Forum Forum prawnePracy

Czy stracę zasiłek dla bezrobotnych?

Czy stracę zasiłek dla bezrobotnych?

tw1111 / 2012-02-11 20:25
Mam pewien problem...boję się, że stracę prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Pracowałam do dnia 31.12.2011r. Dnia 03.01.2012r. zarejestrowałam się w Urzędzie pracy i uzyskałam status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku. Po upływie miesiąca sama znalazłam sobie pracę i z tego tytułu uzyskałam możliwość pobierania dodatku motywacyjnego. Jednak Pani urzędniczka kazała mi napisać oświadczenie, w którym napisałam, że: od dnia 01.02. 2012r. rozpoczęłam pracę, a do dnia 31.01.2012r. nie uzyskałam żadnych dochodów. Jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ oczywiście nie byłam przez ten czas nigdzie zatrudniona, ale właśnie w tym czasie dostałam ekwiwalent za zaległy urlop za rok 2011 oraz 13-tą pensję czyli tzw."trzynastkę" za rok 2011. Czy przez to, że jednak otrzymałam jakieś dochody Urząd Pracy może prosić o zwrot zasiłku dla bezrobotnych?
Wyświetlaj:
tw1111 / 2012-02-15 22:53
Dziękuję jednak za odpowiedź, bo nie tracę czujności...słowo pani urzędniczki to jedno, a sprawdzenie wiarygodności jej słów to drugie, dlatego będę nadal drążyła temat.
szklarek / 2012-02-13 12:33
Nie tyle prosić, co żądać. O obciążyć grzywną nie niższą niż 500 zł, bo o takiej mówi art. 119 ustawy o promocji zatrudnienia. Grzywna do uniknięcia, gdy sprawę Pani ujawni przed tym, jak PUP zacznie sprawę wyjaśniać.
Potwierdziła Pani w oświadczeniu nieprawdę oraz nie zgłosiła w terminie 7 dni faktu, że uzyskała dochód, który pozbawia Pani prawa do posiadania statusu bezrobotnego. A ma Pani taki obowiązek.

PUP i tak się dowie za pośrednictwem ZUS- bo wyjdzie fakt, że zostanie opłacona składka zdrowotna w lutym ( za styczeń) z dwu tytułów- tj. bycia bezrobotnym i z tyt. otrzymania wynagrodzenia, które też było oskładkowane.

Proponuję wyjaśnienie pisemne z silnym naciskiem na swoją niewiedzę w zakresie, że oświadczenie o dochodach dotyczy nie tylko dochodów ZA okres, ale i W okresie...
tw1111 / 2012-02-15 22:27
dzwoniłam jednak do PUP i powiedziano mi, że takie dochody się nie liczą ponieważ jest to wynagrodzenie za ubiegły rok, a wtedy nie byłam zarejestrowana w PUP jako osoba bezrobotna.
jaju / 79.191.209.* / 2012-02-21 08:54
Mam podobną sytuację:
- otrzymałam odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie - wyrok sądu pracy,
- wyrównanie za 2011,
- 13-tkę za 2011,
- prawo do zasiłku
I WIELKIE KŁOPOTY W BIURZE PRACY
szklarek / 2012-02-15 22:46
Dziękuję za info.

Wynika to z definicji przychodów z ustawy o promocji zatrudnienia- z art. 2, ust.1, pkt. 24.
Czyli nie przestała Pani spełniać warunku jednoczesnego nie bycia w zatrudnieniu i nieuzyskiwania przychodów.

Za nastraszenie przepraszam, całe życie człowiek się uczy....

Najnowsze wpisy