Forum Forum prawnePracy

Czy przysługiwać mi będzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Czy przysługiwać mi będzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

lawa705 / 83.1.90.* / 2012-11-06 13:56
Pracowałam od 16.01 do 31.10.12r-umowa o pracę.W tym czasie pobierałam też rentę rodziną, do której prawo skończy się z dn.31.01.13r.Nie ma szans na jej przedłużenie. Czy w związku z powyższym rejestrując się w UP-po tej dacie- będzie przysługiwało mi prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Wyświetlaj:
lawa705 / 83.1.90.* / 2012-11-08 10:04
do szklarek: dzięki za pomoc. jeszcze jedno- odnośnie dokumentów- do UP muszę dostarczyć świadectwo pracy i zaświadczenie z ZUS, że pobierałam rentę? czy jeszcze coś?
szklarek / 2012-11-08 11:10
Również poprzednie świadectwa pracy i dokumenty mówiące o wykształceniu ( świadectwo maturalne, dyplom studiów ), dokumenty o kursach zawodowych- wszystko co obrazuje umiejętności zawodowe- bo ma to znaczenie dla formalnego ustalenia "odpowiedniej oferty pracy"- chodzi o Pani przyszłe prawo do odmowy skorzystania z kiepskiej oferty bez konsekwencji ( utrata statusu bezrobotnego ).
Poprzednie świadectwa- również po to, by ustalić jak długo przysługiwać będzie zasiłek i w jakiej wysokości (80%, 100%, 120%)- chodzi o łączny staż uprawniający do zasiłku.

Oraz inne dokumenty- np. zdrowotne, z których wynika że jakiś konkretny rodzaj pracy jest dla Pani niemożliwy, zaświadczenia od byłych zleceniodawców o umowach, wynagrodzeniu i tym, czy składka na FP była z nich odprowadzana.
lawa705 / 83.1.90.* / 2012-11-09 09:43
byłam w UP i niestety dowiedziałam się, że na podstw. cytowanego artykułu z ustawy o promocji zatrudnienia nie wlicza się do owych 365 dni renty rodzinnej ani renty socjalnej... musi to być renta z tytułu niezdolności do pracy, bo chodzi właśnie o FP, czy w UP powiedzieli mi prawdę? Będę wdzięczna za odpowiedź
szklarek / 2012-11-09 10:19
Fakt. Dotyczy tylko r. z tyt. niezdolności oraz szkoleniowej oraz innych okresów. Nie dotyczy r. rodzinnej. Jakoś mi umknął rodzaj Pani renty z pierwszego pytania.

Za wprowadzenie w błąd b. przepraszam.

Pozostaje pytanie co i jak długo działo się z Panią przed 16.01.2012- w sensie ubezpieczeniowo-zarobkowym- bo rozpatrujemy 18 miesięcy wstecz od daty rejestracji- brakuje Pani 2,5 miesiąca.

Wlicza się np. oskładkowane zlecenie z minimalnym wynagrodzeniem,urlop wychowawczy, czy np. chorobowe, ale przypadające po ustaniu zatrudnienia.
lawa705 / 83.1.90.* / 2012-11-09 10:41
w tym czasie miałam rentę tylko, nie byłam nigdzie zatrudniona, więc sprawa jest już przesądzona. Ale jeśli teraz jestem na zwolnieniu chorobowym po ustaniu pracy i niestety będzie to dłużej trwało to czy może być to także zaliczone?
szklarek / 2012-11-09 10:48
Rozumiem, że zachorowała Pani jeszcze w czasie zatrudnienia albo :
- nie później niż 14 dni od ustania pracy i niezdolność- zwolnienie będzie nie krótsza niż 30 dni.

W takim wypadku należny jest Pani zasiłek chorobowy i okres jego pobierania PO 31.10. będzie się wliczał. Podkreślam- okres zasiłku, a nie tylko zwolnienia i co ważne- gdy będzie on od podstawy nie niższej niż płaca minimalna. Na całym etacie miała Pani tę płacę- więc prawo do zasiłku dla bezrobotnych byłoby po ustaniu zasiłku chorobowego- gdyby okres wcześniejszej pracy uzupełnił on do min. 365 dni - czyli 2,5 miesiąca.
lawa705 / 83.1.90.* / 2012-11-09 11:42
tak, zachorowałam 5 dni przed ustaniem zatrudnienia(umowa była do 31.10.12r.),jednak pojawia się kolejny problem w mojej sytuacji, bo podobnież nie wypłaca się zasiłku chorobowego osobie, która ma ustalone prawo do renty... nie wiem co robić w tej sprawie, naprawdę...jeszcze raz dziękuję za pomoc
szklarek / 2012-11-09 12:05
TAK, nie wypłaca się osobie uprawnionej do renty, ale z tyt. niezdolności do pracy, ale nie z tyt. r. rodzinnej- tak stoi napisane w art. 13

USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
Więc Pani ma prawo do zasiłku chorobowego.
ziutek1050 / 83.1.90.* / 2012-11-06 15:55
jeżeli rentę zalicza się do okresów składkowych to może tak
szklarek / 2012-11-06 20:49
Okresy składkowe określa się na potrzeby świadczeń ZUS, anie zasiłku dla bezrobotnych- bo jest on z innej ustawy i nie ZUS go wypłaca.

Okres pobierania renty wlicza się do wymaganych okresów uprawniających do zasiłku na podstawie art. 71, ust.2, pkt. 3 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Łącznie więc (praca + renta po zatrudnieniu) zostanie spełniony warunek min. 365 dni ubezpieczenia w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją O ILE:
- z etatu było wynagrodzenie przynajmniej minimalne
beaciunia / 2012-11-06 15:35 / Bywalec forum
a to nie jest czasem tak, ze trzeba mieć przepracowany rok, żeby dostać zasiłek w ogóle? tak coś mi się wydaje, ze w innych przypadkach nie przysługuje

Najnowsze wpisy