Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Czy warto zgłosić się jeszcze w tym roku do ZUS, aby wyliczyli mi emeryturę

Czy warto zgłosić się jeszcze w tym roku do ZUS, aby wyliczyli mi emeryturę

Pan WK / 2008-10-11 23:51
Mam 62 lata (mężczyzna), do 65 raczej będę miał pracę - podobno z roku na rok od 2009 sposób wyliczania będzie coraz gorszy dla nas. Czy to prawda?
Wyświetlaj:
Zusowiec:-) / 87.206.203.* / 2008-10-16 21:46
Witam!
Czy przejdzie Pan w tym czy przyszłym roku, sposób naliczenia emerytury będzie taki sam, ponieważ uzależniony jest od grupy wiekowej. Pan jest w grupie urodzonych przed 1.01.1949r., więc będzie Pan miał naliczona emeryturę wg. "starych" zasad. Podejrzewam, że osoby takie jeżeli nadal będą pracowały, będą mogły przeliczyć sobie świadczenia wg. nowych zasad jeżeli będzie to korzystniejsze ale w tej chwili jeszcze nie ma aktów wykonawczych w tym zakresie. Jeżeli Pan już się zdecyduje na rok, w których chce Pan przejść na emeryturę, warto tylko sprawdzić kwotę bazową, która zmienia się od marca i złożyć wniosek w korzystniejszym okresie - biorąc pod uwagę wskaźnik waloryzacji świadczeń. Zaznaczam jeszcze, że do czasu rozwiązania stosunku pracy naliczona emerytura będzie zawieszona.
poldek34 / 83.22.216.* / 2008-10-12 01:03
Wszystko - niestety - może się zdarzyć... . Więc najlepiej samemu o emeryturę zadbać.

Dla wielu niestety jest tajemnicą, żena emeryturę starczy ZUS + OFE. A nikt nie przyjmuje do wiadomości, że reforma emerytalna była pomyślana na III częściowe "źródła" - nie pomijając tzw. III filaru.... . Jest to informacja niepopularna politycxznie więc trudno znależć chetnego aby to głośno powiedział.

Panie WK, jesli Panu sytuacja finansowa pozwala, doradzam i nalegam na oszczędzanie w ramach III filaru. Nie będę podpowiadał, że ING ma znakomitą ofertę. Niech Pan zadba o to - jak Pan umie najlepiej - to Pana przyszłość.

Pozdrawiam.

Najnowsze wpisy