Forum Forum prawneCywilne

darowizna a dlugi

darowizna a dlugi

moniczka43 / 213.184.18.* / 2013-01-30 11:55
Witam, prosze o pomoc w nastepujacej sprawie.
Mam zaciagniety kredyt na mieszkanie, ktory splacam w terminie i regularnie (jako jedyny kredytobiorca i jedyny wlasciciel). Niestety stwierdzono u mnie chorobe nowotworowa, wlasnie jestem przed kolejna chemioterapia. Chce wiedziec jak uchronic moja rodzine przed ewentualnymi konsekwencjami mojej smierci (mam tu na mysli rodziców i brata). Najbardziej martwi mnie sprawa dotyczaca połowy mieszkania otrzymanego w darowiznie od mojej Babci. Czy moge to mieszkanie dac w darowiznie mojej mamie? Czy tez ewentualnie bank bedzie chcial te darowizne cofnac aby zajac na poczet mieszkania za ktory splacam kredyt. Ta sprawa mi dodatkowo oprocz choroby spedza sen z powiek, boje sie co bedzie z moja Babcia, chce zeby sobie zyla w spokoju w swoim mieszkaniu
wiwan / 2013-01-30 19:32
Bank nie ma możliwości cofnięcia wykonanej darowizny innej nieruchomości kredytobiorcy.
Bank nie ma też powodu czegokolwiek zajmować z powodu śmierci kredytobiorcy.
Po prostu kredyt przechodzi na spadkobierców:

http://www.money.pl/forum/smierc-kredytobiorcy-t3439245.html

Spadkobiercy mogą nadal kredyt spłacać, a mieszkanie wynająć lub się wprowadzić. Mogą też je sprzedać i spłacić w ten sposób kredyt jednorazowo. Nie wiadomo, co w konkretnym przypadku i sytuacji gospodarczej kraju/rodziny będzie bardziej dla rodziny korzystne.

Kwestia udziału w mieszkaniu Babci jest w tym świetle właściwie niezależna. Beż żadnego ruchu z Pani strony w tej kwestii wejdzie on po prostu do masy spadkowej, czyli przejmą ten udział rodzice (jak rozumiem nie ma Pani męża ani dzieci). Dopiero w miejsce rodzica, który otwarcia spadku nie dożyje wchodzi Pani brat.
Tak samo będzie z kredytem.

To wszystko w ramach dziedziczenia ustawowego.
Może to Pani zmienić testamentem. Uczyniona obecnie darowizna udziału w mieszkaniu Babci wyłączy go z masy spadkowej i dziedziczenia. Może Pani dokonać darowizny na kogokolwiek. Akurat w przypadku darowizny na rzecz czy to brata, czy rodzica odbędzie się to bezpodatkowo w rozumieniu podatku od spadków i darowizn. Kosztem będzie akt notarialny, wpis do KW, wypisy z aktu notarialnego.

Najnowsze wpisy