Forum Forum emerytalneZUS

Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

Czy ZUS poprawnie naliczył zasiłek chorobowy?

Magdalen / 83.4.100.* / 2015-06-29 13:33
Witam,

Mam taki problem - przez 4 lata prowadziłam działalność gospodarczą. W pierwszych dniach stycznia 2015 roku działalność została zawieszona.

Ostatnią składkę ZUS z tytułu działalości (za kilka dni stycznia), miałam zapłacić na początku lutego. Składka ta niestety została opłacona z opóźnieniem i jak "twierdzi" portal ZUS w złej wysokości (raptem kilka pln niedopłaty). Zakończy łam jednak już współpracę z księgową, a sama nie bardzo wiedziałm jak i czy tę sytuację prostować.

Wiedziałam, że przerwala się tym samym ciągłość ubezpieczenia (kiedyś miałam już taką sytuację i wówczas pisałam pisma do zus z prośbą o przywrócenie terminu). Teraz miałąm już jednak podpisaną umowę o pracę, która startowała z dniem 1 lutego (wiedziałam, że nowy pracodawca i tak mnie zgłosi do ubezpieczenia na nowo) więc temat zostawiłam.

Po 2 miesiącach pracy na umowie o pracę zaszłam w ciążę, a niecały miesiąc później wylądowałam na L4 z tą ciążą związanym. Wiem, że w tym okresie powinnam otrzymywać 100% wynagrodzenia, jakie otrzymałam u obecnego pracodawcy. Tak było dopóki zasiłek chorobowy płacił mi pracodawca. Teraz powinnam otrzymać pierwszy przelew z ZUS i się przeraziłam jego kwotą. W jaki sposób ZUS powinien wyliczyć mój zasiłek? Czy nie powinno być to nadal 100% wynagrodzenia z umowy o pracę?



Pozdrawiam,



Magda
Wyświetlaj:
Magdalen / 83.4.100.* / 2015-06-29 13:59
Niestety kwota różni się drastycznie..
Za 10 dni zwolnienia które wypłata leży już po stronie ZUS naliczył mi ok. 10-12% wynagrodzenia. Czyli za miesiąc byłoby to ok. 35%. Wydaje mi się, że musieli w jakimś stopniu uwzględnić wcześniejsze składy z tytułu działalności i pytanie czy mogli tj. czy mieli prawo w ten sposób postąpić?
Never givup / 83.22.252.* / 2015-07-01 10:46
Nie znam prawa aż tak.moja opinia własna jest taka ze zawsze możesz poprosić aby zrobili to jeszcze raz z rozpisaniem i uwzględnieniem szczegółów takiej decyzji oraz naliczonego%z zasady zawsze gdy widza ze ktoś walczy o swoje wychodzi na to ze nastąpiła pomyłka i wtedy uczucie niepewności znika.choc kiedyś miałem sam sytuacje ze przy próbie głębszego wyjaśnienia usłyszałem ze mogę dostać mniej.. Ale zawsze można spróbować bo oni zarabiają na ludzkiej nie wiedzy i zaufaniu naiwnych. Bo juz kiedyś Mądry Polak powiedział ZUS jest jak bank bez dna. Pieniadze ktora wyjść musza to resztkii ochłapy ale zawsze można coś ugrać stawiając na swoim... Bo twardy i mądry Polak jest bogaty,a cichy i naiwny to ten który czeka aż dadzą tzwochlapy. Kończąc uważam ze powinieneś wrócić do nich jest duzo sam znam kilka przypadków błędnej analizy co daje zbyt niskie wyliczenia należnych kwot...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-07-01 11:27
A tak konkretniej ?
Oczywiście, że można wnioskować o przestawienie wyliczenia. Sam z siebie Zakład nie wydaje decyzji o wypłacie zasiłku chorobowego- tj. papieru z pieczątką mówiącego o okresie, wysokości i sposobie wyliczenia. Bo to nie renta czy emerytura. Po prostu podejmuje wypłatę na podstawie dokumentów przesłanych przez płatnika- tu pracodawcę. Wydaje ewentualnie decyzję odmowną ze wskazaniem powodu.

Zatem ponownie wskażę na możliwy powód:
- nie jest to zasiłek za 10 dni, tylko za 'resztkę' z ostatniego ZLA przypadającą po 33 dniach wynagrodzenia chorobowego.
- błąd płatnika w dokumentach- czyli formularzu Z-3
wiwan / 2015-06-29 21:37
Proszę pisać w wątku, tj. POD odpowiedzią.
Nie* może być zasiłek ustalany z podstaw z tytułu zakończonego przed powstaniem niezdolności do pracy. Więc przyczyny są inne.

Bo tak jest to uregulowane w ustawie tzw. zasiłkowej.
wiwan / 2015-06-29 13:50
W tej sytuacji DG jest tu bez wpływu. Chorobowe wynagrodzenie, a potem zasiłek powinny być wyliczone jedynie z wynagrodzeń z etatu.

Stawka '100%' chorobowego nie oznacza co do złotówki wynagrodzenia netto. Wynika to z :
- zaokrągleń w związku z PIT
- faktu, że są składniki wynagrodzeń, które do podstawy wymiaru ub. społecznych nie wchodzą, a więc nie wchodzą do wyliczenia zasiłku.

Wynagrodzenie chorobowe od zasiłku też różni się kwotowo o ok. 1,25%- bo zasiłek nie podlega już składce zdrowotnej.

Znaczna różnica między kwotą wynagrodzenia chorobowego a zasiłku chorobowego może wynikać z:
- przejścia właśnie z wynagrodzenia chorobowego na zasiłek w danym miesiącu, a więc wypłaty obu świadczeń za różniące się liczbą dni części miesiąca
- wypłaty zasiłku za za okres, na jaki opiewało ostatnie ZLA, jeśli jest ono co jakiś czas wystawiane, tj. niezdolność do pracy jest przedłużana. A kolejne ZLA, już doniesione do pracodawcy- nie zostało jeszcze przesłane do ZUS lub ZUS go nie 'przerobił'.

Najnowsze wpisy