Forum Forum prawnePracy

Czy ilość dni urlopu uzależniona jest tylko od stażu ?

Czy ilość dni urlopu uzależniona jest tylko od stażu ?

Locoronin / 195.234.151.* / 2010-04-22 12:30
Witam

Mam nietypową sprawę
W tym roku przekroczę 10 lat pracy i musiałem poszukać ksiązeczki wojskowej aby udokumentować 1,5 roku służby .
Znalazłem aneks do umowy o pracę podpisany przeze mnie z niepracującym już u nas prezesem dzie oprócz podwyżki dostałem również prawo do wykorzystania 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie . ( trochę przysnałem bo to aneks z 2007 roku : )

I teraz moja kadrowa twierdzi , że to jest widzimisię byłego prezesa a okres urlopowy rozlicza się tylko i wyłacznie na podstawie długości zatrudnienia .

Jeśli nie ma racji i przysługuje mi zaległe 6 dni z każdego roku od 2007 to mogę sie upomnieć o zapłatę za ten urlop czy mogę te zaległe dni wykorzystać w tym roku ?

pozdrawiam
Locoronin
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-04-22 13:19
Moim zdaniem sytuacja wygląda tak:
Na podstawie Art. 18 pkt.1 Kodeksu Pracy zapis taki mógł być w umowie i zatem winien był pracodawcę obowiązywać.( warunki umowy mogą być korzystniejsze dla pracownika niż przepisy prawa pracy ). Można by zastanawiać się, czy na podstawie pkt.3 tego art. ten dodatkowy Twój urlop nie naruszał "zasady równego traktowania w zatrudnieniu", co powodowałoby jego nieważność.
O aspektach, które mówią o nierównym traktowaniu mówi art 18 3a, i pewnie w tym przypadku nie ma nich mowy- nie zapisano w Twojej umowie dodatkowego urlopu z powodu wyznania, płci, orientacji itp.
Zatem zapis powinien był być realizowany i obowiązuje obecnie.

Ale to nie znaczy, że dodatkowy wymiar urlopu podlega zasadom urlopu kodeksowego, czyli, że np. przechodzi z roku na rok.
Zatem najpewniej w świetle prawa odzyskać, go nie możesz, ale w tym roku Ci przysługuje.
Na koniec link do aktu prawnego:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
Locoronin / 195.234.151.* / 2010-04-22 14:39
Wielkie dzieki za pomoc szklarek
zobaczę co moja kadrowa na to .

pozdrawiam

Najnowsze wpisy