Forum Forum podatkoweInne

darowizna a podatki

darowizna a podatki

brudna noga / 2013-02-20 08:27
Czy otrzymując darowiznę od swojej babci, muszę opłacić podatek od darowizny? Czy istnieje jakiś zapis w prawie pozwalający uniknąć opłaty podatkowej? Chodzi o przekazanie samochodu osobowego.
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-02-20 17:18 / Tysiącznik profesjonalny
Zależy jaka wartość samochodu i czy to 1 darowizna. Przy złożeniu SD-Z2 do 6 miesięcy od darowizny nie ma podatku skoro obdarowanym jest zstępny (wnuk/wnuczka) :)
brudna noga / 2013-02-22 13:06
babcia jest wspolwlascicielem samochodu, i chce ja wykreslic z wspolwalsciciela i wpisac siebie na jej miejsce by samochod wprowadzic do firmy, wiec musze od niej otrzymac darowizne jako pol samochodu tak? i czy od tego mam cos zaplacic ? np samochod wartosci 10tys wiec jako wspolwlasciciel to ona powinna miec 5tys wartosci tak ?
wiwan / 2013-02-22 13:32
1. NIE musi to być darowizna, może to być sprzedaż udziału przez babcię, ale wtedy może pojawić się kwestia podatku dochodowego po jej stronie, jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym stała się współwłaścicielką oraz powstaje obowiązek podatkowy 2% PCC po Pana stronie.
2. wartość darowizny jest proporcjonalna do udziału, jeśli udział nie jest określony- przyjmuje się udział równy, więc w tym przypadku 50%
3.
a)jeśli wraz innymi darowiznami od tej babci z tego roku i 5 lat poprzednich nie przekroczono wartości 9637 zł- nie ma obowiązku informacji dla US i podatku.
b)jeśli limit przekroczono- konieczne jest informowanie US na wspomnianym już tu druku SD-Z2 w celu jego (podatku od darowizny) uniknięcia w przeciągu 6 miesięcy od darowizny.
brudna noga / 2013-02-22 13:36
babcia jest wspolwascicielem od 5 lat. i to jest jej pierwsza darowizna na moja osobe. Czyli rozumiem ze nie zglaszam do US (kwota 5tys) i nie place zadnego podatku tak ?
Jan Bowski / 31.183.1.* / 2013-02-22 13:28
a jesli babcia podaruje mamie a mama tobie to chyba nie zapalcisz darowizny i nie bedziesz placic 13- tki budzetówce

czy od 13-tki jest podatek-przeciez to darowizna
brudna noga / 2013-02-22 13:30
czy to koniecznie? nieda sie bezposrednio na mnie bez oplaty podatku?
wiwan / 2013-02-22 13:34
Da się bezpośrednio- babcia należy do tej samej co matka tzw. zerowej grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Nie jest potrzebny w tej sytuacji łańcuszek darczyńców dla uniknięcia podatku.
brudna noga / 2013-02-22 13:44
dzieki wielkie :) ucieszylo mnie to ze nie musze nic placic do urzedu skarbowego, juz wystarczajaco mnie skubia ciagle ;p

Najnowsze wpisy