Forum Forum podatkoweInne

Czy nalezy się rozliczyć z akcji PGNiG po zmarłym męzu ?

Czy nalezy się rozliczyć z akcji PGNiG po zmarłym męzu ?

lena580 / 2011-03-06 17:57
Mój mąż posiadał pracownicze akcje PGNiG. We wrześniu 2010 sprzedał połowe tych akcji na wartość ok.20tyś zł. , oczywiste wtedy było ze w tym roku(2011) będzie się musiał z tego rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym , i wpłacić do Urzędu Skarbowego należny podatek. Niestety w listopadzie 2010 mąż nagle zmarł.Nie zostawił zadnego tastamentu, ani podziału majątku. Czy w tym przypadku , ja jako żona( jest też 3 dzieci) mam obowiązek w rocznym zeznaniu podatkowym rozliczenia się z sprzedanych przez męża we wrześniu 2010 akcji PGNiG. ? Chodzi o kwote około 4tys zł. , nie chce się od niczego uchylać , poprostu chciałabym wiedzieć jak wyglada sytuacja od strony prawnej, Czy należy ten podatek wpłacić czy nie ? Chciałabym mieć pewność :) pozdrawiam i liczę na prostą odpowiedz
Wyświetlaj:
lena580 / 2011-03-07 13:14
Dziekuje za odpowiedz !
Czyli mam rozumieć , ze ja nie mam puki co rozliczać sie z tego za męza. Tylko narazie czekać na pismo z urzędu skarbowego odnośnie przychodów męża. I mam rozumieć że taki podatek trzeba będzie zapłacić ?
wiwan / 2011-03-07 13:02
Nie rozlicza się Pani za męża. Nie wypełnia PIT 38.

Na podstawie art. 104 Ordynacji Podatkowej to US poinformuje Panią jako spadkobierczynię o tym, jaką ma wiedzę na temat przychodu i kosztów męża. W ciągu 30 dni od niej będzie Pani mogła dane te sprostować jeśli ma Pani inną wiedzę na ten temat. Po tym czasie zostanie wydana decyzja o podatku do zapłaty.
lena580 / 2011-03-07 13:15
Dziekuje za odpowiedz !
Czyli mam rozumieć , ze ja nie mam puki co rozliczać sie z tego za męza. Tylko narazie
czekać na pismo z urzędu skarbowego odnośnie przychodów męża. I mam rozumieć że taki
podatek trzeba będzie prędzej czy puźniej zapłacić ?
wiwan / 2011-03-07 19:04
Właśnie tak.
Analogicznie jest z podatkiem od dochodów z etatu, umów -zlecenia itd., których z podatkiem giełdowym się nie łączy. Z tym, że mimo śmierci męża może Pani rozliczyć się z nim wspólnie, tj. na jednym PIT jeśli dotarł do Pani PIT 11 od jego pracodawcy LUB może skorzystać Pani z rozliczenia indywidualnego jako matka samotnie wychowująca dzieci.

Najnowsze wpisy