Forum Forum dla firmKsięgowość

darowizna samochodu

darowizna samochodu

slawwlkp / 83.14.115.* / 2013-09-25 07:51
Witam

We wrześniu 2013 moja żona została obdarowana przez swojego ojca (mojego teścia) samochodem - który został na żonę zarejestrowany. Czy ja jako mąż mogę sobie ten samochód "wciągnąć" w swoją działalność gospodarczą i go amortyzować i odliczać pozostałe koszty związane z jego utrzymaniem??



- nie mamy z żoną rozdzielności majątkowej

- samochód jest zarejestroiwany tylko na żonę

Jeżeli tak to:

- na jakiej podstawie prawnej mogę do przyjąć do swojej DG (oświadczenie, umowa, dopisanie mnie jako współwłaściciela??)

- jak wycenić ten samochód

Jeżeli nie - czy kiedykolwiek będę mógł go przyjąć do swojej DG (np po upływie jakiegoś okresu)?

Z góry dziękuję
Wyświetlaj:
Angelika Borowska / 93.175.124.* / 2013-09-25 21:21
Witam,
Osoba prowadząca działalność gospodarczą może amortyzować samochód swojego współmałżonka pod warunkiem, że pojazd ten został nabyty po zawarciu związku małżeńskiego, a między małżonkami występuje wspólność majątkowa. Poza tym samochód musi być wykorzystywany jedynie do celów prowadzonej działalności.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: http://poradnik.wfirma.pl/-mozliwosc-amortyzacji-samochodu-wspolmalzonka
slawwlkp / 83.14.115.* / 2013-09-26 10:15
ale podobno jak samochód jest darowany tylko na żonę (zgodnie z wolą darczyńcy - ojca) to należy tylko do niej i nie wchodzi do współwłasności majątkowej małżeństwa ??

Najnowsze wpisy