Forum Forum emerytalneInne

Czy mogę starać się o rentę?

Czy mogę starać się o rentę?

KrzynioH / 2011-01-27 09:13
Witam.Prowadze dzialalnosc gospodarcza od pazdziernika 2009 r.W ubieglym roku przeszedlem operacje,mialem krwiaka podtwardowkowego powstalego w wyniku urazu.Czy moge starac sie o rente,moze jakas renta uzupelniajaca,chcialbym nadal prowadzic firme.Niestety,juz nie jestem tak,nazwijmy to obrotny,jak bylem przed wypadkiem,stad to pytanie.Nigdy wczesniej nie pracowalem,wiec prowadzona przeze mnie dzialalnosc jest jedynym udokumentowanym stazem pracy.
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-01-27 12:35
To, że nie był i nie jest Pan na etacie nie jest przeszkodą w uzyskaniu renty- podlegał i podlega Pan ubezpieczeniu obowiązkowemu, składkę rentową odprowadza. Podstawą jest orzeczenie lekarza ZUS i...niestety wymagany minimalny okres składkowy i nieskładkowy. Jest tym dłuższy im później ( w życiu ubezpieczonego ) niezdolność do pracy nastąpiła ( art. 57, 58 ). Np. jest to 4 lata dla ubezpieczonego w wieku lat 25-30. Okres składkowy to przede wszystkim okres płacenia składki z DG. Okresy nieskładkowe to np. okres studiów. Przy czym, te drugie mogą być zaliczone co najwyżej w wysokości 1/3 okresów składkowych. Czyli w tym przykładzie mając 3 lata płacenia składek z 5 lat studiów można zaliczyć tylko 1 rok.

Ww. warunków nie trzeba spełnić, gdy niezdolność do pracy jest efektem wypadku ( art. 57a, 57b) w pracy, lub drodze z/do. Czyli jeśli ww uraz nastąpił w firmie, w czasie wykonywania DG i da się to udowodnić. Ale zdaje się było na to tylko 14 dni na zgłoszenie do ZUS.

Renta może być stała, okresowa. Nie wyklucza dalszego prowadzenia DG.

Przywołałem Ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych proszę poczytać:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
KrzynioH / 2011-01-28 11:13
Niestety,wypadek zdazyl sie poza miejscem pracy,dokladnie na boisku,podczas gry w pilke nozna.Neurolog doradzil mi,ze mozemy napisac wniosek i zobaczymy,co ZUS z nim zrobi.Slyszalem,ze osoby bedace na rencie nie moga pracowac?
wiwan / 2011-01-28 12:54
Mogą pracować, tym bardziej prowadzić DG. Chodzi o to, że uzyskiwanie poza rentą przychodów w związku z ich wysokością może powodować zmniejszenie wysokości wypłacanej renty lub jej zawieszenie. Kwoty graniczne to odpowiedni 70% i 130% kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez prezesa GUS. Obecnie jest to odpowiednio 2242,20 zł i 4164,00 z.

Ale chodzi o przychód podlegający składkom społecznym, co w przypadku DG nie oznacza realnego, tylko ten deklarowany od którego płaci się składki ( minimalnie 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ). Na 2011 r. jest 2 015,40 złotych. czyli mniej niż próg dochodu zmniejszającego rentę. Jeśli więc z DG płaci Pan ten minimalny wymagany ZUS i nie ma innych dochodów ( np. zleceń ) to zmniejszenie renty Panu nie grozi.

Wniosek o rentę- formularz ZUS-Rp-1R i Rp-6 :

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/zus,87,wzory_dokumentow.html
KrzynioH / 2011-02-03 23:15
Co teraz powinienem zrobić?Skończyło mi się chorobowe.Myślę,że jak minie miesiąc postaram się o następne.Ale czy na wniosek nie jest juz za późno?
wiwan / 2011-02-04 20:04
Składać, próbować. Zwłaszcza, że wzmiankowany lekarz chętny do współpracy. Przecież nikogo nie chce Pan naciągnąć. Płaci Pan ubezpieczenie. Niech się komisja wypowie, czy jest niezdolność choć częściowa, choć okresowa. Przypominam, że po 182 dniach chorobowego ( nawet z przerwami, o ile są do 60 dni włącznie- a choroba ta sama ) może Pan starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS. W jego przypadku również staje się przed lekarzem orzecznikiem ZUS. Może być przyznane na max. 12 miesięcy.

Najnowsze wpisy