Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Czy wrócą do łask podatki od posiadania?

Czy wrócą do łask podatki od posiadania?

DZIAD 71 lat / .* / 2004-10-05 08:37
Komentarze do wiadomości: Czy wrócą do łask podatki od posiadania?.
Wyświetlaj:
kamyk / .* / 2004-10-05 10:43
Zawartość informacyjna felietonu to wszystkiego parę bajtów. A wszystko po to, by napisać, że abonament telewizyjny jest be.Analiza nizbyt głęboka (pominięto np. akcyzę na samochody, która jest podatkiem od posiadania i planowany od dawna, a wdrażany od niedawna kataster). Można by pokusić się o oszacowanie kosztu poboru podatków pośrednich (VAT, akcyza) od bezpośrednich (PIT, CIT) i od posiadania (np. rolny, od nieruchomości).A tak - góra urodziła mysz.
wrafal / .* / 2004-10-06 10:12
1 ) polecam książkę telefoniczną ...2) akcyza nie jest podatkiem od posiadania...3) kataster nie jest podatkiem od posiadania4) dziękuję za "mądre rady"5) podatek od nieruchomosci i rolny nie są podatkami od posiadania6) niewiele czytelnik uwagi poświecił na czytanie - jak odebral felieton tylko w płaszczyżnie abonamentu rtv ... a to jest tylko jeden akapit ...
kamyk / .* / 2004-10-06 11:12
1) dziękuję, mam2) akcyza na samochód jest formą podatku od posiadania samochodu, płaconą jednorazowo z góry, od jego wartości,3) kataster jest podatkiem od posiadania: nie masz nieruchomości - nie płacisz, masz - płacisz; tyle, że jako podstawę bierze się wartość, a nie sztukę,4) zawsze do usług; zamiast wyśmiewać - może czasem posłuchać czyjejś opinii? chyba, że Pan Autor już najmądrzejszy w całej wsi?5) patrz 3)6) czytelnik poświęcił, po prostu reszta tekstu to wata
wrafal / .* / 2004-10-06 11:54
1) proszę przyswajać... dużo bajtów danych...2) skoro jest od wartości to nie jest od posiadania - poza tym nabywając rzecz używaną nie płaci się podatku akcyzowego... - wysokosc podatku od posiadania nie jest zalezna od wartosci posiadanego dobra lecz od jego ilosci... nie mozna też zapłacić go z góry za cały okres posiadania, ponadto za taką samą rzecz mozna zaplacic różną akcyzę - wystarczy ze jej konstrukcja będzie procentowa a producent podniesie cenę na krótki okres albo zrobi promocję..., a z podatkiem od posiadania się tak nie da...różnic jest całe mnóstwo ...chocby taka ze za podarowany samochod czy pół litra nie trzeba płacić akcyzy - a gdyby istniał podatek od posiadania trzeba byłoby go zapłacić3) kataster jest podatkiem od warotsci rynkowej a nie od posiadania... w czytelnika tłumaczedniu równie dobrze mozna podatkiem od posiadania nazwać PIT - masz dochód to płacisz - nie masz nie płacisz...nieruchomosc nieruchomosci nie równa - są krytetria wielkosci płaconego podatku - albo od wartosci (kataster) albo od powierzchniw przypadku podatku od posiadania liczy się sam fakt posiadania lub ewentualnie ilosc ... cytowany tu abonament dla osob fizycznych tylko fakt, dla podmiotów gosp. takze ilosc... ale niezaleznie czy to tel. plazmowy czy tez czarnobialy zabytek, niezaleznie czy 30 cali czy tez 14, niezaleznie kiedy i jak kupiony - moze byc nawet podarowany - to podatek trzeba placic4) proszę tą uwagę zastosować w pierwszej kolejnosci do siebie... nie ja zaczynam i to w dodatku anonimowo...a z tą wsią to jak zwykle czytelnik przesadził w sposób adekwatnie przystający do jego kultury...5) podtrzymuję - zwłaszcza ze w pojęciu podatku rolnego istnieje tzw hektar przeliczeniowy... - ponadto stawki podatku za garaż i za budynek mieszkalny są inne..., o ilosci mkw nie będę wspominał...6) chyba cukrowa...drogi "recenzencie"
Nutria / .* / 2004-10-05 18:54
Nie jestem autorem tego felietonu, ale wezmę w obronę autora. Felieton rządzi się innymi prawami niż dysertacja naukowa. Jak sam szanowny Kamyku zauważyłeś jest to właśnie felieton, więc nie oczekuj głebokiej analizy.
telemaniak / .* / 2004-10-06 07:49
mozna by polemizować zpogladami autora tylko... właśnie z jakimi poglądami????abonament ma ile lat? pewnie tyle co PL TV , 40?i trzeba było 40 lat aby odkryc ze to podatek od posiadania odbiornika????
wrafal / .* / 2004-10-06 12:00
abonament był tylko przykładem i zajmował 1 akapit...ale jesli nawet... dopiero nie dawno zaczęto toczyć "wojnę" z udziałem listonoszy o jego egzekucję - więc jest tematem aktualnym... ech...
telemaniak / .* / 2004-10-06 13:53
panie szanowny autorze przeczytałem kolejny raz ten tekst i jeszcze raz i....dalej nie wiem czy podatki od posiadania sa dobre, czy złe, lub inaczej lepsze czy gorsze od obecnego systemu...a no chyba ze jest pan przeciwny wogole wszelkim podatkom, no fajnie by bylo nie :)
wrafal / .* / 2004-10-06 14:50
jestem przeciwny wprowadzaniu d o d a t k o w y c h podatków - bo te od posiadania są wprowadzane o b o k tych już istniejących ... a lepsze są podatki wyzsze od niższych nie zaś siakie od owakich...
kamyk / .* / 2004-10-06 12:35
Impregnacja na słowa krytyki i cudze argumenty, trwanie przy swoich - jedynie słusznych - przekonaniach, generalnie - zadufanie i tupet pana Rafała Wójcikowskiego są wystarczającym powodem do rezygnacji z usług portalu Money.pl. Żegnam miłych uczestników forum.
R-2oor! / .* / 2004-10-08 10:35
Mi natomiast sie podoba interaktywnosc tego portalu i dyskusje rozwijajace temat artykulu. Jedyne co mnie drazni to to ze ktos zawsze musi marudzic i malkotencic, a inny niedorosl jeszcze do uwaznego czytania tekstu ze zrozumieniem. Jestem nowym czytelnikiem Money.pl i bardzo mi sie podoba to ze w kulturalny sposob autor broni swojego artykulu wyajasniajac niejasnosci. kamyk bujaj sie - ja sie dolaczam do grona czytelnikow i liczba czytelnikow jest bez zmian
wrafal / .* / 2004-10-06 14:57
reakcja czytelnika na słuszną krytykę jego niecelnych zarzutów ... przy czym ostrość mojej krytyki jest kilka razy słabsza niż sformułowania czytelnika w stylu "autor najmądrzejszy w całej wsi"... uzasadnia pogląd iż jest on li tylko prowokatorem... bo jeśli już ktos mógłby się tutaj obrazić za sposób lżenia Jego osoby to raczej ja drogi Panie "kamyk" -nie myslić z "Kamykiem" bo to dwie różne osoby...w tym przypadku nie ma Pan bowiem cienia racji ... i Pana "wyskok" był zupełnie nie na mijscu - a ja nawet w 20% nigdy Pana tak nie obraziłem jak Pan mnie...wiec skoro opuszcza Pan forum - to może szkoda tracić czytelnika - ale z drugiej o ile pomyj mniej na twarzy...nigdy nie stać pana na słowa prepraszam, więc żegnam bez bólu...
kamyk / .* / 2004-10-06 11:21
No otóż to, otóż to.Felieton: niewielki tekst publicystyczny o - ciekawej, - aktualnej i - zajmującej tematyce głównie dotyczący spraw społecznych, kultury, polityki, ekonomii lub nauki.No i problem: co tu ciekawego bądź aktualnego? Bo co dla kogo zajmujące, to już jego sprawa.Na przykład dla Autora zajmujące jest pisanie długich i nieciekawych artykułów o nieaktualnej tematyce.
Andrzej / .* / 2004-10-28 10:32
P. kamyk jeszcze tu jesteś, a co z obietnicą??
wrafal / .* / 2004-10-06 11:58
subiektywna (w dodatku poparta błędnymi argumentami) ocena trzeciego członu definicji nie upowaznia do takiej oceny - i podwaza zdolnosc obiektywnego oceniania przez oceniającego... to tyle co mam do powiedzenia...
Kamyk / .* / 2004-10-05 09:20
Podatki od posiadania są w większości, jak zauważył Autor, znacznie prostsze i skuteczniejsze niż podatki dochodowe, obrotowe. Stąd jestem za podatkami od posiadania. Ale to też musi być robione z głową. Np. bardzo rozsądnym jest podatek od powierzchni gruntu, bo tego nie da się ukryć (czy podatek pogłówny). Oczywiście, niebezpieczne jest wprowadzanie podatków od posiadania rzeczy, które wymagają kontroli mieszkań czy kontroli osobistej w celu wyegzekwowania podatku. Takie podatki prowadzą w prostej linii do państwa totalitarnego.A co do abonamentu, zupełnie nie rozumiem dlaczego nasi okupanci upierają się przy abonamencie telewizyjnym. Zamiast spokojnie finansować swoją telewizję z budżetu (i gdzieś podnieść delikanie, niepostrzerzenie podatek VAT lub któryś dochodowy) to męczą się z tak dziwnym podatkiem. Nie widzę żadnych poważnych argumentów za koniecznością utrzymania abonamentu, szczególnie po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego, że ustawa musi określać jego wysokość.
Sabre / .* / 2004-10-05 08:58
Nadmierny fiskalizm powoduje ciekawe zjawisko, które nie jest zbyt często opisywane. Państwo zaczyna traktować podatnika jako przestępcę ukrywającego swoje dochody, natomiast podatnik poświęca masę czasu i energii na "wyrolowanie" państwa i ocalenie jak największej części swoich pieniędzy. Spojrzeć na to zupełnie zimno, to czysta paranoja. Poza tym, płacąc kiedyś mafii 20% swoich dochodów, otrzymywało się faktyczną ochronę. Oddając w podatkach większość swoich dochodów, nie otrzymuję nic lub prawie nic. Osbiście, staram się jak mogę, by ocalić jak najwięcej. Na początku powodowało to pewien niesmak. Jednak obserwując eskalację fiskalnej głupoty, czuję się jakbym otrzymał w tym wypadku absolucję.
DZIAD 71 lat / .* / 2004-10-05 08:37
Przy rozsądnym podejsciu do sprawy to podatki od posiadania bylyby dużo sprawiedliwsze i latwiejsze do wyegzekwowania od obecnie istniejących CITOW,podatków od nieruchomośći i i innych PITÓW z którymi można różnie kombinować .Dodalbym do tego odejscie od VATU na rzecz podatku obrotowego dla wszystkich prowadzących jakakolwiek dzialalnośc gosp.Nie wspomnę o likwidacji podatku spolecznego jakim jest na dziś ZUS - to chyba oczywiste.Ale na to wszystko potrzebna jest rewolucja ,a przy obecnej sytuacji politycznej bedzie o nią ciężko, choć np. o katastrze mówi sie już od kilku lat.
stary_piernik / .* / 2004-10-05 21:01
To bardzo chwytliwe i Janosikowe. Ale czy nie warty zastanowienia jest efekt, że każdy, kto coś posiada, co roku musiałby ponownie opłacać się państwu. Od auta (drogowy), od działki (od nieruchomości) to już trzeba (ale dlaczego państwo ma po iluś latach dostać to wszystko w prezencie - kiedy, to zależy tylko od opłacanego procentu, a nie zapominajmy o podatku spadkowym płaconym przez każde pokolenie). Znając jednak talent prawodawców dojdzie do tego, że podatek trzeba będzie płacić od spodni, skarpetek i gaci. I wtedy Janosiki obudza się z rączkami w nocniczkach. A prowadzenie jakich pięknych ewidencji fiskus mógłoby wymuszać. Stan podkoszulków i butów. Protokoły na amortyzowanie kazdej pary gaci ... A tak już było. Pamiętam inwentaryzację fartuchów białych osobno, szarych osobno. Miałem nadzieję, że tylko komunista, albo idiota będzie chciał powrotu tych czasów, ale duch Janosika jest nieśmiertelny.
wrafal / .* / 2004-10-06 12:03
ale podatek od komórki czy komputera jest całkiem możliwy i realny...
baba / .* / 2004-10-05 22:24
stary pierniku nie mylisz przypadkiem Janosika z Leninem? tylko patrzeć jak spełnią sie słowa niejakiego pana Czesia K. który już na początku lat 80 mówił: "Jeszcze tylko podatek od oddychania..., za metr sześcienny będziemy płacić". Pan Czesio nie dożył, ja chyba tak.
stary_piernik / .* / 2004-10-06 09:40
Miałem nadzieję, że inteligentny czytelnik oczywiście domysli się do czego piję. Pozdrawiam
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy