Forum Forum podatkoweOdliczenia

Czy mogę odliczyć VAT?

Czy mogę odliczyć VAT?

gripcom / 2014-12-02 05:25
Witam,
prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, są to usługi lekarskie, które są zwolnione z VATu. Jednocześnie w ramach tej samej działalności prowadzę drobną sprzedaż wysyłkową (allegro) która podlega opodatkowaniu VAT.
Co miesiąc składam deklarację VAT-7, a podatek jaki mam do zapłaty jest niewielki albo w ogóle, bo sprzedaje na allegro sporadycznie.

Wczoraj kupiłem telefon na firmę w abonamencie i moje pytanie brzmi: czy mogę sobie odliczyć VAT który zapłaciłem?
Wiadomo, że abonament wrzucam sobie w koszty i zapłacę mniej podatku dochodowego, ale co z VATem za telefon?
Wyświetlaj:
ZuzaMaja70 / 2014-12-23 10:14
Możesz spokojnie odliczyć Vat, tylko trzeba drukować fakturę Vat za telefon, o ile oczywiście jest on zarejestrowany na firmę. Jeśli faktura nie jest na firmę, to u operatora jest możliwość zmiany.
Na fakturze za telefon musi być taka sama nazwa jaka jest na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, musi być na niej NIP.
gripcom / 2014-12-23 11:27
Fakturę mam w formie papierowej, telefon jest na firmę, wszystkie dane NIP itp są na fakturze z tym nie ma problemu.
Problem jedynie mam z tym jak rozgraniczyć kiedy mogę odliczyć VAT i od czego bo moja działalność w 95% jest zwolniona z VATu, czyli jak wystawiam fakturę za usługi medyczne to na zw. i z tego mam główny dochód. Natomiast gdy kupię np. laptopa na firmę (żeby go potem sprzedać-taki mój mikro handel-sprzedaż na allegro) to wtedy odliczam VAT, jak po miesiącu go sprzedam to płacę VAT, ale nie wiem co z pozostałymi wydatkami typu np abonament za telefon, czy wspomniany telefon który kupiłem przy podpisywaniu umowy z operatorem, internet, albo faktura za wymianę opon w samochodzie który też jest na firmę. Czy od tych pozostałych wydatków też mogę odliczać VAT?

VAT-cem stałem się przez przypadek, bo nie wiedziałem, że sprzedaż wysyłkowa jest opodatkowana VATem i musiałem nim zostać bez względu na obroty ze sprzedaży (taką informację uzyskałem w US).
Jeżeli chodzi o księgowość z tym nie mam problemu, wszystko prowadzę sam z pomocą programu do fakturowania iFirma, wcześniej korzystałem z usług firmy taxcare, ale zrezygnowałem ze względu na koszty i brak wiedzy ze strony pseudo księgowej których miałem aż 3 w ciągu 4 miesięcy - porażka.

Poproszę o jakąś podpowiedź jak rozgraniczyć taką działalność, gdzie jednocześnie świadczę usługi zwolnione z VAT i opodatkowane VATem. np.
jeżeli kupię stetoskop na firmę to wiadomo że będę go wykorzystywał do świadczenia usług medycznych to nie odliczam VATu tylko wrzucam w koszty prowadzenia DG. (kwota brutto w KPiR).
A gdybym taki stetoskop kupił w celu jego późniejszej odsprzedaży za pomocą allegro (czyli sprzedaż wysyłkowa-handel) to wtedy mogę prawda? a do KPiR wpisuję kwotę netto przy zakupie/sprzedaży?
Natomiast taki telefon czy korzystanie z usług operatora (połączenia/internet) częściowo służy mi do wykonywania usług zwolnionych z VAT i opodatkowanych... i tego własnie nie wiem jak rozgraniczyć...

Najnowsze wpisy