Forum Polityka, aktualnościGospodarka

COVEC nie dokończy budowy A2. GDDKiA będzie się domagać 741 mln zł

COVEC nie dokończy budowy A2. GDDKiA będzie się domagać 741 mln zł

Wyświetlaj:
nikt777 / 95.49.192.* / 2011-06-13 23:33
I tak na euro będzie kompromitacja.
plmbielu.pl / 2011-06-13 23:16
5 groszy od Chińczyków. Nie warto bić piany na ten temat. Zapraszam na www.plmbielu.pl
pomysłowy / 94.240.37.* / 2011-06-13 22:56
ja mam pomysł... niech nasz rząd zatrudni więźniów do prac na A2, będzie taniej a i niech odrobią trochę za ich utrzymanie z naszych podatków
25or6to4 / 79.163.42.* / 2011-06-13 22:47
Dni tuska są zapewne policzone, niemniej ma szansę zostać najsłynniejszym w polskiej historii, domagaczem się !!! Będzie się domagał i na domaganiu się skończy. Japonia blisko 60 lat domaga się od rosji zwrotu wysp kurylskich, francja domaga się od rosji zwrotu pożyczek przedrewolucyjnych od 100 lat, żydzi domagają się od polski zwrotu 65 mld $ za majątki przedwojenne.
Wacuś Młody Emigrant / 83.10.142.* / 2011-06-13 22:46
ZmatOOlone LEMINGI -- co tam 750 MILIONÓW, PObratymcy z AWSu oddająć w cudze łapy PZU wyprowadzili z condominium KILKANASCIE MILIARDÓW, ale nic to Chińczykom na pewno trzeba bedzie też szkody wyngrodzić, bo przeciez bez ich stoczni to ani do proga
dioux / 80.50.131.* / 2011-06-13 22:25
Panowie krawaty na bok i brać się do łopat. Do Czynu Społecznego!
gf / 89.231.81.* / 2011-06-13 20:42
Tak skończy całe to państwo
P-2 / 79.185.228.* / 2011-06-13 22:46
Wspolczyje podwykonawcom ??? powinna im zaplacic GDDKiA ? Tak sie w POLSCE ROBI BIZNES .
eksporterka / 188.125.32.* / 2011-06-13 20:29
"GDDKiA zamierza domagać się odszkodowania od COVEC w wysokości 741 mln złotych." :
złota sprawa dla prawników - z honorariów za prowadzenie takiej sprawy ( nie wspominając o wyegzekwowaniu jakichkolwiek należności) będą sobie mogli wybudować spory kawał własnej autostrady.
A i tak za wszystko zapłaci na końcu podatnik.

Szerokiej drogi!
tesa1959 / 2011-06-13 22:06 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Mam nadzieje, że GDDKiA ma prawników na etacie, a koszty sądowe ponosi strona przegrana.
m-53 / 83.24.29.* / 2011-06-13 23:14
1. Strona przegrana - zakładasz, że to COVEC, nie posiada żadnego majątku a jedynie gwarancje bankowe na 130 mln oraz długi względem podwykonawców. Możliwość wyegzekwowania jest praktycznie zerowa.
2. Interesujące jest również jakie banki udzieliły gwarancji. PKO BP? BGK? OCzywiste jest, że banki staną po stronie COVEC
3. . W takich sprawach - arbitraż międzynarodowy - nie występują etatowe papugi a wielkie konsorcja prawnicze.
4. Możemy mieć nadzieję, że etatowe papugi przyzwoicie przygotowały i uzasadniły zerwanie kontraktu. W innym wypadku to GDDKiA będzie stroną pozwaną.


Obawiam się, że błądzisz niczym dziecko we mgle.
tesa1959 / 2011-06-13 23:23 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Dziękuję za wyjaśnienie, bo przyznam, nie pomyślałam o tym, gdyż nie jestem prawnikiem. Uprościłam bardzo sprawę, teraz to wiem i na prawdę jestem Ci wdzięczna za odniesienie się do mojego postu. A więc na forum nie tylko się obrywa, ale forum uczy i to jest takie budujące. :). Pozdrawiam.
m-53 / 83.24.29.* / 2011-06-14 00:02
Cieszę się, że ostatniego akapitu nie potraktowałaś jako osobistego ataku. Staram się tego nie robić.
Ja też nie jestem prawnikiem a jedynie zwykłym inżynierem, konstruktorem budowlanym. Mam jednak pewne osiągnięcia prawnicze. Bez procesowo wygrałem z firmą MAN wymianę ciężarówki na nową i dodatkowo wycisnąłem z nich odszkodowanie. Ja, prawnik amator, zagłębiłem się w przepisy, a oni oparli się o etatowego rutyniarza na etacie. Popełnili drobny błąd. Założyli, że mikro przedsiębiorcę można zastraszyć i że jest on głupszy od ich etatowego prawnika.
W skali MAN'a to oczywiście drobiazg, W mojej sukces i być albo nie być firmy.
tesa1959 / 2011-06-14 00:12 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Gratuluje sukcesu! W Twoim zawodzie niezbędna jest chociażby podstawowa znajomość prawa właśnie w kwestii budowlanej. Ja z budownictwem nie mam nic wspólnego, chyba, żeby uznać za budowanie, rozwój moralny i intelektualny młodych ludzi :). Jestem nauczycielem - katechetą i z racji wiary i wykształcenia staram się budować lepsze jutro poprzez wychowanie w duchu miłości do drugiego człowieka. Dlatego też nie jest łatwo mnie urazić, bo w pierwszym rzędzie w każdym postępowaniu innych ludzi staram się znaleźć powód, dlaczego w ten a nie inny sposób postępują. Ja się nie liczę, liczy się drugi człowiek. Twoje słowa
Obawiam się, że błądzisz niczym dziecko we mgle.

wcale nie brzmią jak atak, a raczej jak troska :). Pozdrawiam.
raven22 / 194.1.153.* / 2011-06-14 07:39
Łoo... to chyba pierwsza pozytywna wymiana zdań jaką zobaczyłem na tym portalu !!
tesa1959 / 2011-06-14 09:26 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Bardzo się mylisz. Widziałam dużo więcej, a sama uczestniczyłam w wielu ze żdzichem, marynarzem, wapniakiem, nawet z @@@ i jeszcze z kilkoma, ale sporadycznie, więc nie pamiętam, kto to był. Wystarczy trochę kultury i wymiana zdań jest pozytywna.
praktyczny / 188.125.32.* / 2011-06-13 20:19
Money dziś rano :

"(...) zdaniem ekspertów - konsorcjum COVEC ma kiepską kondycję finansową.

Nie posiada prawie żadnego majątku w Polsce, gwarancje bankowe firmy opiewają na kwotę zaledwie 130 milionów złotych.

Słabo oceniana jest też wiarygodność kredytowa firmy.

Cały roczny obrót wynosi około 4 miliardów juanów, czyli poniżej 2 miliardów złotych."
bebeda / 85.89.190.* / 2011-06-13 20:04
Rząd buduje autostrady kosztem podwykonawców i przewoźników i za ich pieniądze. Tak trzymali nadzór nad covekiem, że nie wiedzieli, że tyle firm nie zostało przez chińczyków oficjalnie zgłoszonych. Śmiech i żenada. Kto zapłaci tym wszystkim ludziom, przecież to dla większości byc lub nie byc. Taka solidarna odpowiedzialnośc miała byc i co? Jak zwykle chcą zarobic na ludziach. Niech dadzą im wszystkim w użytkowanie autostradę skoro za ich pieniądze zostałą wybudowana. Powinni zablokowac autostradę na euro. Ja już na nich nie zagłosuję. Porażka.
bsf / 77.255.63.* / 2011-06-13 19:52
Za głuPOtę NIEUDACZNICTWO i MIERNOTĘ POlityczną "żondu" Tuska zapłaci POdatnik. Tak sie kończy zarządzanie państwem przez malarza kominów.
m-53 / 83.24.29.* / 2011-06-13 19:44
A kto zapłaci wyrolowanym podwykonawcom???
downin the valley / 79.163.42.* / 2011-06-13 22:39
zapłaci niejaki bolek-wałęsa, który wszystkim jak leci becaluje po 100+300 mln na łeb i odsetki !!
jampich / 2011-06-13 21:36
Wiem że napiszę coś bardzo niepopularnego. Podwykonawcy sami sobie są winni. Przecież wszem i wobec wiedziano że COVEC wygrał przetarg poniżej progu rentowności. Więc podwykonawcy podjeli duze ryzyko współpracując z taką firma. Pytanie czy to ryzyko bylo świadome
m-53 / 83.24.29.* / 2011-06-13 23:36

Przecież wszem i wobec wiedziano że COVEC
wygrał przetarg poniżej progu rentowności.


A skąd to wiadomo?

Ja takiego przekonania nie mam. Wręcz przeciwnie. Uważam, że ceny w Europie a w Polsce w szczególności są kompletnie wzięte z księżyca.

Czy potrafisz wyjaśnić, w jaki sposób koszt budowy drogi lub domu w USA jest niższy niż w Polsce?
tesa1959 / 2011-06-13 22:10 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
W ogóle przetargi, to zwykła lipa. Liczy się tylko kto za mniejszą kwotę wybuduje? Chyba bzdura. Coś tu śmierdzi> Albo ktoś na tym kontrakcie zbił interes, albo mamy osłów nieumiejących ocenić realnej możliwości wykonania Zlecenia po tak niskich kosztach.
jam to ekonomista / 95.160.43.* / 2011-06-13 22:18
żadna lipa, urzędnik, który wybrałby znacznie droższa ofertę dopiero wtedy posądzony byłby o to, że wziął w łapę. wtedy to podniósłby się skandal nagłośniony w mediach, że wybrana została znacznie droższa oferta, że to marnotrawienie kasy. A jakby ktoś śmiał odpowiedzieć, że najniższa oferta była zbyt niska w odpowiedzi usłyszałby, że skoro ktoś chce zrobić za taką kasę to niech robi. Czy tak by to nie wyglądało? Oczywiscie że tak i myślę że co do tego nie ma nikt złudzeń.
Poza tym należałoby się liczyć z tym że Covec zaskarżyłby taką decyzję. I bez problemu w sądzie arbitrażowym wykazałby że za taką kasę da się wybudować, bo na papierze nie problem takie rzeczy udowodnić. I już mamy kolejny skandal bo trzeba odszkodowanie wypłacić. Pierwsze głosy tu na forum byłby takie że to urzędnik powinien zapłacić z własnej kieszeni. Ot Polska mentalność.
Oszołomowaty / 89.229.83.* / 2011-06-13 23:34
A stadion w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku to tez Chińczycy budowli? A co z pozostałymi odcinkami dróg (12 ich jest chyba) - tez Chińczycy ...?
Bo na mój gust to Tuskolandia z Mirami, Grzechami i rozrastająca się armia tuskourzedników. Ale nic - poczekajmy jeszcze iżyczmy PO wygranych wyborów - jeszcze rok dwa i Lepperotusk skończy ze swoja partia jak Lepper z samoobrona ...
jam to ekonomista / 95.160.43.* / 2011-06-14 06:44
spokojna twoja rozczochrana, porządzą pewnie jeszcze dłużej bo jedyną alternatywą jest banda oszołomów, która już dała próbkę swoich nędznych rządów
tesa1959 / 2011-06-13 22:22 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Obyś miał rację! Ale u nas jest tyle korupcyjnych działań, że trudno uwierzyć nawet w czyjeś dobre chęci. A jeśli tak, to "dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło".
m-53 / 83.24.29.* / 2011-06-14 00:31
Wyobraź sobie sytuację z dnia dzisiejszego. Właśnie straciłem kontrahenta. Firmę budowlaną. Jest to wymierna strata finansowa. Wyobraź sobie, że klientowi mojego kontrahenta wydałem negatywną opinię o wykonanych pracach.
Na dodatek wiem, że moje opinia w moim środowisku jest praktycznie rozstrzygająca.
Przestań uogólniać, zacznij rozróżniać ludzi.
tesa1959 / 2011-06-14 00:39 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Chyba nie rozumiem Twego komentarza. Napisałam
trudno
uwierzyć nawet w czyjeś dobre chęci.

a to przecież nie świadczy, że mierzę jedną miarką wszystkich ludzi. Poddałam tylko w wątpliwość bezinteresowność ( ale nie stwierdziłam z całą stanowczością) podpisania kontraktu na budowę A2. Staram się nie oceniać ludzi, ale też nie jestem naiwna, aby wierzyć, że wszyscy kierują się dobrem innych a nie własnymi korzyściami.

Najnowsze wpisy