Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Czterej jeźdźcy finansowej apokalipsy naszej gospodarki

Czterej jeźdźcy finansowej apokalipsy naszej gospodarki

Wyświetlaj:
Funcik / 83.25.80.* / 2006-03-01 16:23
Na szczęście zawsze można się stąd WYNIEŚĆ na stałe!
vogel100 / 212.2.99.* / 2006-02-17 09:43
Napewno będzie krach, przynajmniej w Polsce to jest murowane, jesteśmy pierwsi "do odstrzału". Myślę, że to będzie szybciej niż się spodziewamy. Wszystkie argumnty merytoryczne. Chciałbym zwrócić uwagę, że wszyscy którzy biorą udział w tej grze świetnie zdają sobie z tego sprawę i "wysciskają powoli" bo jak inaczej nazwać zarabianie na odsetkach z pożyczek państwowych czy korzystanie na udziale w tzw. funduszach emerytalnych (patrz na przywileje dla firm prowadzących takie fundusze). I ten światowy system pustego papierowego pieniądza !!!
ecot / 80.244.149.* / 2006-02-16 22:49
był kiedys taki artykuł w wyborczej o wykresie prof. Drożdża matematyka, a na nim (wykresie) wartości indeksu Dow Jones od jego poczatku, aż w przyszłość tj. do roku 2020 kiedy to wykres dąży do zera i sie kończy (totalny krach!) poprzedza go krach mniejszy w 2010 r. z którego się wydobywa, a dalej j. w. może to byc zapowiedź globalnego krachu mamy przeciez globalizacje i wzrastające zobowiazania wzajemne krajów oraz wzrastajacą wymiane handlową. Usa tez sie szybko zadłuzają - choc nie tak samo szybko jak państwa o rozbudowanych sys. emerytalno -socjalnych - z kolei amerykanie nie mają wcale oszczędności ale jesli oni padna wszystko inne padnie tym szybcie oprócz moze chin
Rey / 64.21.107.* / 2006-02-16 17:11
AZPL - TY JESTES Z POD ZNAKU MOCZARA? Na szczescie wasze czasy sie bezpowrotnie skonczyly!
jab / 83.31.70.* / 2006-02-16 13:41
straszycie i straszycie PiS to koniec świata, a prawda jest taka tylko was interesuje strefa euro i prywatyzacja
rafal wojcikowski / 83.14.76.* / 2006-02-16 15:01
ani słowa nie było o pis i euro ... na marginesie jestem przeciwnikiem euro...
real / 81.219.244.* / 2006-02-16 17:49
Ja też, wolę zielone. ;)
moj_domek / 217.96.233.* / 2006-02-16 11:55
tak czy tak - na lepsze nie idzie, długi zamiast być spłacane poprostu rosną lub zaciągane są kolejne - kiedyś musi nastąpić ta granica o której Pan pisze. Poza tym, co z ludźmi? ile jeszcze zniosą [dojne(?!)krowy]? tu zabierzemy tam zabierzemy... i mamią obietnicami bez pokrycia a bieda, brak pracy, brak perspektyw jak było tak i jest dalej... czy normalne uczciwe życie, bez martwienia się o jutro, o chleb jest w tym kraju możliwe? ?
Realista / 83.23.111.* / 2006-02-15 22:05
Rzekomo wielcy średniowieczni jasnowidzowie przewidzieli koniec naszej planety w roku 2012.
Majowie także tylko do tego roku mieli kalendarz.
Nie będę się wiec zamartwiał tym co będzie w 2020 czy później!
Zaśpiewam jak Młynarski : róbmy swoje ... i będę dalej liczył na siebie a nie na państwo.
Może to coś da , kto wie ? ;)
Krzysztof / 83.18.243.* / 2006-02-15 21:22
Szanowny panie Rafale.
Bawienie się w wróżbitę to dość niebezpieczna zabawa bo można się ośmieszyć. Chyba w XIX wieku katastrofiści wróżyli, że przy dalszym rozwoju miejskiej komunkacji konnej, ulice amerykańskich miast zostaną zakorkowane końskim łajnem. Przykładów nietrafionych prognoz można dawać multum. Świat ciągle się rozwija i przewidywanie jak będzie wyglądał w przyszłości nie jest po prostu możliwe.
Rozwiązań panskich problemów widzę kilka ale nie będę ich przytaczał aby nie działać panu na nerwy.
A tak naprawdę to jak pan chyba wie, cały świat żyje na kredyt, ze Stanami Zjednoczonymi na czele i co dalej?
rafal wojcikowski / 83.14.76.* / 2006-02-15 23:47
1) ale przewidywanie kryzysu za 15-20 lat na podstawie długookresowych trendow demograficznych to juz nie jest to sam co "końskie łajno"...

2) z tym kredytem to nie do konca - sa takie kraje - szybko sie rozwijajace - co na kredyt nie zyja - wręcz odwrotnie - Chiny, Indie...
Krzysztof / 83.18.243.* / 2006-02-16 22:08
Jestem rozbawiony jak słysze od wielu polskich liberałów, że chińskie rozwiązania są dla nich wzorem godnym naśladowanią. Czyżby byli zwolennikami komunizmu? Oczywiście odpowiedzą mi, że nie. Ja z koleji odpowiem, że aby wprowadzić te "zbawienne" chińskie rozwiązania to trzeba najpierw wprowdzić "chiński komunizm" lub inną formę dyktatury. W europejskich demokracjach azjatyckie rozwiązania są nie do przyjęcia i to jest chyba oczywiste.
Zagrożeń oczywiście jest o wiele więcej. Ekolodzy straszą np. efektem cieplarnianym czy dziurą ozonową ale czy wierzy Pan, że w imię tych zagrożeń obywatele byliby zdolni zrezygnować z samochodów?
Nie chciał bym być za bardzo sceptyczny ale z historii wiadomo, że żadna cywilizacja nie jest wieczna. Padł Egit, Rzym. Czy byli tacy co ostrzegali? Oczywiście tak ale historia toczy się swoim torem. Prawdopodobnie padnie i nasza cywilizacja ale to już temat na bardziej filozoficzne rozważania i chyba nie na to forum.
rafal wojcikowski / 83.14.76.* / 2006-02-17 00:10
1) w Chinach to jest taki komunizm jak w Polsce kapitalizm...

2)dyktatura wcale nie jest zaprzeczeniem kapitalizmu
podobnie jak demokracja zaprzeczeniem socjalizmu... szczerze mówiąc szybciej już jest odwrotnie :)

3) w europejskich demokracjach sprawdza się tylko socjalizm ...:) - ma Pan rację - tylko zeby nie ta konkurencja z zewnątrz ....

4) ekologia - nie wypowiadam sie bo mam zbyt małą wiedzę, niktóre arguemnty są wg mnie racjonalne a niektóre nie...generalnie jednak uwazam, iż jestesmy jednym z nielicznych krajów który na efekcie cieplarnianym zyska...

5) Egipt nie padł... on sie zasymilizował defacto, podobnie jak Grecja

Rzym padł w sposób bardzo podobny do współczesnej Europy Zach.

6) a co do proroków, Kasandra coś tam szeptała :)
Jaccek / 83.5.238.* / 2006-02-18 01:36
Gratulacje dla autora za świetny felieton!

W Chinach jest jednak socjalizm. No bo jak, panie Rafale, nazwać taki system, w którym:
1. O tym, czy firma może eksportować i za jaką cenę, decyduje centrala handlu zagranicznego. Dotyczy to nawet sprzedających w takich wortalach jak Alibaba.
2. System bankowy jest nastawiony na udzielanie "złych kredytów" kobinatom państwowym. Po części odbywa się to dzięki wymuszanym oszczędnościom (a te są stosunkowo duże).
3. Chłopi nadal nie są właścicielami ziemi, którą uprawiają, tylko państwo. Mają tylko prawo użytkowania - dobrze, jak na 30 lat.
4. Państwo decyduje o liczbie dzieci w rodzinie (są nawet wymuszone aborcje i dzieciobójstwa).
5. Za krytykę polityki gospodarczej państwa "z pozycji" leseferystycznych idzie się do mamra.
6. Firma może zostać zlikwidowana decyzją administracyjną (czyt.: nie spodoba się lokalnemu kacykowi).
bioton / 2006-02-18 00:54
1) W Chinach jest komunizm tylko nie w okolicach niziny chińskiej, a raczej na prowincji. Większość ludności ChRL żyje w wschodniej cześci kraju, ale pozostaje też pewna grupa ludzi, którym przyszło żyć na wsi, gdzie reformy nigdy nie miały miejsca. Ponadto jak nazwać działania ograniczajace mozliwość posiadania potomstwa, w wersji mniej dyplomatycznej przyzwalanie na zabijanie niemowląt!
Chiny mają jeszcze kilka innych problemów np.wciąż tworzony wymiar sprawiedliwości, który swoim zasięgiem obejmowałby cały kraj.
2) Dyktatura oczywiście nie przeczy kapitalizmowi w Azji, ale nie w Europie. Kultury azjatyckie cechuje jedna ważna rzecz brak indywidualizmu, który jest domeną kultury euriopejskiej, to pozwala na pogodzenie wydawałoby się sprzecznych tendencji.
leon_półzawodowiec / 83.26.138.* / 2006-02-15 20:37
Najbardziej żałosne w tym bajzlu, że jak dotąd jedynie eks-komunista Hausner /w sposób dalece niewystarczający i przy wsparciu politycznym jak Gilowskiej w PiSie/ coś tam chciał zrobić wykraczającego poza horyzont następnych wyborów. Cała nadzieja w tej wrednej Unii Europejskiej, że pobożnym lewakom nie uda się doprowadzenie tego kraju do bankructwa ekonomicznego - moralne dno właśnie poznajemy
szeli / 2006-02-15 18:26
Niestety muszę się zgodzić. Ale cóż można powiedzieć, może: Ludzie ludziom zgotowali ten los. Zastanawia Mnie jednak niezrozumienie obecnej sytuacji naszego kraju przez - bądź co bądź wybitnych polityków - panów Kaczyńskich. Nie głosowałem na nich, ale sądziłem, że nawet bez PO nie będą robić tak karkołomnych ewolucji, chyba nie chcą przejść do historii, jako "bracia niszczyciele". Ale zapomnieli chyba, że Polacy marzą o dobrobycie, a nie o "rozmowach kontrolowanych".
pioslomc / 212.160.172.* / 2006-02-15 16:39
Bardzo miło poczytac opinie zbieżne z moimi. Niestety powiedzenie, że to wszystko jest z winy "nierozumnych wyborców" to zbyt mało. To na nas ciąży obowiązek uświadamiania tych "nierozumnych". Nic nas od tego nie uwolni. Bo co może zrobić człowiek, który nie wie, że nie wie ...
PKZ / 62.179.37.* / 2006-02-15 14:25
Moja recepta:
1/ zlikwidować agencje i fundacje (ponad 100 mld zł)
2/ sprywatyzować górnictwo (około 20 mld) teraz jak jest hosa!
3/ obciąć wydatki MON (nie po to wstąpiliśmy do NATO)
4/ KRUS!!
Sławek / 213.158.197.* / 2006-02-18 00:16
Popieram. Tylko, że polityk, który to zrobi z kretesem przegra następne wybory i stanie się symbolem wszystkiego co najgorsze - podobnie jak teraz prof. Balcrowicz. Wątpię, żeby znalazł się taki odważny, który poświęci własną karierę dla dobra przyszłych pokoleń.
Fjuczers / 62.87.254.* / 2006-02-15 13:50
To mi się jakoś zgrywa w czasie z analizą DJIA i lata 30-te tego wieku to będzie apokalipsa światowa. Ano bo przecież wszystkie kraje żyją na kredyt i ktoś bedzie musiał to sfinansować. No i chyba to bedzie koniec epoki ropy naftowej.Przyjedzie jeżdziec na białym koniu....
Ku przestrodze http://www.rzeszow.mm.pl/~gd/archiwum/archiwum.html
mmm / 83.8.130.* / 2006-02-15 10:47
wszytko co sie dzieje ostatnio w naszym kraju to parodia nic tylko wyjechac za granice za mlodu aby doboric sie tam jakiejs emerytury a ostatnio to oredzie naszego kaczorka bylo nie wiadomo po co najpierw oznajmili ze rozwiazuja pralament co zatrzeslo gielda a pozniej ptasior to odkrecil i po co tyle zamieszania nic tylko parodia
millers / 83.27.121.* / 2006-02-15 14:12
A może Kaczor gra na giełdzie
_Ghost_ / 213.199.222.* / 2006-02-15 12:45
Parodia i to koląca w oczy. Mam tylko nadzieje, że młodzi nie zaczną masowo uciekać, bo kto wtedy to wszystko zmieni?? Sam mam 22 lata i na razie nie planuje wyjazdu. Jeżeli wszyscy młodzi uciekną to co zostanie z naszego kraju?? Ci co są teraz przy korytku nie zmienią nic. ciągła karuzela co cztery lata (raz lewica, później prawice - i tak w koło), nawet u najwytrwalszych może wywołać torsje, dlatego uważam, że trzeba kompletnie odmłodzić klase polityczną. A gdy wszyscy uciekną to kto to zrobi?? Bo na 100% nie PIS...........
Weronika / 83.23.243.* / 2006-02-15 18:21
A może Szynalska?
ale chyba będzie już za stara jak ludzie zapomna co zrobiła i ją ponownie wybiorą.
No chyba, że się Oleksy i Kalisz odchudzą twu! odmłodzą...
Jaq / 193.41.230.* / 2006-02-15 16:44
...raz lewica, później prawice - i tak w koło...

Mam pytanie do wszystkich forumowiczów.
Może mnie się źle wydaje, ale przeciaż PIS nie jest partią prawicową tak jak to o sobie mówią.
Przecież oni są solidarni - czyli wszystkim po równo, a to jest myśl socjalistyczna, czyli są partią lewicową.
Czy moja dedukcja jest poprawna?
George / 83.25.253.* / 2006-02-17 07:23
Partia może być prawicowa pod względem zasad moralnych, którymi się kieruje, lub przynajmnej tak mówi i socjalistyczna jeśli chodzi o podejście do gospodarki. PiS jest właśnie taką mieszanką prawicowo - lewicową.
adamos / 213.136.230.* / 2006-02-16 00:37
Jak najbardziej poprawne. Co gorsza - mam obawy, że elementy narodowego socjlaizmu z III Rzeszy "ktoś" próbuje zaszczepiać w IV RP. Takich czasów dożyliśmy...
jocker73 / 84.135.171.* / 2006-02-15 18:33
Chyba po części tak. Jeżeli partia narodowa (prawicowa) przekupuje wyborców sloganami socjalnymi (lewicowymi) to jest to moim zdaniem partia narodowo-socjalistyczna, czyli nazistowska. PISu wprawdzie nie można porównać jak na razie z niemieckimi nazistami, ale zbieżności jak najbardziej istnieją. Proponuję poczytać coś na temat NSDAP i tego jak Hitlerowcy przekupili Niemców w latach 20-dziestych i 30-dziestych. Panowała tam wtedy też bieda i wysokie bezrobocie. Goebels (nazistowski minister propagandy) podobno nawet się z tego fenomenu naśmiewał mówiąc, że oni właściwie to już tak daleko wysunęli się na lewą stronę, że aż znaleźli się po prawej stronie.
Marqus / 212.244.249.* / 2006-02-15 18:26
p Michalkiewicz bodaj jako pierwszy określił takowych jako lewicę pobożną i uważam że jest to bardzo trafne
millers / 83.27.121.* / 2006-02-15 14:15
Odmłodzić klasę polityczną? O tym była mowa przed wyborami. W rządzie teraz kaczki, berety i Lepper.
Na szczęście z kraju wyjeżdżają studenTY, które najczęściej w trakcie nauki zaliczały codzienne imprezy - tylko to im pozostało.
_Ghost_ / 213.199.222.* / 2006-02-15 15:31
Ja mówie odmłodzić, wprowadzić nowe pokolenie, ludzi młodych i wykształconych, posiadających przygotowanie do pełnienia skomplikowanych funkcji. A co do kaczek, beretów i Leppera, to jest to dla mnie przykład kiepskiego odmłodzenia (tu wchodzą na stołki ludzie o światopoglądzie kształtowanym w PRLu - czy się stoi, czy się leży....). Mówię o zmianie pokoleniowej, ale przede wszystkim powinno się to wiązać ze zmianą ordynacji wyborczej. Koniec z głosowaniem na listy. bez takich działań dalej będziemy oglądać w sejmie Leppera, Renatę B. i becikowego Romana. A co do studentów, to proszę mi uwierzyć, że do dobrej pracy za granicą wyjeżdżają najlepsi, pobierający przez lata edukacji stypendia naukowe i znający języki. Imprezowicze, jeżdżą podobnie jak nie"studenTY" zbierać truskawki, sprzątać i tyrać na zmywaku.
bioton / 2006-02-18 01:02
Przepraszam, ale musze niestety cie zasmucić. Odmłodzenie klasy politycznej jest niemozliwe. Dlaczego? Bo aktyw partyjny albo inaczej doły partyjne to w większości ludzie, mający okreslone interesy i nie dopuszczają młodych ludzi. Ponadto nie wiem czy odmłodzenie wiele pomoże mamy młodych: Romana i Olejniczaka. Oni są równie cyniczni jak ich starsi nauczyciele...
Potrzeba zmiany mentalności ludzi, nie mogą myśleć tylko o swoich partykularnych interesach.
Marqus / 212.244.249.* / 2006-02-15 10:15
szczerze mówiąc podobne prognozy można było wyczytać np w Najwyższym Czasie z 10 lat temu co świadczy np o tym że kolejnym "jeźdźcem apokalipsy" są ludzie - niezwykle kiepsko wykształceni w sensie rozumienia słowa pisanego i mówionego. Przez lata uczono nas powtarzania formułek i niestety to widać - w większości jesteśmy całkowicie pozbawieni logicznego rozumowania i można nam wmówić wszystko. Chlubne wyjątki oczywiście istnieją , ale są zbyt nieliczne aby dokonać czegokolwiek.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy