sz po 13-14 godzin chyba ze ci 2,5 k na reke wychodzi albo w twojej okolicy mieszkaja same sieroty ktore tyle placa bo maja 2lewe rece. Twoja zona tez pewnie niezle tyra skoro srednie zarobki pielegniarek w UK to 20-26k brutto
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
rockyyyyyysssy / 176.115.19.* / 2016-05-19 13:09
KILKA PRZYKŁADÓW CZEMU WARTO SPIER*** Z TEGO KRAJU:
Mój brat:
W Polsce najpierw pracował jako krupier w kasynie za 1800-2000 zł netto, potem w firmie sprzedającej okna za 2500 netto, a potem w firmie produkującej okna za 3000 zł netto ( w przypadku tej trzeciej musiał wyjeżdżać 300km w poniedziałek rano i wracać w piątek bo firma była daleko od miejsca zamieszkania ). Na wynajem mieszkania wydawał 1600 zł msc, do tego jedzenie + chemia ok 1200 zł w sumie 2800 do podziału na dwie osoby ( z jego dziewczyną ). W ostatnim miejscu pracy zostawało mu 1600 zł, do tego opłaty na samochód, paliwo, jakieś koszta utrzymania w miejscu gdzie przez kilka dni pracował, kino, prasa, odzież. Po tym wszystkim zostawało mu niewiele. Wakacje gdzieś daleko raz do roku były marzeniem, czasem stać go było żeby pojechać sobie na weekend Ryanairem za granicę. Tyle. Zero perspektyw tylko wieczne czekanie na lepsze czasy. Jego dziewczyna ( aptekarka ) z pensją 2100 netto - sytuacja ta sama.

JAK ŻYJE TERAZ?
Pracuje przy kontroli jakości w UK. Najpierw oczywiście była praca ogrodnika, potem malarza, ale po 6ciu miesiącach znalazł pracę w fabryce za 1300 funtów. System pracy 4 na 4 po 12h. Z wypłaty życie plus wynajem domu ( na spółkę z 2jką znajomych ) kosztuje go łącznie 500 funtów. Co miesiąc zostaje mu 800 funtów, które przeznacza na naukę angielskiego, weekendowe wycieczki po UK i sobie żyje ! Chodzi ubrany jak gość, coś odkłada i ma perspektywy. Ostatnio awansował i dostał podwyżkę. W Polsce by tego nie miał, albo musiałby czekać tatka latka.

Inny przykład, tym razem z Niemiec.
Kolega, który wcześniej pracował w fabryce na śląsku zarabiał 2500-3000 zł netto. W fabryce motoryzacyjnej w Niemczech na taśmie zarabia 2500 netto EURO. Mieszkanie kosztuje go 500 euro ( duże socjalne i powierzchni 70m2 ) a ile jeszcze zostaje ?

Inny przykład, koleżanka - NIEMCY - kelnerka w hotelu 4gwiazdkowym.
Zarobki 1300 euro, napiwki do 2000 euro. Żyć nie umierać. Wakacje kilka razy do roku, głównie jesienią po sezonie kiedy hotel jest zamykamy i głównie na Seszelach, Karaibach itd. Za kilka lat planuje otworzyć własną restaurację.
Kaja15489 / 78.19.50.* / 2016-05-19 13:49
Wszystko ok, zgadzam sie z Tobá, ale sama kiedys pracowalam w systemie 4 na 4 i uwierz nie jest to zbyt dobra praca na dluzsza meté, czesto zostaje sie po czasie, w domu czasami bylam nawet po 24.00, a koniec byl o 22.00 (praca od 10.00-22.00), po 4 dniu pracy czlowiek to wrak, lodówka pusta. Uwazam ze w Polsce jest lepszy system zmianowy 12h pracy i jeden dzien przerwy - tak pracowal mój Tata i mógl zregenerowac sily, zrobic cos kolo domu i na nast. dzien znów dniówka na 12h. Fajne byly tylko u mnie 4 dni wolnego, na odpoczynek, zakupy i relax. Ja akurat nie lubie podrózowac, ale znajome w tym czasie duzo zwiedzaly, co w normalnym systemie pracy pon.-piat. jest niemozliwe. No i tez mieszkanie ze znajomymi jest dobre, kiedy nie chcesz zakladac rodziny...... Co do ubran to owszem na Wyspach w DE i innych krajach europejskich sa swiete promocje, jest TK Maxx, Primark i polecam kazdemu wybrac sie np. na 1-2 dni do Niemiec na zakupy, tylko wczesniej sobie 'obczaic' wszystko w necie ;), bo w naszym kraju zarobki w porównaniu do cen ubran sa za niskie. Porzadne buty to 200-300zl, a ja firmowe za granica kupie za 20-30e, tylko trzeba troche pochodzic poszukac i wybierac dobre dealz'sy.
rockyyyyyysssy / 176.115.19.* / 2016-05-19 14:07
Mój brat pracuje od 19stej do 7dmej rano więc nie odczuwa tego, po drodze idzie na siłkę, robi zakupy i 10 idzie spać, 16sta wstaje, je i do pracy, a potem 4 dni wolnego. Na te 12 godzin to kilka przesypia w pracy.
ela 1986 / 46.238.231.* / 2016-05-19 13:38
W Niemczech nie podaje sie zarobków netto. Może mieć 2500 Euro brutto czyli 1300 - 1600 netto w zależności od grupy podatkowej. A 2500 netto to by musiał być kierownikiem działu w fabryce. Tak że kolega cie kłamie. Pani kelnerka 2000 Euro napiwków, to zapomniała ci dodać że z lodami i rozkładem nóg. Bo pracowałam w Berlinie jako kelnerka i z napiwków było góra 250 Euro /m-c.
rockyyyyyysssy / 176.115.19.* / 2016-05-19 14:11
2500 w fabryce BMW na rękę przy montowaniu podzespołów na taśmie :) Koleżanka w hotelu 4gwiazdkowym, czemu zakładasz że rozkłada nogi ? To hotel z polem golfowym a więc przjeżdza wielu nadzianych Niemców. Nie mówimy o zwykłym barze w Berlinie.
sedes / 193.22.252.* / 2016-05-19 15:21
Więc nie opowiadaj bajek, że to standard. Przy prawidłowej analizie odrzuca się skrajne przypadki, a więc to że ktoś świetnie trafił i to że kogoś naciągnęła polska mafia.
Mathew / 83.22.182.* / 2016-05-19 13:00
Mam 20 lat, zdałem dobrze maturę ale poszedłem na studia niestacjonarne,gdyż chciałem podjąć pracę i stać się niezależny od rodziców. Niestety dostałem w mordę od Polskiej Rzeczywistości.A to brak doświadczenia a to znów coś innego.Jedynie gdzie chcą mnie od ręki to do zakładu płytek ceramicznych w system 4-ro brygadowy Ranki-Popołudniówki-Nocki. I to najlepiej na umowe zlecenie za oszałamiające 1250zł (z groszami) do ręki.Chcąc nie chcąc musiałem robić za te uwłaczające godności człowieka pieniądze.Uzbierałem na czesne za cały rok i rzuciłem tę robotę, jestem młody i nie dam się wykorzystywać!!.Każdy pracodawca kombinuje jak dać najmniejsze wynagrodzenie.Sami doprowadzają do masowych ucieczek młodych za granicę, w poszukiwaniu godnego życia. Mój brat za 2-tygodnie wyjeżdża do Szwecji Polak lat 24.Nie chce ale musi.Ja po skończeniu studiów też wyjadę wzmocnić gospodarkę obcego państwa choć naprawdę nie chcę tego.Kocham Polskę ale żyć się tu nie da. Dziękuję rządzącym tym obecnie Panującym i tym byłym. Serdeczne Bóg zapłać
mulooooooooo / 46.238.231.* / 2016-05-19 13:43
Długo twój brat w Szwecji na tych jagodach nie zabawi. A jak do roboty przez agencje pracy szwedzką czy może u Polaka to też długo nie zabawi . I wróci z dugami do Polski. Sam zobaczysz.
_zwykly obywatel / 198.208.251.* / 2016-05-19 12:50
Pieniadze to jedno a warunki pracy to drogie. Wrocilem do kraju po 20-stu latach i zastalem w pracy w Polsce warunki FEUDALNE. Personalna tu ciagle jest krolowa a kierownikowi trzeba "czapkpwac", wiec po kilku latach w "sredniowieczu" wrocilem znowu do terazniejszosci na Zachodzie. Tu nawet nie spotkalem personalnej przy zatrudnieniu, tylko przez e-mail i telefonicznie, a decyzje o zatrudnieniu podejmowal szef a nie jakis biurokrata. Zacznijcie ludzi traktowac jak "LUDZI" i pozwolcie normalnemu kapitalowi sie rozwijac, bo przy dzisiejszej biurokracji pole do popisu ma przewaznie skorumpowany.
sedes / 193.22.252.* / 2016-05-19 15:29
Polski przedsiębiorca MUSI się szybko obkupić jak w reklamach ... "AUDI co 3 lata w leasing". Więc wiesz, na dobre traktowanie polaka szaraka nie ma szans. Ktoś wyprowadzając nas 25 lat temu z komunizmu dokonał wielkiego oszustwa mówiąc, że "pierwszy milion trzeba ukraść". Zrobiło to taki wyłom w umysłach Polaków, że zasypać tego się nie da. Chyba tylko "ostatni gasi światło" coś by dało do myślenia. Ale polski "AUDI co 3 lata w leasing" i tak wykombinuje, jak by tu te AUDI kupić na Ukraińcach czy innych przyjezdnych. Jak to mówią "business is business". Tylko w Polsce bez ludzkiej twarzy.
Jeden290 / 178.37.3.* / 2016-05-19 12:48
30 milionów Polaków chce by z kraju wyjechał Jarosław Kaczyński ze swoją świtą, a 5 milionów co ich wybrali zapewne nie.
Rorik / 82.4.133.* / 2016-05-19 12:47
Wystarczy zeby reszta zydkow wyjechala z Polski I zaden Polak poza zydowskim poplecznictwem nie bedzie musial z niej wyjezdzac
sedes / 193.22.252.* / 2016-05-19 15:33
W to o czym piszesz zamieszani są wszyscy "magdalenkowcy". Tak że, dzisiejsza "klasa próżniacza" musiała by całkowicie zniknąć. Kto się znajdzie odważny, żeby to pogonić ? Dziś rządzą nami media, a tam utrwalanie starych podziałów. "O tym mowa, o tym mowa, a o tym ani słowa" :)
tedy123456 / 213.238.94.* / 2016-05-19 12:45
I ZNOW WINA TUSKA.MAJĄ W DOPIE JEGO 500+
jakry1989 / 78.52.207.* / 2016-05-19 12:42
NIEMCY - Polacy nie nażekajcie, kto tu zarabia, od paru lat zrobili w resorcie państwowym pracownik fizyczny, zarabia maksymalnie 1300 Euro, 983 Euro netto, o samochodzie zapomnij, kiedyś w zieleni miejskiej zarabiali do 3500 Marek, większości za 30 - 35 lat pracy 800 - 900 Euro renty, tu tzw. emerytury nie ma, kobieta z Polski przepracowała tu 5 lat, dostała -48- Euro renty, a tylko za mieszkanie 2 pokoje to 500 - 600 Euro, 3 pokoje, 700 - 800 Euro, te tańsze, jak nie masz wejścia, znajomości, nie ma dobrej, płatnej pracy, Polacy tu zarabiają ale jakim kosztem, i w tym 80 % na czarno, pracują po 10 - 12 godzin, soboty, niedziele np. jeżeli masz pobierane 100 Euro miesięcznie do renty, to za 1 rok pracy, ma sie około 14 Euro renty, w rodzinie jak dwie osoby nie pracują, to w sumie są na zasiłku
eedir / 188.146.9.* / 2016-05-19 12:41
JAJA SOBIE ROBICIE Z TYMI 9 ZŁOTYMI!!! DZIWICIE SIE ŻE NAWET NIEWYKSZTAŁCENI CHCĄ SPIER.... Z TEGO KRAJU!!! CZEKAJCIE KOŃCA I OSTATNI NIECH ZGASI ŚWIATŁO..
wkl / 91.246.72.* / 2016-05-19 12:37
pracownicy w Polsce są tylko mało kto chce pracować za 1200 zł.
ale że są tacy więc pracodawcy takich szukają a gdy ktoś chce dostać 2 tys to słyszy że mu się w głowie poprzewracało.
no a ceny w Polsce porównuje się do cen w Eoropie
LUCJAN185 / 46.229.157.* / 2016-05-19 12:36
Z polski winni wyjechać wszyscy ateiści , niewierni , innowiercy. Pozostać powinni wyznawcy tylko jednej umiłowanej partii KK jak i wyznawcy szamana z Torunia.
Smywak patentowany / 92.22.165.* / 2016-05-19 12:36
tylko nikt tym chetnym nie mowi, ze oni Europie niepotrzebni, bezjezycznych jest kilku na jedno wolne miejsce w sortowni smieci czy zbieraniu plodow rolnych za stawki uragajce przyzwoitosci
julka922 / 5.174.2.* / 2016-05-19 12:43

wolne miejsce w sortowni smieci
Ale tam za najniższe wynagrodzenie i różne dodatki można wynająć mieszkanie i spokojnie z rodziną żyć a w Polsce to jest tylko wegetacja.
wkl / 91.246.72.* / 2016-05-19 12:40
stawki urągające przyzwoitości to jest 1200 zł na rękę czyli niecałe 400 Euro i to z wielką łaską - ściana wschodnia ( Polska C się kłania )
Piotr1234556 / 91.212.223.* / 2016-05-19 12:30
Pracuje za 3 tys netto plus moja żona drugie tyle 2 dzieci po opłaceniu czynszu prądu itp. zostaje ledwo na jedzenie i jakieś ciuchy dla dzieci + samochód oczywiście 8 letni na inny nas nie stać sam myślę o emigracji może się wreście dorobię się chociaż pokoju dla dziecka (aby każdy miał oddzielny chłopak i dziewczynka) taka rzeczywistość Polska więc wcale mnie nie dziwi że ludzie wyjeżdżają kredytu nie dostanę brak wkładu własnego około 60 tys ile z wypłaty lat będę zbierał ?????
wagabunda / 92.22.165.* / 2016-05-19 12:59
(2x3000) - macie 6 tysiakow i nie macie na jedzenie? komu wciskasz glupoty? nie dorobisz sie na emigracji tylko mozesz wegetowac, emigracja jest dla fachowcow znajcych biegle jezyk kraju docelowego, fachman jak kontrakt z Polski zalatwi moze dorobic- nie polemizuj ze mna, zyje w 6 kraju poza Polska, wladam 3 jezykmi obcemi, mam poszukiwny zawod branzy IT i wiem co, gdzie i jak,
Widzialem setki zmarnownych zywotow rodakow za granica, zyjacych na marginesie spolecznym, a niewielu ktorzy odniesli sukces - ci odniesli by i w kraju zreszta,
Jest grupa ktora normalnie funkcjonuje, pracuja, mieszkaja, zyja na podobnym poziomie jak ty - tylko obcy kraj wymusil na nich umiejetnosc gospodarowania zasobami - moze warto sie nauczyc w Polsce?
Ludzi potrzebnych lowcy glow sami znajda - ktos ci cos proponowal z sensem? nie? to nie jestes potrzebny
tyson666 / 213.135.233.* / 2016-05-19 15:55
dorobisz sie jak masz odpowiedni fach ale niekonieczne jest wladanie 5 jezykami i bycie Panem programista. Jestem avionikiem - pewnie Pan Internet nawet nie slyszal o takim zawodzie- mieszkam w Luxembourgu - nieznam i nie jest mi potrzebne poznawac zadnego z trzech jezykow urzedowych (niemiecki, luxembourski, francuski) w mojej firmie obowiazuje tylko jezyk angielski w urzedach czy sklepach tez nie ma z tym problemu- zona nie pracuje jest na macierzynskim mamy nowy samochod i odkladamy pieniadze na zakup domu z czym nie ma problemu w porownaniu z Polska. Wiec nie pisz prosze e tylko tacy z******** jak ty moga "dorobic" na emigracji
jadowity / 95.90.212.* / 2016-05-19 12:30
To nie Polacy chca wyjezdzac, tylko rzad chce zeby Polacy wyjezdzali.To jest ogromna roznica.To nie polacy podejmuja decyzje o wyjezdze, od lat, tylko rzady od lat zgodnie z planem, zmuszaja Polakow do takich decyzji.Jak zmusisc? To proste, uczynic wszystko nieoplacalnym, uniemozliwic dzialanosc, poprzez oplaty zus i podatki, homologacje i inne reglamentacje.ITD.Itaka sama polityke prowadzi kazdy rzad, lacznie z aktualnym.
sedes / 193.22.252.* / 2016-05-19 15:42
Rządzą zgodnie z Konstytucją i prawami jakie sami uchwalają i bronią ich jak Częstochowy. Jeśli jakiś polityk mówi Ci, że tylko on może rządzić w Twoim imieniu, bo Ty się na tym nie znasz, to wiedz, że kłamie. W Polsce szansą na zmiany na lepsze jest tylko WIELKA MODERNIZACJA. Jest ktoś odważny, kto się tego podejmie ? Kukiz MÓWIŁ, że chce, ale czy tylko mówił, czy rzeczywiście chce ? Któż to wie ?

Najnowsze wpisy