Forum Forum emerytalneZUS

czy w PRZYSZLY ROKU BĘDĄ NIŻSZE EMERYTURY?? nie wiem co robic?

czy w PRZYSZLY ROKU BĘDĄ NIŻSZE EMERYTURY?? nie wiem co robic?

prawie emerytka / 185.18.142.* / 2014-09-11 12:00
obecnie przebywam 3 miesiąc na zwolnieniu lekarskim i nie będę miała możliwośći powrotu do pracy, ale mam możliwość pójścia na emeryturę pomostową. I mam 2 wyjścia - być na zwolnieniu 6 miesięcy+świadczenie rehabilitacyjne (wtedy mam wyższą pensję niż na pomostówce) lub teraz zakończyć zwolnienie i iść na emeryturę (bo słyszałam że od stycznia 2015 mająbyć niższe emerytury więć szkoda byłoby stracić). Wiecie coś na ten temat
? czy emerytury będą niższe?? co robic?
wiwan / 2014-09-11 12:26
1. Skąd wiedza, jaka byłaby ostateczna wysokość e. pomostowej i pewność, że uzyska się św. rehabilitacyjne ?

2. Co do wysokości emerytur w 2015- NIE ma regulacji prawnej przewidującej jakieś specjalne obniżenie. Być może chodzi o to, że:
- owszem rok 2014 jest ostatnim rokiem mieszanego wyliczania wysokości świadczenia, ale dotyczy e. powszechnej oraz e. z tyt. pracy w war. szczególnych/ szczególnym charakterze z art. 184. Co na ogół skutkuje niższym świadczeniem ( w całości obliczonym już wg. nowych zasad ). Nie dotyczy to jednak e. pomostowych, które są i były wyliczane tylko wg. nowych zasad.
- na skutek b. niskiej inflacji przewidywana waloryzacja świadczeń jest symboliczna, stąd pomysł z waloryzacją kwotową na 2015 36 zł dla większości świadczeń, czyli wyższą w ich przypadku, niż gdyby na obecnych zasadach dokonano waloryzacji procentowej.

Najnowsze wpisy