Forum Forum prawneCywilne

Darowizna mieszkanie przez matkę i rodzeństwo

Darowizna mieszkanie przez matkę i rodzeństwo

kubiak121 / 77.46.124.* / 2016-02-22 14:05
Witam,
Rozchodzi się o mieszkanie którego właścicielami jestem ja, moja mama oraz dwie siostry. Ja oraz rodzeństwo nabyliśmy prawo do mieszkanie na zasadzie spadku po śmierci ojca. Wspólnie z rodziną postanowiliśmy że mieszkanie zostaje dla mnie, z założeniem że ja spłacam obie siostry. I tutaj rodzą się pytania:
1) Czy można to rozwiązać na zasadzie darowizny ? Matka i obie siostry na podstawie aktu notarialnego oddają mi prawa do mieszkania. Jak wtedy z podatkiem ? Czy jest to objęte zwolnieniem z opłaty podatku ?
2) Czy akt darowizny i późniejsze spłacanie rodzeństwa nie wykluczają się nawzajem ?
3) Jak najlepiej rozwiązać taką sytuację?
Wyświetlaj:
albanavy / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:34
W podobnej sytuacji zdecydowałam się na usługi kancelarii Cejrowska z Tczewa. Nie zawiodłam się.
Iloaklar / 5.173.176.* / 2020-12-28 12:38
Ja tą sprawę załatwiłam w kancelarii na Słowackiego w Tczewie. Wszystko załatwione jak należy, obsługa na najwyższym poziomie.
kubiak121 / 77.46.124.* / 2016-02-22 14:20
W sumie to mam gotowe rozwiązanie, proszę o ocenę:
Najpierw Matka przepisuje na zasadzie darowizny swoją połowę mieszkania na mnie i 2 siostry. (unikam ewentualnych roszczeń o zachowek po Matce ze stron obu sióstr)
Następnie siostry odsprzedaję mi swoje części mieszkania.
Czy jest to wykonalne pod kątem zgodności z przepisami?
Rozumiem że siostry po otrzymaniu zapłaty aby nie płacić podatku musiały by w przeciągu 2 lat te pieniądze zainwestować w mieszkanie tak ?
szklarek / 2016-02-22 19:46
Jeśli spadkobiercy są zgodni wystarczy 'umowny dział spadku' przed notariuszem. To czy z dopłatami, czy spłatami jest tu kwestią wtórną, ale mającą oczywiście konsekwencje podatkowe- w zakresie PIT i PCC.

Najnowsze wpisy