Forum Forum prawneKarne

co z niezgloszona darowizna?

co z niezgloszona darowizna?

borysekk / 2012-06-26 09:28
W 2011 roku otrzymałem darowiznę od ojca w wysokości 50tys zł. Pieniądze zostały przelane na mój rachunek bankowy z rachunku mojego ojca. Problem polega na tym iż od tego faktu już minęło jakies 8 miesiecy, a ja tego nie zgłosiłem w urzędzie skarbowym. Co moze mi teraz za to grozic i czy ktos sie o tym do wie?
Wyświetlaj:
cs1 / 193.104.163.* / 2012-06-26 15:22
Darowizna od ojca jest zwolniona z podatku pod warunkiem, że zgłosisz ją w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania.
Niezgłoszenie faktu darowizny w terminie skutkuje utratą zwolnienia podatkowego i naliczeniem podatku jak dla pierwszej grupy podatkowej.
Masz dwa wyjścia:
1. czekać aż US sam się dopatrzy i naliczy Ci podatek wraz z odsetkami
2. zgłosić darowiznę po fakcie (spóźnisz się w sumie niewiele - 2 mies.) argumentując nieznajomością prawa, działaniem w dobrej wierze, trochę się pokalać, wykazać godne wykorzystanie środków z darowizny i liczyć że naczelnik US umorzy Ci podatek.
modeleczk211 / 2012-06-26 10:42 / Bywalec forum
no wiesz jak urzad skarbowy zoabczy taki przelew to moze byc nieciekawie, bedziesz musial sie wtedy im z tego tlumaczyc, czemu odrazu tego nie zglosiles? tak nie zylbys teraz w strachu?

Najnowsze wpisy