Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
barc / 77.254.242.* / 2011-05-22 18:31
Witam
W tym roku nabyłam spadek po zmarłych rodzicach.Jest to nieruchomość, którą chce kupić mój brat. I w związku z tym mama pytanie czy jeżeli przekażę mu ten majątek w formie darowizny uniknę podatku.Dodam że jeszcze nie mam aktu notarialnego.
belladonna / 2011-05-22 19:04 / Tysiącznik profesjonalny
Ty masz uniknąć podatku, czy brat?
Art. 4a zawiera tez rodzeństwo, wiec jak się daruje bratu nieruchomość, to ten nie zapłaci podatku od darowizny, bo korzysta ze zwolnienia na podst. art. 4a :)
rozalia61 / 2011-05-19 10:23
Witam!
Mam takie male trzy pytania.Mój mąż dwa lata temu oddal w darowiżnie swojej siostrze mieszkanie ponieważ nie moglibysmy wykupić mojego mieszkania.Teraz po półtora roku od wykupu mojego mieszkania z bonifikata 90% chcemy sie z jego siostrą zamienić mieszkaniami.Pytanie jest takie:Czy mąż może dostać to mieszkanie od siostry jako darowizne?Czy stanowi to jakiś problem że to on półtora roku temu oddał jej to mieszkanie jako darowizna?Czy stracimy ta bonifikate i bedziemy musieli dopłacić do tego mojego mieszkania?dodam ze akt notarialny wykupu tego mojego mieszkania stoi na nas oboje.
borysmops / 2011-05-18 14:43
Witam ,
Mój ojciec chce mi podarować mieszkanie , które zamierza wykupić i wyremontować za moje pieniądze. Problem jest w tym , że nie chcemy aby mój brat rościł później sobie o zachowek ode mnie. lepiej będzie jak ojciec zrobi darowiznę i napisze w testamencie , że tylko ja mam prawa do mieszkania ? czy może zrobić umowę u notariusza , że sprzedaje /oddaje mi mieszkanie w zamian za służebność do jego śmierci (czyli w zamian za mieszkanie i opiekę )? Proszę o pomoc bo nie chciałabym wydać tylu pieniędzy za wykup i remont , żeby potem jeszcze bratu płacić bo mu się należy .
belladonna / 2011-05-18 16:03 / Tysiącznik profesjonalny
Jak ojciec podaruje Ci za życia (darowizna), to mieszkanie jest Twoje :)
belladonna / 2011-05-19 16:15 / Tysiącznik profesjonalny
A jednak nie do końca. Zachowek... zaglądałam do KC i tam pisze, że jeśli minie 10 lat od darowizny, czyli to co ktoś podarował przed śmiercią 10 lat wcześniej nie wchodzi do spraw zachowka... inaczej jednak wchodzi :)
Wiesia 555 / 83.30.191.* / 2011-05-16 12:38
Witam mam pytanie na temat zbycia darowizny i podatku.
Postanowieniem sądu odziedziczyliśmy spadek po ojcu w postaci nieruchomości (grunty i dom), odziedziczyła moja mama ja i rodzeństwo i teraz wszyscy chcą zrzec sie swoich części na moja rzecz.
pyt: czy w takim wypadku musze zapłacic podatek od darowizny bądź inny?
belladonna / 2011-05-16 21:17 / Tysiącznik profesjonalny
Darowizna nieruchomości może się odbyć jedynie z udziałem notariusza. Jeśli obdarowanym jest ktoś z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, to notariusz taki zapis w akcie umieści (czyli korzystanie ze zwolnienia z tego podatku). A w art. tym oprócz wstępnych (czyli ojca, matki itd) wymienione też jest rodzeństwo.
Ale jak będziesz chcieć to sprzedać, to wtedy koniecznie zapytaj o podatek dochodowy :)
Dorootka / 46.112.140.* / 2011-05-12 17:49
Dzięki serdeczne wiwan, za link również.
Dorootka / 83.31.207.* / 2011-05-11 17:21
Witam, proszę o pomoc.
Mój brat przyrodni chce mi podarować 200000 pln,
czy od tej kwoty zapłacę podatek w US?
Z góry dziękuję
wiwan / 2011-05-12 10:41
Pozazdrościć takiej miłości braterskiej.

Podatek od darowizny do uniknięcia w zupełności przy zachowaniu formalności jego zgłoszenia przez Ciebie do US:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
Kolima / 77.222.241.* / 2011-05-06 18:08
Witam,
Mój ojciec odziedziczył mieszkanie po swojej siostrze jako jedyny spadkobierca ( w październiku 2010 ) - był zwolniony z podatku na mocy ustawy. Czy ,w przypadku gdy ojciec dokona darowizny owego mieszkania na moją rzecz, będę musiała zapłacić podatek ( lub ewentualnie ojciec)???
belladonna / 2011-05-08 10:37 / Tysiącznik profesjonalny
Ojciec dokona darowizny, czyli to nie jest sprzedaż, a tym samym o podatku dochodowym mowy nie ma (przekazuje darowizną, a nie uzyskuje przychód ze sprzedaży). Ty jako zstępna obdarowana korzystasz ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn :)
mammamija / 77.253.23.* / 2011-05-03 10:43
Witam,
Moj wuja darowal dzialke budowlana mojej mamie (grudzien 2010), teraz moja mama daruje mnie (maj 2011), tylko pytanie 2008 roku dostalam kwote47000 na konto przelewem nie zgosilismy tej kwoty jako darowana kwota do US co robic?czy zglaszac ta kwote razem z darowana ziemia?
aneks / 2011-04-27 23:17
Corka otzymala w testamencie od wujka spadek w postaci mieszkania na ktorym jest ustanowiona sluzebnosc do smierci na rzecz bylej zony wujka.W sklad spadku wchozi te mala dzialka rolna,ktora corka chce sprzedac.Czy bedzie musiala zaplacic podtek od spadku pomimo ze nie ma zadnych korzysci finansowych.?
ciapak / 83.20.90.* / 2011-04-11 16:55
witam brat rodzony chce mi podarowac samochod ... to bede musial placic podatek czy nie??/ bo nie za bardzo sie orietuje w tym sprawach...
ninks / 178.182.53.* / 2011-10-24 11:05
jesi wartosc samochodu nie przekroczt 9,500zl to nie a jesli jest wiekszta to bedzie to 2lub3%wartosci
szklarek / 2011-10-24 13:05
Gratuluję precyzji odpowiadaniu ;-(((

Tu kwoty i stawki:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
alibaba81 / 78.9.18.* / 2011-04-06 15:08
Witam,
moja żona otrzymała od Matki kilkadziesiąt tysięcy, co zgłosiliśmy do US nie płacąc oczywiście podatku. Obecnie czeka nas postępowanie spadkowe, w którym teściowa chce się zrzec prawa do majątku na rzecz mojej żony. Jest to mieszkanie, którego była współwłaścicielką ze zmarłym mężem, czyli ojcem mojej żony. Czyli chce oddać całość mieszkania mojej żonie. Swoją część, oraz część należną ze spadku po zmarłym mężu. Jak będzie wyglądała sprawa podatku? My posiadamy inne mieszkanie, w którym zamieszkujemy.
córka frania / 83.1.252.* / 2011-04-01 15:31
Witam serdecznie.
W lipcu będzie 5 lat jak zmarł mój tata.Następnie za ok,pół roku razem z rodzeństwem darowaliśmy każdy swoją część po ojcu mamie.I ona do dziś jest właścicielką domu jednorodzinnego.Niestety stan zdrowia nie pozwala teraz dalej na to aby moja mama mieszkała sama,bo bez mojej i mojego mąża pomocy nie daje sobierady w prowadzeniu domu,nawet w paleniu w piecu.Teraz moja mama powiedziała nam ,że musimy z nią zamieszkać.Teraz moje pytanie jak to jest z tą darowizną.My darowaliśmy z rodzeństwem mamie dom przed 4.5 roku temu, czyli nie ma 5 lat.Czy to przeszkadza, aby mama teraz podarowała dom mi i mężowi?Jak to jest z tym podatkiem?Czytałam,że lepiej najpierw musiałaby mama podarować mi czyli córce?a nie na nas wspólnie? żeby uniknąć opłat od podatku darowizny?dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2011-04-04 14:32
Termin 5 lat i podatku dotyczy odpłatnego zbycia nieruchomości. Darowizna jest zbyciem nieodpłatnym, nie ma dochodu, nie ma podatku, nie ma więc też terminów ograniczających. Można darować nieruchomość już następnego dnia po jej nabyciu.

Jeśli mama podaruje dom Pani i mężowi- mąż nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn- nie zalicza się do tzw. grupy zerowej. W efekcie od połowy wartości domu musiałby zapłacić podatek w stawce dla grupy pierwszej.
Natomiast jeśli darowizna będzie tylko na Pani rzecz- w całości skorzysta ona ze zwolnienia od ww podatku, następnie udział w nieruchomości podaruje Pani mężowi. W tej relacji on już ze zwolnienia skorzysta. Będą jedynie koszty notarialne, ale zdecydowanie niższe niż podatek.

Stawka podatku:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
sluggard / 213.77.16.* / 2011-03-24 13:05
Witam serdecznie,

Proszę o pilną acz bardzo rzeczową poradę.

Posiadam z żoną mieszkanie miejskie użytkowane na zasadzie najmu. Jest dla nas już za małe ze względu na rosnące dzieci. Umowa najmu jest na mnie zanim jeszcze wzięliśmy ślub. Chcieliśmy kupić nowe mieszkanie i nie stracić obecnego miejskiego, lecz nie możemy, jak wynika z umowy, być właścicielami innego w granicach miasta.

Mamy koncepcję zakupu mieszkania na teściową.
Mieszkanie 350.000
Nasz wkład 150.000
Kredyt 200.000
Teściowa byłaby właścicielem i głównym kredytobiorcą a my współkredytobiorcami. Dziś dzwoniłem do urzędu skarbowego, ponieważ chcieliśmy teściowej przekazać owe nasze 150.000 tytułem darowizny i wkładu własnego postrzeganego tak przez bank. Okazuje się, że teściowa musiałaby zapłacić podatek od mojej połowy darowizny, tj od 75.000 7%, czyli 5.250zł.
Pytanie, co zrobić w tej sytuacji aby kupić mieszkanie bez opłat darowiznowych, jak ewentualnie zadziałać w przyszłości aby stało się nasze (chyba teściowa mogłaby je nam darować) i co więcej jak je najlepiej kupić aby nie stracić obecnego czynszowego?

Sprawa jest dla nas pilna, gdyż już mamy upatrzone mieszkanie i umówioną wizytę w banku.

Z góry dziękuję za pomoc.
gość_synowa / 193.183.79.* / 2011-03-21 11:56
Witam,

chciałbym prosić o opinię szanownych forumowiczów a może kogoś z fachowców.

Case:

Mama sprzedała mieszkanie, darowała mi z tego 100tys zł, miała jednak jakiś limit w banku co do jednorazowych przelewów więc zrobiła 2 przelewy. Niestety drugi puściła na konto żony. Od razu to nam zgłosiła i żona jeszcze tego samego dnia przelała całą kwotę na moje konto (bez opisu). Ja sobie tam założyłem lokatę. Niby nic, mamy współwłasność małżeńską, więc się nie przejmowaliśmy. W międzyczasie ktoś "mądry" i nadgorliwy doradził żonie by złożyła deklarację o darowiźnie by tam kiedyś jakiś urzędas się nie czepiał skąd mamy kasę. Pół roku nie minęło, więc żona złożyła (ja byłem przeciwny), tylko wprowadził ją w błąd ten "mądry", że najbliższa rodzina nie płaci podatku. A tu kupa bo nawet macocha nie płaci, ale synowa akurat płaci i US wezwał ją do uiszczenia podatku tam od nadwyżki ponad chyba 9000 jakieś 1700zł. Nie mam zamiaru płacić, darowizna była na mnie, mam z matką spisaną umowę, z przelewów pośrednio faktycznie wynika też, że to była pomyłka. Pewnie urzędnik postąpił standardowo, nie należy się i już. Co radzicie teraz? Ja mam zamiar złożyć korektę do mojej deklaracji zwiększającą darowiznę z 50 do 100tys a żona zmniejszającą z 50tys do zera, załączyć umowę z matką, wyjaśnienie, że to była pomyłka i tyle. Inny "mądry", mój znajomy, doradził mi w sytuacji gdy urząd będzie się upierał przy swoim, by skorzystać z innej dozwolonej furtki i w związku z rażącą niewdzięcznością mama złożyła mi pisemnie i listem poleconym wypowiedzenie umowy darowizny z żądaniem zwrotu a my jako grzeczne dzieci i honorowo zwrócimy mamie pieniądze przelewem i US będzie sobie mógł naliczać podatek od niczego. Za jakiś czas się pogodzimy i zrobi się darowiznę jak należy, albo zrobi mi ją ojciec. Co o tym myślicie ?

P.S. Co za durne swoją drogą przepisy
wiwan / 2011-03-22 11:51
Od tyłu i połowicznie- nie jest dozwoloną furtką odwołanie tej darowizny, bo
1. byłoby to NIELEGALNE poświadczenie nieprawdy i piętrzenie kombinacji,
2. odwołanie darowizny NIE zwalnia z podatku od spadków i darowizn. Darowizna została wykonana, obdarowany podlega podatkowi z tego tytułu. Traci ją na własne życzenie i to już US,ani ustawodawcy nie interesuje, jak to -czy ją przepije. I odwrotnie- gdyby podatek był zapłacony- domaganie się jego zwrotu po odwołanie darowizny byłoby bezpodstawne.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn tego nie przewiduje. "Stanowisko to potwierdzone zostało przez orzecznictwo NSA (m.in. w wyroku z 11 maja 1993 r., III SA 209/93), w którym sąd ten orzekł, że z chwilą przyjęcia darowizny powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, którego nie unicestwia późniejsze odwołanie darowizny"
gość_synowa / 193.183.79.* / 2011-03-22 14:57
Wiwan, thx za opinię, to już się wczoraj też dowiedziałem. Choć ponoć można iść w kierunku nieważności umowy darowizny i zwrotu pieniędzy. Od umowy nieważnej podatek się nie należy ale to trudna ścieżka. Natomiast i na szczęście już wiem, że nie ma problemu z prostą korektą zeznania zwłaszcza w moim wypadku gdzie żona od razu przelała pieniądze na moje konto bo już się z tym radziłem. Muszę złożyć 2 korekty dla mnie zwiększająca, dla żony zerująca, załączyć oświadczenie matki, że intencją darczyńcy było obdarowanie syna a sam przelew na konto żony to wynik pomyłki, a jak zażyczą sobie umowy to przecież mam ją spisaną ;-), nie ma tu na szczęście wymogu notarialnego (zresztą notarialnie to notariusz rozlicza i zgłasza). W sumie logiczne do bólu bo niby czemu podatnik miałby wybierać drogę bardziej dla niego kosztowną. No i co ważne deklaracja nie może być niezgodna z pisemną umową (ustną ponoć też) wcześniej zawartą i intencją darczyńcy, więc korekta jest tu wręcz konieczna by być lege artis:D

Jest jeszcze ponoć jedna "trudna" furtka. Darowizna była przelana na konto żony ponieważ była dla wnuków które nie mają konta, tylko trzeba by im założyć konto w banku co jak już sprawdziłem jest możliwe. Tylko ruszenie z niego pieniędzy jest trudniejsze, ale i to da się zrobić i zależy to też od banku.

pozdro
Miola / 46.112.193.* / 2011-03-20 23:19
Brat babci zapisał mi w testamencie mieszkanie po śmierci jego i jego żony (sporządzone u notariusza). Nie mają własnych dzieci. Jako że dzieci siostry jego żony chciałyby mieć udział w spadku, brat babci stwierdził, że bezpieczniej będzie przepisać mieszkanie na mnie już teraz u notariusza. W związku z tym mam dwa pytania: 1) Czy testament ten można podważyć (rozumiem, że dalsza rodzina nie ma prawa do zachowku)? 2) Czy w przypadku przepisania na mnie mieszkania będę musiała zapłacić podatek od darowizny?

Najnowsze wpisy