Forum Forum dla firmZakładanie firmy

czy muszę być nievatowcem i co z kosztami ??

czy muszę być nievatowcem i co z kosztami ??

salvio / 2009-12-11 22:39
Witam mam poważny problemn, szukałem na necie czytałem fora ale nie znalazłem żadnej odpowiedzi wprost.
Chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą.
Mam zamiar zająć się doradztwem finansowym (ustawowo zwolnione z vatu) oraz usługi muzyczne (także zwolnione z vatu). Wiec z natury powinienem założyć że skoro będę się zajmował zwolnionymi z vatu usługami to powinienem być nievatowcem. O ile w przypadku doradztwa moimi klientami będą osoby fizyczne o tyle mam problem bo jako usługi muzyczne będę głównie obsługiwał firmy, restauracje itp. Itd.
Sprawa jest taka – nie wiem czy mogę być vatowcem i faktury wtedy wystawiałbym jako „zw” bo wszystkie usługi są zwolnione z vatu, czy może muszę być nievatowcem.
I ważne dla mnie jest także możliwość odliczenia paliwa i kosztów związanym np. z dojazdem. Już pomińmy fakty w których nie można odliczyć załóżmy że sprzęt na imprezy muzyczne dostarczam autem dostawczym.
Wszyscy moi znajomi którzy zajmują się samym doradztwem są nievatowcami.
Dla firmy w sumie obojętne jest czy wystawie fakturę czy rachunek bo i tak nie ma vat, ale jak jest z rozliczeniami np. paliwa, papieru, tuszu do drukarki czy innych podobnych.
Bo z założenia nievatowiec nie może sobie odliczać vatu.
Chciałem zapytać co mi się opłaci bardziej?
Wyświetlaj:
salvio1 / 89.230.86.* / 2009-12-12 19:00
a co w wypadku gdybym przekroczył dochodami próg vat i teorytycznie musiał zostać vatowcem w przypadku gdy wszystkie usługi które sprzedaje są zwolnione z vat?
ZulkaM / 188.33.81.* / 2009-12-13 13:20
Usługi wykonywane przez ciebie są zwolnione z vat przedmiotowo, a to oznacza, że limit cie nie dotyczy - jesteś cały czas zwolniony z vat.
ZulkaM / 188.33.90.* / 2009-12-12 17:29
Masz rację, nie vatowiec nie może odliczyć vatu, ALE i vatu od kosztów nie odliczysz też w sytuacji kiedy wszystkie twoje przychody są ZWOLNIONE z vatu.
Natomiast koszty w kwotach brutto możesz odliczyć od przychodów wtedy gdy wybierzesz formę opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych /czyli KPiR/, a nie np.w formie ryczałtu.
salvio1 / 89.230.86.* / 2009-12-12 18:54
"Natomiast koszty w kwotach brutto możesz odliczyć od przychodów wtedy gdy wybierzesz
formę opodatkowania dochodów na zasadach ogólnych /czyli KPiR/, a nie np.w formie
ryczałtu. "

a w praktyce coś wtedy zarobie na tym odliczaniu czy tylko sam fakt że się rozliczyłem i że będę mógł ewentualnie późnej robić jakieś amortyzacje narzędzi. bo chyba samego "zwrotu"nie dostane, sory za takie banalne pytania ale dopiero zaczynam przygodę z tą tematyką
A ewentualnie jakbym rozliczał się jesli chciałbym wziąć auto w leasing? rate leasingową można wliczyć w koszta wtedy ??
ZulkaM / 89.108.252.* / 2009-12-13 13:41
Odnośnie rat lisingowych za samochód - to tak, stranowią one koszty uzyskania przychodu.
Do kosztów uzyskania przychodów z działalności można zaliczyć wiele operacji, ale nie amortyzację narzędzi, bo z zasady są one wyposażeniem, chyba że ich wartość przekracza 3500 zł, wtedy stanowią środki trwałe i możesz odliczać amortyzacje.
Na takim rozliczeniu nie zarobisz, ale zmniejszasz przychód o koszty, a wtedy masz mniejszy podatek do zapłacenia.
A w kwestii odliczania wszystkich kosztów najlepiej skontaktuj się z jakąś ksiegową, żeby ci wyłożyła detalicznie wszystko co możesz odliczyć, bo zarówno paliwo na dojazdy jak i wynajęcie busa do przewiezienia instrumentów też będą kosztem.

Najnowsze wpisy