Forum Forum podatkoweInne

darowizna od sąsiadki

darowizna od sąsiadki

82gocha / 2009-10-25 13:28
Witam!mam pytanie.Chcemy dać starszej sąsiadce pieniądze na wykup mieszkania z adm 20 000(15%wartości mieszkania),to mieszkanie ma nam darować ale oczywiście z umową dożywocia,jak sprawę załatwić by nie stracić tych pieniędzy gdyby zmieniła zdanie?a po drugie ile będziemy musieli zapłacić podatku od darowizn?będzie liczony od 20 000?dziękuję za pomoc!pozdrawiam
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-10-25 14:57 / Tysiącznik profesjonalny
Nie "siedzę" w ustawie od spadków i darowizn (tylko czasami do niej zaglądam), dlatego napiszę "tak mi się wydaje".
Sąsiadka to III grupa podatkowa, więc nie będzie miał tutaj zastosowania ani art. 4a (który ma zastosowanie do najbliższej rodziny), ani art. 16 (który zawiera słowo darowizna tylko co do I grupy podatkowej) ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kwota niepodlegająca opodatkowaniu jeśli chodzi o III grupę to 4 902 zł (i należy pamiętać, że darowizny się sumuje w okresie pięcioletnim od tej samej osoby).
Jeśli Wy podarujecie sąsiadce 20.000 zł, to ona będzie musiała zapłacić podatek od nadwyżki ponad 4 902 zł. A kiedy ona Wam podaruje mieszkanie, to Wy zapłacicie od wartości rynkowej mieszkania (od nadwyżki ponad 4 902 zł). Wg mnie to będą dwie darowizny, najpierw Wy jej, a potem ona Wam.
Rozumiem, że opcja ze sprzedażą mieszkania nie jest możliwa skoro ma być dożywocie?
82gocha / 2009-10-26 10:41
Będzie mogła sprzedać nam mieszkanie za 5 lat od wykupu i co wtedy z nią?my chcemy by ona tam dożywotnio mieszkała,jak wówczas to załatwić?
82gocha / 2009-10-26 10:51
A i jeszcze jedno.Czy to prawda że jeżeli ja będę u sąsiadki zameldowana co najmniej 5lat to podatku od darowizn nie będę musiała płacić?Dziękuję za pomoc!
belladonna / 2009-10-26 17:22 / Tysiącznik profesjonalny
Co do tych 5 lat:
Art. 16. 1.37) W przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie:

1) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
2) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
3) w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza

- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

O czym już pisałam, to darowizna jest wymieniona tylko w odniesieniu do I grupy podatkowej (czyli najbliższa rodzina), a sąsiadka jest z III grupy podatkowej, więc przy tej grupie mowa jedynie o dziedziczeniu, zapisie lub poleceniu testamentowym, dlatego nie mam mowy o zwolnieniu związanym m.in. z zamieszkiwaniem przez 5 lat w tym mieszkaniu, skoro sąsiadka je daruje :-))
82gocha / 2009-10-26 22:36
Od darowizny płaci się podatek o co z umową dożywocia?też się płaci?ile?
belladonna / 2009-10-28 16:51 / Tysiącznik profesjonalny
Służebność jest częstym elementem przy umowie darowizny... raz jest wyceniona, a raz bezpłatna... ale występuje w tym samym akcie notarialnym co darowizna :)

Najnowsze wpisy