Forum Forum podatkoweOdliczenia

Czy warto zostać płatnikiem VAT w przypadku zakupu lokalu użytkowego? jakie będą tego konsekwencje?

Czy warto zostać płatnikiem VAT w przypadku zakupu lokalu użytkowego? jakie będą tego konsekwencje?

Przemek.Mich / 91.197.91.* / 2018-02-22 21:13
Witam!
wraz z żoną mamy wspólnotę majątkową. Ja pracuje na etacie, żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. nie jest płatnikiem VAT.
Niedługo zamierzamy kupić z własnym środków (wspólnie) lokal użytkowy o wartości 200 tyś brutto. Żona będzie tam kontynuowała działalność gospodarczą.
Słyszałem że można w takim wypadku zarejestrować się jako płatnik VAT żeby ów VAT odliczyć. Pytanie czy ta rejestracja jakby nie było chyba wspólna wymusi to żeby działalność żony została zarejestrowana jako płatnik VAT? Czy to będzie tylko dotyczyło zakupu lokalu?

Wiadomo że zwrócony VAT prędzej czy później musi "wrócić" do organu podatkowego jeśli tak to w jakiej postaci skoro sami jesteśmy najemcami?

Domyślam się że jak nie zgłoszę się jako płatnik VAT to zapłacę tylko 2% PCC i sprawa zakończona?

Bardzo proszę o poradę bo zbliża się zakup a ja nie wiem jak postąpić w tym temacie.

Najnowsze wpisy