Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
krzew / 83.25.65.* / 2011-03-17 21:24
czy można przekazać darowiznę na syna niepełnoletniego np. 10 lat?
wiwan / 2011-03-18 12:07
Można- w sensie podatkowym niczego wiek obdarowanego nie zmienia. Skorzysta ze zwolnienia jako należący do tzw. zerowej grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Pojawią się jedynie kwestie cywilno/ rodzinnoprawne gdyby np. :
-nie chciał Pan, aby obecny opiekun prawny syna sprawował tzw. 'zwykły zarząd na majątkiem ' tak przekazanym do jego pełnoletności i sam go nie wskazał, albo
- darowizna była obciążona poleceniem lub innym zobowiązaniem- wtedy obecny opiekun prawny syna, np. była żona powinna mieć zgodę sądu na zawarcie umowy takiej darowizny w imieniu syna.
vvv / 46.134.58.* / 2011-03-17 12:09
2 lata temu umarla moja mama jeszcze nieprzeprowadzalam sprawy spadkowej a zaznacze ze jestem jedyna spadkobierczynia mam pytanie czy ja moge spadek przekazac w darowiznie mojemu mezowi czy maz zaplaci podatek jest to dom oraz 4 h ziemi zalezy nam na tym poniewaz ja jestem w krd a chce maz wziasc kredyt na rozbudowe i remont tego domu pod zastaw czy jest to mozliwe
wiwan / 2011-03-17 12:35
Może Pani, oczywiście dopiero po uzyskaniu 'postanowienia o nabyciu spadku'. I odbędzie się to bez podatku od spadków i darowizn, gdyż:
1. jeśli nieruchomość ta jest gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy o ustroju rolnym- będzie miała taki charakter przez 5 lat po darowiźnie- skorzysta ze zwolnienia z art. 4, ust. 1 pkt. 1 Ustawy. Poza budynkiem mieszkalnym. lub
2. skorzysta cała ze zwolnienia z art. 4a, ust. 1- mąż jest w tak zwanej zerowej grupie podatkowej- całość. W związku z formą notarialną darowizny- nie trzeba będzie jej zgłaszać do US- art. 4a, ust.4 pkt. 2.

Ustawa spadkowa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,093,768.html
gabrielka / 195.205.178.* / 2011-03-11 13:23
moja teściowa chce podarować nam czyli swojemu synowi i synowej działkę budowlaną, to że za przekazanie jej synowi nie zapłaci podatku jest dla mnie jasne ale czy gdy obdaruje tez synową sytuacja się zmieni? a może lepiej gdy przekażę ją tylko synowi? czy w takim przypadku mąż może uczynić mnie współwłaścicielką działki już jako jej właściciel?
wiwan / 2011-03-14 12:12
Przede wszystkim przy darowiźnie podatek płaci obdarowany, nie darczyńca. Rzeczywiście syn korzysta z tego zwolnienia. Jeśli darowizna jest na oboje małżonków- do majątku wspólnego, Pani ze zwolnienia skorzystać nie może, gdyż w stosunku do teściowej jest już w II grupie podatkowej i podatek byłby od 1/2 wartości działki. Zatem tak jak Pani napisała- sensowniej w sensie finansowym jest, by darowizna była tylko na męża, a następnie by dokonał on darowizny na Panią udziału w niej.
Odbędzie się to bezpodatkowo, jedynie z kosztami notarialnymi.
gabrielka / 83.238.227.* / 2011-04-22 16:43
mam jeszcze jedno pytanie , czy to p;rawda , żę majątek wniesiony w trakcie małżeństwa przez jednego z małżonków stanowi współwłasność obydwu małżonków wtedy działka , którą mąż otrzymał od swej matki byłaby wtedy też moją włąsnością i nie byłoby konieczności aby mąż dokonywał notarialnie mojego udziału w darowiźnie?
gabrielka / 195.205.178.* / 2011-03-15 12:54
bardzo dziękuję za odpowiedź
MIroslawa M. / 94.40.119.* / 2011-03-10 20:01
jeszcze w styczniu otrzymałam rentę rodz. na moją corkę.W lutym córka stała się pełnoletnia i teraz ona otrzymuje rentę, która wpływa na moje konto. Córka jest uczennicą a ja prowadzę dom. Nie pracuję, więc utrzymujemy się z jej dochodow, od których placi podatek. Czy jest możliwość aby skorzystała z ulgi podatkowej i wykazała przekazywane mi pieniądze jako darowiznę?Jeśli tak, to jak ma to zrobić? Pozdrawiam
szklarek / 2011-03-10 23:51
Ulga podatkowa PIT dla darczyńcy jest tylko w zakresie darowizn przekazanych na organizacje pożytku publicznego, kościoły, krwiodawstwo i charytatywno-opiekuńcze. Córka nie może zmniejszyć swojego dochodu przed opodatkowaniem z tytułu darowizny dla Pani.

W przypadku darowizn w rodzinie jest ulga podatkowa , ale w podatku od spadków i darowizn i jest ona po stronie obdarowanego- tzn. przy odpowiednim jej zgłoszeniu do US obdarowany nie płaci podatku.
W Waszej sytuacji nie ma to więc sensu. Nie bardzo ma też zastosowanie- bo utrzymywanie Pani przez córkę ma znamiona jej obowiązku alimentacyjnego względem rodzica bez środków do życia- a nie darowizny
kuuk / 178.36.100.* / 2011-03-07 17:15
Proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższego zagadnienia:
mój tato, obywatel Polski i Szwecji, pragnie cyklicznie przekazywać/darować mi towary, które kupuje na szwedzkich pchlich targach. Są to rzeczy używane, głównie szkło i porcelana, ale nie antyki. Ja te towary planuję sprzedawać w swoim sklepie wielobranżowym. Jednorazowo otrzymałabym np: 10 kompletów obiadowych + 50 wazonów + 100 szklanek + 100 talerzy. Czy za każdym razem muszę zgłaszać do US otrzymanie takich ilości towaru? Czy musimy sporządzać umowę z wyszczególnioną wartością? Towary te są nabywane za naprawdę niskie ceny, ale w obcej walucie. Czy to ma jakieś znaczenie? Z góry dziękuję za pomoc.
richardb2 / 2011-03-07 09:32
corka jest obywatelką USA chce podarować mi samochod wartości okolo 45000 $ czy i jakie będę musiał zaplacić podatki
Ryszard B
wiwan / 2011-03-07 12:37
Obywatelstwo córki w tym przypadku nie waży o niczym. Dla Pana jako podatnika będzie to darowizna w ramach I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o spadkach i darowiznach i przy zachowaniu formalności jej zgłoszenia do US może Pan skorzystać z całkowitego zwolnienia podatku jako obdarowany. Generalnie- pół roku na zgłoszenie, formularz SD-Z2.

więcej :

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
bozena12361 / 94.42.111.* / 2011-03-04 11:21
Brat mojego ojca przekazał w darowiźnie gospodarstwo rolne(dom + 10ha pola) w 1996r., ja w 1999r. sprzedałam 9ha pola.
Nie płaciłam podatku żadnego, czy jakiś powinnam płacić, czy to przedawniło się, czy nie?
wiwan / 2011-03-09 09:47
Nie. Nie powinna Pani.
To nie tyle kwestia przedawnienia, co tego, że sprzedaż ziemi rolnej była od dawna ( mimo kolejnych nowelizacji ) zwolniona z podatku dochodowego. O ile po sprzedaży nie utraciła tego rolnego charakteru.

Jest to zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1, pkt. 28 Ustawy o PIT, który obowiązuje obecnie i na pewno obowiązywał już przynajmniej w1993 roku:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,1993,090,416.html
anuhaaaaaaaaaa / 88.156.20.* / 2011-03-01 19:15
Witam! Rodzice chcą przekazać mi w darowiźnie przelewem 50000zł. Darowiznę oczywiście zgłoszę do US. Pieniądze chcę przeznaczyć na zakup samochodu. Z tym, że samochód będzie kupiony na mnie i małżonka. Czy w takim razie musimy zgłosić darowiznę połowy środków ode mnie dla małżonka? I jeżeli tak czy również obowiązkowo trzeba dokonać jej przelewem?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
BBeata / 95.48.189.* / 2011-03-01 08:40
Witam! Od 5 lat wynajmuję mieszkanie od siostry (która wybudowała dom i wyprowadziła się). Teraz siostra chce notarialnie podarować mi to mieszkanie (wartość rynkowa tego mieszkania to ok. 80 tys. zł). Ile zapłacę podatku od tej darowizny? Czy ona też będzie musiała zapłacić jakiś podatek z tego tytułu?
wiwan / 2011-03-01 09:35
Darowizna będzie bez podatku od spadków i darowizn- gdyż darczyńca będzie w tzw. zerowej grupie podatkowej, obdarowana skorzysta z ulgi podatkowej. Bez względu na wartość mieszkania. Zatem tylko koszty notarialno-sądowe.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
BBeata / 95.48.189.* / 2011-03-09 08:29
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy darowizna ta jest wogóle możliwa w przypadku, gdy mieszkanie o którym mowa powyżej w momencie jego wykupu na własność od spółdzielni zostało zapisane nie tylko na moją siostrę ale takze na jej męża-oboje są jego właścicielami?
wiwan / 2011-03-09 09:31
Po pierwsze przepraszam za ten bezprzedmiotowy link w mojej poprzedniej odpowiedzi, który się pomyłkowo zaplątał.

Oczywiście, że darowizna będzie możliwa- ale w sensie podatkowym będzie to tak, że 1/2 mieszkania otrzyma Pani od darczyńcy już z II gr. podatkowej- i tu już zwolnienia nie ma. Musiałaby więc Pani podatek od darowizny 1/2 wartości zapłacić skoro darowizna będzie pochodzić z majątku wspólnego.
No chyba, że wcześniej mąż siostry dokona darowizny swojej części na rzecz siostry, i ta podaruje mieszkanie już jako jedyna właścicielka.

Wysokość podatku i prawidłowy link tu. Kwota wolna w II gr. to 7276 zł

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
BBeata / 95.48.189.* / 2011-03-10 10:54
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
Agata W / 213.199.218.* / 2011-02-28 16:58
witam
Tato chce mi przepisac mieszkanie.Sprawa spadkowa po mojej mamie jest już przeprowadzona.Mam trzech braci którzy zrzekna się mieszkania na mnie.Poszłam do notariusza i tam dowiedziałam sie że lepiej założyć sprawe w sądzie o zgodny dział majątku i zapłacę 600 zł w sądzie a u notariusza o wiele więcej.Mam pytanie czy zapłacę podatek w US jeżeli tak to ile?Myślałam że taką sprzwę trzeba załatwić u notariusza a nie w sądzie
dziękuje za odpowiedz
wiwan / 2011-03-01 09:43
Gdy jest zgoda spadkobierców- można i u notariusza i w sądzie. Sąd jest niezbędny w przypadku braku zgody spadkobierców co do działu spadku.
Podatku od spadków i darowizn nie będzie- bo w stosunku do spadkodawcy ( matki ) jak i darczyńców ( braci ) jest Pani w I grupie podatkowej i korzysta Pani ze zwolnienia z ww podatku . ( tzw. grupa zerowa ).
Agata W / 213.199.218.* / 2011-03-01 18:03
Czy po przeprowadzonym w sądzie dziale spadku muszę iść do notariusza po akt notarialny czy na tym sprawa się kończy?
wiwan / 2011-03-01 21:13
Materialnym efektem postępowania sądowego jest 'postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku'.
Jest ono tytułem prawnym do lokalu, które jest podstawą zmian w dokumentacji spółdzielni mieszkaniowej i/lub wniosku o wpis do/ założenie KW w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego w przypadku mieszkania hipotecznego.
Do notariusza już się nie udajemy, aktu notarialnego nie spisujemy. Postanowienie sądu ma taką samą moc.

Wniosek o wpis do KW nowego właściciela odbywa się na wniosek zainteresowanego. Sąd tego za spadkobiercę nie czyni.

Może się przyda- wzór wniosku o dział, niestety odpłatny:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wniosek;o;dzial;spadku,10005,7151,dokument.html
Agata W / 213.199.218.* / 2011-03-02 17:01
Bardzo dziękuje za informacje i pozdrawiam
natula / 77.242.233.* / 2011-02-26 17:59
Mam pytanie.Czy,syn posiadacz 29 części działki na wsi,może przekazać darowiznę po 5 części na ojca i matkę.Czy musi być wycena działki,cz poprostu zrobić zapis.Ile będę placić podatku.
Ewcia.06.02 / 91.194.241.* / 2011-02-21 16:29
Witam
Tato chce mi przekazać w darowiźnie dom który posiada po swoich rodzicach tyle że dom jest również na moją mamę która nie żyje od 8 lat.Ponieważ mam jeszcze dwóch braci to chciałabym wiedzieć czy darowizna jest możliwa?Czy muszę płacić podatek?czy potrzebna jest wycena domu?czy może porostu zrobić przepis?
ewina88 / 79.163.195.* / 2011-02-19 17:10
Witam
Rodzice mojego przyszłego męża chcą mu zapisać działkę w darowiźnie. Mój przyszły mąż ma jeszcze czwórkę rodzeństwa, czy w tym przypadku gdyby któreś z rodzeństwa po jakimś czasie zmieniło zdanie czy musielibyśmy oddać tę działkę do podziału?
H.OLKO / 87.105.250.* / 2011-02-17 19:37
brat otrzymal darowizne mieszkanie 150 m2 po zmarlych rodzicach ktore potem wykupil czy rodzenstwo moze starac sie o zachowek??????
elkakow / 2011-02-14 20:33
Witam.Chcę przekazać zamężnej córce mieszkanie w darowiźnie, czy automatycznie zięć stanie się właścicielem mieszkania.Czy będzie musiał zapłacić od tego podatek

Najnowsze wpisy