Forum Forum podatkoweInne

darowizna samochodu w rodzinie

darowizna samochodu w rodzinie

abecadlo / 2013-04-23 09:06
witam, posiadam samochod ktory chciałbym w połowie ofiarowac swojemu synowi, uczynie go tym sposobem wspolwlascicielem tego pojazdu. Czy przekazujac mu polowe tego samochodu (samochod wartosci okolo 10 tys) bede musiał oplacic jakis podatek ? Czy do takiej darowizny potrzebne sa jakies umowy badz dokumenty?
Wyświetlaj:
bang_bang / 2013-04-23 13:31
jesli przekazujesz polwoe samochodu to kwota to chyba5tys zl bedzie. jak dajesz synowi to wystarczy umowe spisac chyba darowizny tylko i nie trzeba zglaszac US ze wzgledu ze to jest darowizna I stopnia czy jaos tak
Ślusarz / 2013-04-23 14:37
Nie wiem ale ciężko to nazwać darowizną, skoro i tak pobierają pieniędzy od przekazania... :) no ale cóż u nas Pańswto musi na wsyztskim zarobić , nie ma zmiłuj się :)
belladonna / 2013-04-23 18:32 / Tysiącznik profesjonalny
Umowa darowizny z określeniem 1/2 samochodu o wartości 5 tyś. (wartość 1/2-darowanej = wartości rynkowej). Jak to jedyna darowizna dla syna w okresie 5 lat korzysta ze zwolnienia bez konieczności odwiedzania US (o ile wartość rynkowa samochodu to 10 tyś.):)
tarotka / 2013-04-24 08:47
a na jakiej zasadzie wartosc samochodu oszacowac? czy szukac podobnego samochodu w podobym stanie i wieku i na tej podstawie wyznaczyc cene koncowa samochodu??
wiwan / 2013-04-24 10:35
No właśnie oszacować wartość rynkową na podstawie ofert na rynku- ten sam model, podobny rocznik/przebieg.

Ustawa mówi :" Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych
cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z
uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie
prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego"


Można też skorzystać z tabel, jakie stosuje ubezpieczyciel komunikacyjny dla tego samochodu.

Tu np. bieżące oferty:

http://moto.money.pl/cennik_aut/

Ps. akurat w tym wątku kwestia ma nieco mniejsze znaczenie, bo nawet pobieżna wycena ( czyli w jakimś stopniu błędna ) nie wpłynie na kwestię przekroczenia limitu.

W innych sytuacjach ( inne wartości, inna grupa podatkowa )- nawet złotówka decyduje o kwestii podatku. US może wycenę zakwestionować, wezwać do zmiany (podwyższenia) wartości wskazanej w deklaracji/akcie notarialnym. W razie odmowy- powołać biegłego, przyjąć jego wycenę, a gdy będzie ona różnić się więcej niż o 33% od deklarowanej przez podatnika- obciążyć go kosztami owego biegłego powołania i wyceny sporządzenia- na podstawie
art. 8, ust. 4
USTAWY
z dnia 28 lipca 1983 r.
o podatku od spadków i darowizn
W razie

Najnowsze wpisy