Forum Forum prawnePracy

Czy wg prawa pracy jestem pokrzywdzona?

Czy wg prawa pracy jestem pokrzywdzona?

Magdalenaki / 83.31.219.* / 2010-05-18 23:36
Witam serdecznie. W mojej firmie wynagrodzenie składa sie z podstawy oraz z tzw. premii, która jest uznaniowa. Szef firmy rozdziela premie na wszystkie działy w ten sposób, że na każdego pracownika w każdym dziale przypada po 15% premii dodawanej do podstawy wynagrodzenia. Jednakże dyrektor każdego działu rozdziela już te premie uznaniowo pod bezpośrednio podległy sobie personel. Ostatnio dostałam obniżoną premię czego jedynym powodem (uzasadnił to przy świadkach) była moja nieobecność w pracy z powodu choroby (5 dni). Czy według kodeksu pracy dopuszczalne jest tego typu karanie pracownika za nieobecność i nie wykonywanie obowiązków z powodu choroby. Dodam, że dyrektor działu sam wprowadził takie zasady i obwieścił to pracownikom. W całej firmie (inne działy) nie jest stosowana podobna praktyka. Równez szef firmy nie wprowadzał takich przepisów. Jeżeli możliwe proszę o konkretne art kodeksu.
pozdrawiam
wiwan / 2010-05-19 10:13
Kodeks pracy nie reguluje zagadnienia premii. Jeśli premia ta jest w waszym regulaminie wynagradzania, regulaminie premiowania lub umowach o pracę rzeczywiście premią uznaniową ( nie tylko z nazwy, ale również z charakteru tzn. nie ma ściśle określonych kryteriów, warunków jej przyznania ) to jej przyznanie jest tylko i wyłącznie dobra wolą pracodawcy. Zatem jej przyznanie jest nagrodą, a jej nieprzyznanie NIE JEST karą. Lub prawniczo- nie ma ona charakteru roszczeniowego.
Jedyne co pozostaje na przyszłość to, o ile już tak nie jest, uświadomić szefa firmy o takiej praktyce w waszym dziale. Być może uzna, że warto to zmienić.
Reasumując- w świetle prawa wszystko jest OK.

Najnowsze wpisy