Forum Forum prawneCywilne

czy jesrt rozwiazanie?

czy jesrt rozwiazanie?

zytra / 64.12.116.* / 2007-08-05 15:09
Jest nas troje . Otrzymalismy mieszkanie w spadku po zmarlych rodzicach. Moja czesc wynosi 16,5%, jednego brata rowniez 16,5% i drugiego brata udzial wynosi 67%.Bracia chca sprzedac te mieszkanie , a ja sie nie zgodzilam . Czy te mieszkanie oni moga sprzedac bez mojej zgody ?
redank / 90.195.220.* / 2007-08-16 23:43
1/. Zbycie mieszkania jest czynnością prawną przekraczającą zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólna i zgodnie z art. 199 K.C. wymagana jest zgoda WSZYSTKICH WSPÓŁWŁAŚCICIELI. Bez Pani zgody bracia nie mogą sprzedać mieszkania.
2/. W razie braku takiej zgody choćby jednego współwłaściciela, pozostali których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Z czego wynika, że bracia wspólnie, a drugi brat samodzielnie (67%) mogą złożyć wniosek do sądu o zezwolenie na sprzedaż tego mieszkania, a sąd w postępowaniu nieprocesowym (art.625 KPC) może postanowieniem zarządzić sprzedaż rzeczy wspólnej (mieszkania) i w orzeczeniu orzeka ponadto o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli albo odkłada rozstrzygnięcie tych roszczeń do czasu przeprowadzenia sprzedaży.

Najnowsze wpisy