Forum Forum emerytalneOFE

czy dodatek dla 100-latka rośnie wraz z nową kwotą bazową?

czy dodatek dla 100-latka rośnie wraz z nową kwotą bazową?

kryrog2 / 62.233.209.* / 2013-04-15 10:25
Witam
Mój ojciec skończył w styczniu br. 100 lat i został mu przyznany dodatek dla stulatka równy wówczas obowiązującej kwocie bazowej tj. 2974,69 zł. Wiem , że po 1 marca br. kwota bazowa wzrosła i obecnie wynosi 3080,84 zł , ale w decyzji którą otrzymał wczoraj a dot. przeliczenia na skutek waloryzacji emerytury - nadal istnieje wpis, żę dodatek dla stulatka będzie wynosił 2974,69 zł Z PUE dostałam informację , że kwota ta od 1 marca br. będzie rosła tak jak kwota bazowa i będzie podnoszona z urzędu, ale w decyzji jest stara kwota bazowa.Proszę o informację - czy dodatek ten powinien byc podwyższony od 1 marca do obecnie obowiązującej kwoty bazowej czyli 3080,84 zł czy już zawsze będzie wynosił 2974,69 zł ? I czy w tej kwestii jest ustawa która to reguluje ?
Z góry dziękuję !
Wyświetlaj:
pikulinda / 178.235.111.* / 2013-07-28 20:45
Witam serdecznie, dziadek skończył w lipcu 100 lat. Dostał dodatek do emerytury w kwocie bazowej, jednak podstawowa emerytura został obniżona o ok 600 zł.Czy możecie mi państwo wyjaśnić jaka jest tego przyczyna ,ponieważ w piśmie z ZUS-u nic nie ma na ten temat.Z góry dziekuję.
wiwan / 2013-07-29 09:20
Nie ma takiej regulacji w ustawie emerytalnej. Co zresztą zgodne jest z brakiem decyzji obniżającej kwotę świadczenia brutto. Jedyne co na gorąco mi przychodzi do głowy to po prostu to, że wraz z dodatkiem dla 100-latka wysokość świadczenia brutto przekracza po prostu rocznie kwotę 85 528 zł, a więc dziadek "wskoczył" na II stawkę PIT. Co po prostu wynika ze skali podatkowej:

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/skala-podatkowa/

stąd zmniejszenie wypłaty netto, ale nie jest możliwe, by summa summarum świadczenie z dodatkiem nettto było niższe niż świadczenie netto bez dodatku.

Jeśli tak- konieczna jest interwencja w ZUS, jest to po prostu błąd księgowo-rachunkowy.
kryrog2 / 62.233.209.* / 2013-04-26 14:18
Niestety,otrzymałam przed chwilą odpowiedź ZUS w temacie "dodatku dla 100-latka" iż nie będzie on podwyższany i przysługuje w kwocie bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat.Zarządzenie Prezesa ZUS 64 z dnia 16 grudnia 2011 wydane na podstawie art 83 ustawy emerytalnej /zapis o świadczeniach w drodze wyjątku/ - nie przewiduje możliwości podwyższania dodatku - cytuję stanowisko ZUS gwoli ścisłości ...
wiwan / 2013-04-26 15:30
Kolejny argument za tym, że dodatek ten powinien być uregulowany ustawowo - czyli np. włączony do ustawy emerytalnej- jak choćby zasiłek pogrzebowy. Nie byłoby wątpliwości.

Uzyskaliśmy z tej samej instytucji dwie sprzeczne odpowiedzi, nie bardzo weryfikowalne- bo zarządzenie NIE jest upublicznione. Tyle, że Pani na piśmie.

W imieniu ZUS za poprzednią odpowiedź przepraszam ;-))))

i dziękuję Pani za info- bo na przyszłość będę taką wersję tu na forum przedstawiał.
wiwan / 2013-04-15 11:11
Już o to Pan pytał:

http://www.money.pl/forum/waloryzacja-dodatku-dla-100-latka-t3451458.html

Regulacją w tym zakresie jest niestety NIEDOSTĘPNE powszechnie wewnętrzne Zarządzenie Prezesa ZUS nr. 64 z dnia 16 grudnia 2011 wydane na podstawie art. 83 Ustawy emerytalnej ( zapis o świadczeniach w drodze wyjątku ).

Wynika z niego, jak poprzednio napisałem i co Zakład telefonicznie potwierdza to, że dodatek wzrasta tak jak kwota bazowa dla wszystkich stulatków- czyli tych, którzy otrzymują go w koljenych latach życia też.

Owszem we wcześniejszych regulacjach (pierwsza zdaje się z 2006 r.) było tak, że stulatek dożywając kolejnego marca nie uzyskiwał zmiany wysokości dodatku, czyli już do końca życia pobierał go w wysokości pierwotnej, nowa wysokość dotyczyła zawsze tylko dodatku przyznawanego po raz pierwszy.
kryrog2 / 62.233.209.* / 2013-04-15 11:49
Bardzo Panu dziękuję .Wiem że poprzednio już pytałam w tej sprawie, ale wówczas nie miałam jeszcze decyzji i byłam pewna że podwyżka nastąpi "z urzedu" ale jak widać tak się nie stało.
Już skontaktowałam się z ZUS w sprawie tego wewnętrznego zarządzenia Prezesa,miła Pani w ZUS obiecała mi wyjaśnić, ale bez Pana pomocy nic bym nie zdziałała.Dziękuję!

Najnowsze wpisy