Forum Forum emerytalneZUS

czy jestem ubezpieczona przez NFZ jeśli będę mieć przerwę na studiach?

czy jestem ubezpieczona przez NFZ jeśli będę mieć przerwę na studiach?

e.g / 77.79.222.* / 2010-07-08 19:34
czy jestem ubezpieczona przez NFZ jeśli będę mieć przerwę na studiach? 18 lipca 2010 kończę 26 lat , nie pracuję skończy mi się również ubezpieczenie u rodziców (zamierzam teraz wyjechac na rok do pracy za granicę), Ukończyłam I rok studiów magisterkich uzupełniających niestacjonarnych, czy uczelnia ma obowiązek mnie podczas tej przerwy ubezpieczyć. Wiem, że stracę wszystkie prawa jako studentka ale czy będę ubezpieczona w NFZ???
wiwan / 2010-07-08 20:16
Po pierwsze, skoro wyjeżdżasz na rok do pracy, to z jej tytułu będziesz w tym kraju mieć ubezpieczenie. Oczywiście dotyczy to legalnej pracy.
Po drugie, jeśli będziesz pracować na rzecz polskiego pracodawcy - zostaniesz wysłana do pracy- ma on obowiązek odprowadzać składkę zdrowotną.
Po trzecie, jeśli wyjedziesz w czasie urlopu dziekańskiego, to w okresie korzystania z tego urlopu student zachowuje prawa studenta, chyba że regulamin studiów lub przepisy o pomocy materialnej stanowią inaczej. ( art. 167, art. 170, art. 172 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym ). Jeśli tak jest na Twojej uczelni, to nie ma przeszkód, by teraz to uczelnia zgłosiła Cię do ubezpieczenia zdrowotnego. Ale nie ma uczelnia obowiązku automatycznego- sama musisz o to wystąpić składając jednocześnie oświadczenie potwierdzające nie-podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu; sytuacja taka dotyczy wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także np. uczelni prywatnych, studiów zaocznych itp.
I dodatkowo wiadomość:
Prawo do ubezpieczenia w NFZ wygasa po czterech miesiącach od zakończenia nauki (jako który przyjmuje się absolutorium) lub w momencie skreślenia z listy studentów.

Najnowsze wpisy