Forum Forum emerytalneOFE

Czy muszę się śpieszyć przed losowaniem?

Czy muszę się śpieszyć przed losowaniem?

supamc / 83.23.233.* / 2010-01-02 10:31
Pod koniec grudnia podpisałem umowę o pracę (zaczynam od stycznia). Czy muszę się śpieszyć z wyborem OFE, żeby uniknąć losowania w styczniu? W końcu pierwsze składki odprowadzę do ZUSu po miesiącu pracy, czyli już po losowaniu. Jak to wygląda w praktyce?
Wyświetlaj:
any / 2010-01-02 14:05 / portfel / Bywalec forum
Skoro zaczynasz pracę od stycznia, to policz sobie.
Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie nowego pracownika do ZUS - szacuję że zrobi to najwcześniej 11 stycznia.
Pierwsza wypłata do 10 lutego - tak mówi Kodeks Pracy.
Pierwsza składka do ZUS - 10 lub 15 lub 20 luty, w zależności od formy organizacyjno-prawnej Twego pracodawcy.
Jak by nie patrzeć nie wyrobisz się na najbliższe losowanie, jednak nie nie stoi na przeszkodzie, abyś już sobie wybrał OFE.
supamc / 83.23.239.* / 2010-01-02 15:13
Dziękuję za odpowiedź,
nie wiedziałem czy będę miał wystarczająco dużo czasu, żeby się zapisać, ale teraz już wygląda na to, że nie muszę się aż tak śpieszyć.
pozdrawiam
supamc
misiulek_ / 217.144.201.* / 2010-01-23 15:45
Niejednokrotnie wśród moich klientów spotkałam się z sytuacją gdzie ZUS poprzez zamieszanie i bałagan w papierach zapominał o osobach które nie mają wybranego funduszu i powiedzmy losuje ich dopiero po 4 latach od podjęcia pierwszej pracy.
W Twojej sytuacji jeśli nie wybierzesz OFE do 7 dni od daty rozpoczęcia pracy nawet jeśli nie zostaniesz wylosowany przez ZUS, to w momencie kiedy będą jakieś niezgodności w przekazywanych składkach ZUS nie ma obowiązku naliczenia Ci odsetek i przekazanie ich do ofe do którego się kiedyś zapiszesz czy też zostaniesz wylosowany. Przeciwnie jest w sytuacji gdy jesteś członkiem funduszu i w trakcie Twojego członkostwa zus nie przekaże należytych składek, po jakimś czasie przesyłają wyrównanie wraz z odsetkami.

Najnowsze wpisy