Forum Forum prawnePracy

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

Michał M / 159.205.98.* / 2012-06-14 10:40
Witam tak jak w temacie mam pytanie czy należy mi się kuroniówka jeśli. Pracowałem od listopada 2010 do stycznia 2011 na umowę zlecenie. Od 1 lutego 2011 rozpocząłem prace u innego pracodawcy na podstawie umowy o prace i pracowałem do końca maja 2012. Rozwiązałem tą umowę na mocy porozumienia stron. Teraz od 18 czerwca 2012 roku mam podjąć nową prace na podstawie umowy o prace i teraz mam pytanie gdyby mi coś nie poszło u nowego pracodawcy i np zwolnił by mnie w lipcu czy należało by mi się prawo do kuroniówki i czy te 18 dni czerwca będą miały jakieś znaczenie w ciągłości lat pracy proszę o szybką odpowiedz.
Wyświetlaj:
Darek1701 / 83.9.76.* / 2014-03-31 10:07
Witam,
pracowałem za granicą. Po powrocie do Polski starałem się o zasiłek dla bezrobotnych w moim PUP. Sprawa ciągle się przedłużała ze względu na brak dokumentacji ze strony niemieckiego PUP o która prosił mój PUP. Minął rok, dostałem w końcu decyzję o przyznaniu mi zasiłku za okres maj 2013-marzec 2014. Problem w tym, że zacząłem w tym tygodniu pracę. Czy mimo to że teraz pracuję, należy mi się zaległy zasiłek?
szklarek / 2014-03-31 11:38
Tak. Tyle, że powinien być skorygowany w dół w zakresie świadczenia za marzec 2014, jeśli data końcowa okresu na jaki zasiłek przyznana przypadła w dniu zawarcia obecnej umowy o pracę lub po nim. Jak rozumiem- do tego dnia miał pan status bezrobotnego- tj. nie został wcześniej wyrejestrowany. Jeśli jednak tak było- np. utracił Pan status np. w 17 lutego - zasiłek za marzec i 11 dni lutego nie będzie należny.
Dawid655 / 95.160.112.* / 2014-02-06 18:51
Witam, mam pytanie identyczne jak w temacie z tym że, moja sytuacja wygląda następująco..
17 lat pracowałem na cały etat na umowę o pracę, w sierpniu z przyczyn niezależnych ode mnie umowa uległa rozwiązaniu. nie starałem się o zasiłek bo byłem na L4. w listopadzie podjąłem pracę na 0,72 etatu(0,72 średniej krajowej), chcę rozwiązać tę umowę choć mam ją na rok. Czy będzie należał mi się zasiłek?
Dawid655 / 95.160.112.* / 2014-02-06 18:52
najniższej krajowej*
wiwan / 2014-02-06 20:27
Jak rozumiem :
- w sierpniu nie była to ani dyscyplinarka, ani wypowiedzenie przez Pana złożone, ani porozumienie stron- miałoby to znaczenie gdyby obecnie rejestrował się Pan w PUP w lutym tj. przed upływem 6 miesięcy od sierpniowego rozwiązania umowy.
- po rozwiązaniu umowy nadal miał Pan zasiłek chorobowy mimo ustania zatrudnienia.

Zatem, aby obecnie uzyskać w ogóle prawo do zasiłku dla bezrobotnych po rozwiązaniu obecnej umowy- rejestracja w PUP musi nastąpić przed upływem 6 miesięcy od ustania zasiłku chorobowego. Bo wtedy spełni Pan zasadniczy warunek- min. 365 dni ubezpieczenia od min. płacy minimalnej w ciągu 18 mc przed rejestracją, bo wlicza się tu też zasiłek po ustaniu ubezpieczenia, który był wyliczony od podstawy nie niższej niż płaca minimalna.
- natomiast znów sposób rozstania z pracodawcą będzie miał znaczenie dla okresu pobierania zasiłku.
Jeśli to Pan złoży wypowiedzenie lub rozwiąże umowę za porozumieniem stron- okres pobierania zasiłku będzie o 90 dni krótszy, niż w sytuacji, gdyby to pracodawca wypowiedział i będzie on wypłacany dopiero od 91 dnia od zarejestrowania, a nie od 8 jak normalnie.
Gdyby Pan porzucił pracę- w efekcie pewnie na 98% dostałby Pan zwolnienie dyscyplinarne, a w konsekwencji okres wypłaty zasiłku byłby skrócony o 180 dni, i wypłacany od 181 dnia po rejestracji. Tylko, że większość bezrobotnych ma prawo w ogóle do zasiłku 6-miesięcznego- w efekcie taka dyscyplinarka pozbawia zasiłku w ogóle.

12-tomiesięczny zasiłek obejmuje bowiem tylko bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, jeżeli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzają-cego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub
b) powyżej 50 roku życia oraz posiadających jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub
c) którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek bezrobotnego jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia pra-wa do zasiłku przez tego bezrobotnego
Michał M / 159.205.98.* / 2012-06-14 11:37
czyli jeśli pracowałem na umowę zlecenie za 8,55 brutto a później na umowę o pracę za 1600 brutto to mi się należy czy nie ??
szklarek / 2012-06-14 11:58
Tak, należAŁBY. Bez względu na to, ile z tego zlecenia było- nie wiem ile godzin miesięcznie. Bo samego etatu za 1600 już jest więcej niż rok.
Catie / 2012-09-03 10:07
witam,
sprawa wyg;ąda tak- pracowałam od 2006 roku w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Firma w roku 2011, w grudniu ogłosiła upadłośc likwidacyjną i zostałam zwolniona z winy pracodawcy z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. W marcu zarejestrtowałam się na bezrobociu i przez 2 miesiące pobierałam zasiłek dla bezrobotnych. W maju znalazłam pracę - na umowe zlecienie i wyrejestrowałam się z PUP. Z dniem 18 sirpnia moja umowa zlecenie się skończyła. Moje pytanie jest następujące- czy jeśli teraz (17 mam termin w PUP) zarejestruję się na bezrobociu , będzie należała mi się zasiłek dla bezrobotnych?
wiwan / 2012-09-03 11:03
Ma tu zastosowanie zapis art. 73, ust. 5 i 7 - Ustawy o promocji zatrudnienia. Wynika z niego, że w związku z tym, że utraciła Pani status bezrobotnej na krócej niż 365 dni- uzyska Pani prawo do zasiłku na okres skrócony o poprzedni okres jego pobierania O ILE zarejestruje się Pani w ciągu 14 dni od ustania zlecenia i w dniu ponownej rejestracji spełnione będą wszystkie warunki ogólne, jakie musiała Pani spełnić przy "pierwszej" rejestracji- w tym ten podstawowy- min. 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy opłacania składek na FP od wynagrodzenia przynajmniej minimalnego.

Decydujące więc będzie to, jakiego dnia zgłosiła się pani po raz pierwszy do PUP po owym 18 sierpnia.
Catie / 2012-09-03 11:18
dokonałam rejestracji w PUP (tzn. rejestracji ustalającej termin wizyty rejestracyjnej) poprzez internet dnia 21 sierpnia.
wiwan / 2012-09-03 12:16
I ten termin bierze się pod uwagę. Warunek 14 dni został spełniony. Pozostaje warunek min. 365 dni łącznie ubezpieczenia od minimalnego chociaż wynagrodzenia przez 18 miesięcy wstecz od 21 sierpnia.
szklarek / 2012-06-14 11:31
Nie jest wymagana żadna ciągłość pracy. Dla prawa do zasiłku ważne jest to, jak długo łącznie było się w ubezpieczeniu i od jakiego wynagrodzenia w ciągu 18 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP.

Ma być ich łącznie 365, a podstawa nie niższa niż minimalne wynagrodzenie ( 1500 w 2012 r, 1386 w 2011 r. ).

A szczegółowo- w art. 71 do 73 Ustawy o promocji zatrudnienia.
kasia-zima / 81.190.152.* / 2012-09-11 04:44
Proszę o pomoc i odpowiedz na mój problem- pytanie!
Pracowałam od połowy stycznia 2011 na umowę zlecenie na umowie widnieje kwota brutto minimalna w obwiazujaca danym czasie.Firma mnie wynajmowala na zlecenie oplacane byly wszystkie skladki na FPitd tylko nie oplacali skladek chorobowych bo to podobno bylo nieobowiazkowe a ja po studiach ciemna masa nie wiedzialam skladki chorobowe sa przy umowie zlec. nieobowiazkowe wiec tpo umknelo a niestety w listopadzie mialam nieszczesliwy wypadek , opereacje ratujaca zycie i pobyt w szpitalu a wiec zwolnienie L-4 ale bylam caly czas zatrudniona Firama oplacala skladki obowiazkowe i tylko wyplaty jnic nie bylo ale ubewzpieczenie zdrowotne mialam .Po ponad 2 miesiacach z zerowa wyplata ale z umowa i oplacanymi innymi skladkami wróciłam do pracy juz po nowym roku.Oczywiscie umowa zlecenie kwota minimalna w umowie 1500 brutto i od tej podstawy skladki na fp. itp oplacane ale jako ze np. od 5 lutego wrocilam po zwolnieniu to wyplata brutto nie byla 1500 bo odliczono te dni zwolnienia. Potem kazdego dnia preacowalam bez dnia wolnego ani urlopu itd po 8 godzin a przez ostatnie 3 mies po 4 lub 5 godzin dziennie bo na tyle wynajmowali mnie do pracy i umowa byla zlecenia i podobno skladki oplacane od minimalnej brutto ale wyplata byla za 14 np. dni pracvy w miesiacu i naliczane od minimalnej z umowy zlecenia .Teraz mi powiedziano ze nie mam prawa do zasilku bo jezeli skladki jak PISZE firma w zaswaiadczeniu byly odprowadzane na FPitd. od mnimalnej kwoty brutto ale na konto dostawalam wynagrodzenie mniejsza kwote niz minimalna brutto bo np. 1400 lub w innym mies. 750 zl brutto to tych miesiecy dni nie loicza do obliczania zasilku a przeciez FIRMA JAK NAPISALI W ZASWIADCZENIU PLACILA SKLADKI NA FP.itd OD KWOTY MINIMALNEJ BRUTTO czyli od podstawy brutto z umowy o zelecenie.
Czy dostane wiec zasilek dla bezrobotnych bo juz nie przedluzono umowy ze mna bo redukuja stanowiska w firmie. prawie 2 lata pracy bezchwili przerwy poza pobytem w szpitalu i teraz jestem bez pracy .a liczac kazdy dzien przepracowany to w ciagu 18 miesiecy pam przepracowane 365 dni i skladki jak Firma napisala w zaswiadczeniu o zarobkach byly oplacane od kwoty minimalnej brutto choc kwoty wyplaty sa kilka razy po 750zl i raz 1400 , a kiedy w polowie mniesiaca tamtego roku wyladaowalam w szpitalu i na stole operacyjnym to zaplacono na polowe miesiaca wynagrodzenie ale obliczyli to od podstawy minimalnej kwoty z umowy zlecenia i od tej kwoty jak napid\sai placili skladki.Dlaczego wiec nie moge dostac zasiłku jak słysze ?
BŁAGAM O ODPOWIEDZ jestem tym faktem zalamana ze podobno nie moge go dostac ale dlaczego tego nie rozumiem skoro skladki byly naliczane od minimalnej jak mi napisali Z firmy.
szklarek / 2012-09-11 19:53
Tak, u.chorobowe na zleceniu zasadniczo jest dobrowolne.
Rozumiem, że w związku z tym nie uzyskała Pani ani dnia zasiłku chorobowego z ZUS, a zleceniodawca po prostu wypłacał wynagrodzenie albo proporcjonalnie obniżone, albo żadne, w zależności od liczby dni/godzin wykonania zlecenia w danym miesiącu kalendarzowym.

Ale mimo to umowy nie rozwiązał, wynagrodzenie miesięczne z umowy wynosiło zawsze przynajmniej pensję minimalną wtedy obowiązującą. Tj. 1386 zł w 2011 i 1500 zł w 2012. Oraz, że te 365 dni trwania takiej umowy/kolejnych umów w ciągu 18 ostatnich miesięcy Pani zebrała.

Zatem- zasiłek będzie NALEŻNY.
Zgodnie z art. 71, ust.1, pkt 2l lit. c

USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy1w przypadku zleceniobiorcy chodzi o podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia
społeczne i Fundusz Pracy, którą stanowiła kwota co najmniej minimalnego
wynagrodzenia za pracę W PRZELICZENIU NA okres pełnego miesiąca, z
zastrzeżeniem art. 104b ust. 2,

Art. 104b dotyczy zleceniobiorców w wieku ponad 55/60 lat- zwolnionych ze składki na FP.

Owo przeliczenie właśnie Pani dotyczy. Mimo, że fizycznie wypłata była niższa, za część miesiąca, ale umowa trwała i trwało zgłoszenie w ZUS- cały taki okres wlicza się do limitu 365/18.
kasia-zima-26lat / 81.190.152.* / 2012-09-11 21:04
Serdecznie DZIĘKUJE za odpowiedz. Faktycznie pracodawca jak napisał (w zestawieniu ZASWIADCZENIU-zestawieniu miesiecy mojej pracy w Firmie ktore potrzebowal UP przy rejestracji , bo umowy-zlecenie ich nie interesowały)oplacal skladki na FP itd od minimalnego wynagrodzenia. Ale panie w Up rejestrujac mnie stwierdzily ze nie mam prawa do zasilku i nie braly pod uwage miesiecy gdzie byly kwoty ok 700zl czy np.1400 zl brutto mimo ze pod spodem (w zaswiadczeniu)jest napisane ze skladki byly odprowadzane od minimalnej kwoty obowiazujacego wynagrodzenia ktore widnia tez na umowach ale umowy-zlecenie ich nie interesowały.
Co teraz powinnam zrobic skoro mi dwie urzedniczki przy rejestracj STWIERDZILY ZE NIE MAM ZADNYCH PRAW do zasilku. CO MAM ROBIC panie mnie zbywaja twierdzac ze dla mich wana jest kwota brutto na zaswiadczeniu a to ze np. pol mies pracowalam potem szpital i zero za ten cxas wynagrodzenia ALE UMOWA TRWALA I SKLADKI FIRMA OD KWOTY MINIMALNEJ JAK NAPISALI W ZESTAWIENIU ODPROWADZALI.
Co teraz pownnam zrobic zeby mnie znow nie zbyły panie w UP mi nie przysluguje zasilek z
Dziekuje i prosze o odpowiedz.
szklarek / 2012-09-11 22:12
Przyznam, że nie wiem, czy o zasiłek dla bezrobotnych składa się osobny wniosek, czy też wniosek taki wynika po prostu z karty rejestracyjnej bezrobotnego.
Ale decyzja o przyznaniu zasiłku, czy odmowie jest decyzją administracyjną wydawaną na podstawie ustawy ww oraz Kodeksu Postępowania Administarcyjnego

Nie ma się co wdawać w dyskusje z paniami z PUP, tylko żądać decyzji na piśmie. Jak zawsze w takich sytuacjach na decyzję jest co do zasady 30 dni, na odwołanie 14 dni od decyzji doręczenia, na odpowiedź na odwołanie- 7 dni, od odwołania dostarczenia gdy PUP uznaje odwołanie, 30 dni gdy nie uznaje i odwołanie wędruje do wojewody.

Nie one taką decyzję wydają, tylko powołana do tego osoba w PUP w imieniu Starosty Powiatu. Odwołanie do Wojewody za pośrednictwem Dyrektora PUP.

Więc trochę za wcześnie na nerwy z powodu pań, które najwyraźniej powinny znaleźć się z drugiej strony okienka. Nie minęło 30 dni od rejestracji/wniosku jak rozumiem, PISMA żadnego Pani nie ma. NIE ma więc odmowy zasiłku.

Argumentacja do ewentualnego odwołania- przytoczony wcześniej konkretny zapis ustawy.

Dobrej nocy.
kasia_zima26lat / 81.190.152.* / 2012-09-11 23:01
Czyli powinnam dostać jakąś decyzje od UP na piśmie jak rozumiem ale też tego mi nie powiedziały panie ze dostane coś na pusmie tylko stwierdzily ze nie należy mi sie zasiłek i ze jestem zarejestrowana a rejestrowalam sie 3.09. 2012 a resztę tzn. dokumenty z Firmy, które kazano mi dostarczyć tzn. to zaswiadczenie doniosłam 10.09. Serdecznie DZIĘKUJĘ! Czyli powinnam proceduralnie dostac jakąś decyzje zUP czy powinnam prosic o decyzje bo nic mi nie mówiono tylko stwierdzono USTNIE ze i tak zasiłku nie dostane bo mi sie nie nalezy.

PIĘKNIE DZIEKUJĘ ZA ODPOWIEDZ I POMOC!
szklarek / 2012-09-11 23:18
Tak. Jak w każdym innym urzędzie- decyzja z czerwoną pieczątką, pouczeniem o możliwości odwołania się, podstawą prawną itp.

Nie wiem, czy teraz są to osobne decyzje, czy tak jak kiedyś była to zdaje się decyzja łączona- o:
1. przyznaniu statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku,
2. przyznaniu statusu bezrobotnego bez prawa do zasiłku,
3. odmowie przyznania statusu bezrobotnego.
martusia_p / 95.160.134.* / 2013-07-29 19:26
Witam!
Mam pytanie. Pracuje na umowe o pracę od maja 2012 i teraz 31 lipca 2013 konczy mi sie umowa na czas okreslony i ja nie chce jej przedluzac, poniewaz szef nie placi. Czy dostane zasilek dla bezrobotnych? Czy nie bedzie kary za to, ze to ja nie chce przedluzyc umowy? dodam, ze prace te znalazlam sama i nigdy wczesniej nie bylam zarejestrowana w UP. A pensja na reke wynosi ponad 1300zl.
Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Pozdrawiam
szklarek / 2014-05-12 11:56
To forumowe archeo, teraz wpadło mi w oczy, ale przyda się innym....

1. ewentualne sankcje ( opóźnienie/skrócenie/nieuzyskanie świadczenia )związane z zasiłkiem dla bezrobotnego dotyczą tego w jakim trybie jako pracownik rozwiązał on umowę o pracę w ciągu 6 miesięcy przed rejestracją w PUP. Wygaśnięcie umowy NIE jest umowy rozwiązaniem w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia.
Nie ma tu więc żadnego wpływu na zasiłek.

2. W kwestii niewywiązywania się pracodawcy ze swoich obowiązków- jest też możliwe rozwiązanie umowy z nim bez wypowiedzenia (czyli w przypadku umowy terminowej przed terminem wygaśnięcia), ze skutkiem natychmiastowym na podstawie art. 55 KP- czyli 'dyscyplinarka' dla pracodawcy.

Taki tryb rozwiązania, jako zawiniony przez pracodawcę jest również bez wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
szklarek / 2013-07-30 09:27
1300 netto oznacza 1770 brutto przy standardowych pracowniczych KUP, a więc nie mniej niż pensja minimalna.

1. spełni Pani zatem warunek 365 dni w ciągu 18 mc przed rejestracją ub. społecznego ( a co za tym idzie składek na FP ) co jest warunkiem uzyskania zasiłku.

2. nieprzedłużenie umowy w żaden sposób nie wpłynie na to prawo, ani okres pobierania ani wysokość zasiłku. Tylko w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, wypowiedzenia przez pracownika oraz zwolnienia dyscyplinarnego są konsekwencje w postaci odpowiednio większego opóźnienia w wypłacie zasiłku od dnia rejestracji oraz w skróceniu okresu jego pobierania. Kończąca się umowa terminowa nie obliguje żadnej strony do jej przedłużenia.

Podstawa- art. 71, ust. 1, pkt. 2 oraz art. 75, ust. 1, pkt. 2 i pkt. 3 oraz ust. 2, pkt. 2 i pkt. 3 ustawy o promocji zatrudnienia.
Jola690 / 89.206.4.* / 2014-03-14 13:09
Witam!

- obecnie kończy mi się terminowa umowa o pracę, nie chcę jej przedłużać ze względu na kiepskie warunki. Pracowałam w tej pracy przez 6 miesięcy.

- poprzednio pracowałam w innym zakładzie przez około rok czasu, zakończyłam pracę za wypowiedzeniem ponieważ dostałam moją obecną pracę, wydawało mi się, że lepszą.
Odstęp pomiędzy jedną a drugą pracą wynosił 3 dni.

Łącznie pracowałam ponad 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Czy przysługuje mi zasiłek? Czy może być przeszkodą to, że ten okres rozkłada się na dwie prace i to że poprzednią pracę sama wypowiedziałam. Z góry dziękuję za odpowiedz.
szklarek / 2014-03-28 15:16
NIE ma wymogu ciągłości. Mogło być więc i 7 umów w tym czasie. Ważne jest owo minimum podstawy ubezpieczeń- czyli płaca minimalna przynajmniej. To, że to Pani wypowiedziała umowę miałoby znaczenie, gdyby doszło do tego na krócej niż 6 mc przed rejestracją w PUP- w obecnej sytuacji więc nie będzie miało to miejsca. Gdyby miało mieć- warto odczekać z rejestracją do upływu owych 6 miesięcy od od rozwiązania poprzedniej umowy. Wynika to z art. 75, ust. 1, pkt. 2 oraz ust. 2 pkt. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia. W przeciwnym razie zasiłek będzie przysługiwał od 91 dnia bezrobocia (zamiast od 8) oraz będzie przysługiwał o 90 dni krócej.
Waldek526 / 87.246.236.* / 2014-05-09 23:21
Witam. Proszę o odpowiedź.

W marcu wypowiedziałem umowę na czas nieokreślony za porozumieniem stron. Zarejestrowałem się w UP, pierwsza wypłata zasiłku przypadała na lipiec 2014.

Nie stawiłem się na pierwszą wizytę w UP bo 1 dzień podjąłem pracę, podpisałem umowę na 0,5 etatu. Skutkowało to wyrejestrowaniem i brakiem możliwości ponownego zapisu przez 90 dni.

Czy jeśli rozwiążę bieżącą umowę na 0,5 etatu za porozumieniem stron np. w czerwcu to mam jeszcze możliwość do zasiłku w lipcu z tytułu rozwiązania umowy na czas nieokreślony?
szklarek / 2014-05-12 12:09
TAK, ale dopiero po 90 dniach od ponownej rejestracji w PUP ( a ta oczywiście najwcześniej po 90 dniach od daty ostatniego wyrejestrowania )

O ILE w dniu powtórnej rejestracji spełni Pan uniwersalny warunek posiadania min. 365 dni ubezpieczenia społecznego (Fundusz Pracy) od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu 18 mc przed ową powtórną rejestracją.

Są też inne okresy do owych 365 dni wliczane ( np. zasiłku chorobowego, urlopu wychowawczego ) zdefiniowane w art. 71 Ustawy o promocji zatrudnienia.
mama 3 dzieci / 37.31.54.* / 2014-05-26 13:41
Witam, nie znalazlam takiego watku o mamach konczacych urlop wychowawczy. Konkretnie od 10 lat nieprzerwalnie przebywam na urlopie, najpierw macierzynskim, pozniej wychowawczym, znowu macierzynskim i wychowawczym i jeszcze raz tak samo z 3 dzieckiem. Czyli 3 dzieci i wykorzystane na maksa urlopy. Czy po tym okresie kiedy zakonczylam urlop i chcialabym sie zapisac na bezrobocie nalezy mi sie zasilek? Skladka na FP nie byla odprowadzana.
Drugie pytanie czy jesli rozwiaze sama umowe, bez okresu wypowiedzenia 3 miesiecy, na rzecz innej pracy chocby umowy zlecenia i po miesiacu ona wygasnie to czy mam wtedy prawo do zasilku, czy to pol roku bez prawa do rejestracji dalej sie liczy od rozwiazania umowy z poprzednim pracodawca?
szklarek / 2014-05-26 20:33
Nawet długotrwały u. wychowawczy nie jest przeszkodą w uzyskaniu zasiłku po rejestracji, bo jego okres wlicza się na podstawie art. 71, ust. 2, pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia do owych wymaganych 365 dni ubezpieczenia (FP)od przynajmniej podstawy minimalnego wynagrodzenia w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją.

Ale wypowiedzenie umowy przez pracownika ( w ciągu 180 dni przed rejestracją ) skutkuje opóźnieniem prawa do zasiłku o 90 dni i skróceniem okresu jego pobierania o 90 dni w stosunku do sytuacji, gdy to pracodawca umowę wypowiedział albo po prostu się ona zakończyła, bo była umową terminową.
mama 3 dzieci / 37.30.25.* / 2014-05-27 09:40
Dziekuje za odpowiedz! Pozdrawiam! :)
Marcin554 / 79.191.164.* / 2014-06-14 15:38
Witam pracowałem 6 lat . Dostalem 3 miesieczne wupowiedzenie z powodu rozpadu firmy. Niezarajestrowałem sie do PUP poniewaz odrazu sam znalazłem prace tymczasowa podpisywana co miesiac . Pracowałem tylko miesiac.Teraz chca mnie zwolnic czy w związku z tym bede mogł ubiegac sie o zasiłek ?
szklarek / 2014-06-15 21:45
Ta miesięczna nowa praca co do zasady niczego nie zmienia. Tj. po rozwiązaniu umowy można zarejestrować się w PUP, a dla prawa do zasiłku będzie analizowany jak zawsze warunek bycia w ub. społecznym (składki na Fundusz Pracy) przez min. 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją.

Czyli obecna umowa pozbawiałaby zasiłku tylko w sytuacji, gdyby była z wynagrodzeniem niższym niż płaca minimalna, a z poprzedniej umowy płacę minimalną uzyskiwał Pan tylko przez ostatnie (przed jej zakończeniem) 12 mc. Bo obecnie byłoby już tylko ok. 11 mc owego ubezpieczenia z minimalną podstawą....
Marcin554 / 79.191.168.* / 2014-06-15 22:45
Dziekuję za informację. Całe szczęście ze w razie by co będzie tak "kuroniówka" .
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy