Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
Sunion / 149.254.49.* / 2011-02-08 10:33
Witam,moja mama ma dom.Postanowila na mnie przepisac jeszcze za zycia,poniewaz mam 4 rodzenstwa.Czy musze zaplacic podatek od darowizny?
szklarek / 2011-02-08 13:32
Nie. Będzie Pani zwolniona z tego podatku;

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
afewgra / 83.28.238.* / 2011-02-05 17:48
Witam. W 2005 przekazałem bratu darowiznę w postaci domu. niedawno brat (kawaler, bezdzietny) zmarł, czy wobec tego mogę ubiegać się o zwrot darowizny.
belladonna / 2011-02-05 19:59 / Tysiącznik profesjonalny
O ile mnie pamięć nie myli, to z ustawy majątek po osobie bez rodziny (małżonek, dzieci) dziedziczą rodzice i rodzeństwo :-)
piter1000 / 87.207.197.* / 2011-01-29 12:35
Witam.
Wuja, brat mojej babci chce podarować mi mieszkanie z KW warte około 150000zł. Ciocia już nie żyje, (minęło już pół roku od jej śmierci), byli małżeństwem bezdzietnym. Dowiedział się, że musielibyśmy zapłacić wysoki podatek, ponieważ jest to darowizna w trzecim pokoleniu. Chce więc podarować je aktem notarialnym na moją mamę, a ta po pół roku na mnie, w celu zapłaceni mniejszego podatku. Czy rzeczywiście musiałby on, lub ja zapłacić tak wysoki podatek, gdyby przepisane było bezpośrednio na mnie? Czy po pół roku bez żądnych przeszkód mama może podarować mi to mieszkanie? Ile ewentualnie wyniósłby ten podatek?
Z góry dziękuję za odp.
belladonna / 2011-01-30 09:33 / Tysiącznik profesjonalny
A kim jest brat Twojej babci, dla Twojej mamy?... no ok, mogę się domyślić, że ta babcia, to mama Twojej mamy, ale przecież każdy ma 2 babcie, więc babcia to też może być matka ojca. A w podatkach precyzja to rzecz święta, aby nie wprowadzić kogoś w błąd :-)
Darowanie przez matkę synowi jest zwolnione w całości (syn jest zstępnym wymienionym w art. 4a ustawy spadki i darowizny)
piter 1000 / 87.207.197.* / 2011-01-30 11:15
Tak, babcia jest mamą mojej mamy, a mama dla wuja jest siostrzenicą.
belladonna / 2011-01-30 16:43 / Tysiącznik profesjonalny
2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

I teraz:
zstępni (zstępny) - pochodzący od danej osoby krewni tzw. krewni w linii prostej (dzieci, wnuki, prawnuki).

Czyli wygląda na to, iż Twoja mama oraz Ty to ciągle zstępni rodzeństwa w tym przypadku... więc czy wujek podaruje Tobie, czy Twojej mamie, to ciągle II grupa podatkowa i podatek od nadwyżki kwoty wolnej dla II grupy - 7 276 zł. Dlatego darowizna mamie raczej nie zmniejszy podatku (będzie taki sam)...
Ale może wiwan się wypowie, bo on chyba bardziej obyty w podatku od spadków i darowizn :-)
mona1977 / 2011-01-28 10:12
wujek ma 3/4 nieruchomości wartej 200tys. i chce mi to darować ,jakie poniose koszty
?podatek,taksa itp?
wiwan / 2011-01-28 13:11
Podatek od spadków i darowizn właściwy dla II grupy podatkowej od 150 000 pomniejszonych o kwotę wolną 7 276 zł.

Stawka:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

U notariusza- bez PCC, wpis do KW- 200 zł

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;sprawiedliwosci;z;dnia,dziennik,ustaw,2004,148,1564.html
Vsna / 88.156.19.* / 2011-01-13 21:45
W sytuacji, gdy ukończyłam już 26 lat i rodzice nie mają już obowiązku mnie utrzymywać, a nadal studiuję i jestem na ich utrzymaniu, w jaki sposób urząd skarbowy będzie traktował wpłaty na moje konto osobiste dokonywane przez moich rodziców? Jako darowizny podlegające opodatkowaniu? Czy urząd skarbowy będzie miał prawo skontrolować wyciągi z mojego prywatnego konta?
szklarek / 2011-01-14 13:19
Obowiązek alimentacyjny rodziców w tym przypadku trwa nadal- art. 96, art. 133, par. 1 Kodeksu rodzinnego opiekuńczego. Więc nie jest to dobrowolna darowizna, która podatkowi od spadków i darowizn by podlegała.
Oczywiście wysokość obowiązku jest dyskusyjna, subiektywna i indywidualnie rozpatrywana. Jeżeli ma Pani poczucie, że otrzymuje więcej niż wynika z ww zobowiązania kodeksowego- nic nie stoi na przeszkodzie by zacząć zgłaszać odpwiednio te wpłaty ( lub ich część "ponadobowiązkową" do US jako darowizny i w majestacie prawa unikać podatku od darowizn w związku z ulgą dla I grupy podatkowej.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy
mag1234 / 95.50.214.* / 2010-12-14 18:23
Witam, mam pytanie odnośnie spłaty rodzeństwa.
Mama zmarła 17 lat temu. Nabyliśmy po niej spadek. Sądową decyzję o spadku otrzymałyśmy w 2009 roku.
Jest nas troje rodzeństwa - jedno z nas chce spłacić pozostałą dwójkę (po 14 000,00zł) i zachować całość.
Moja wątpliwość: jak formalnie to zrobić, kto i w jakiej wysokości zapłaci podatek oraz koszty notarialne. Czy są jakieś terminy, które nas ograniczają?
Bardzo proszę o pomoc..
rogal5 / 77.252.126.* / 2011-01-08 21:49
Witam serdecznie , rodzice chca mi przekazac ziemie rolna w formie darowizny , chciałbym sie dowiedziec jakie beda tego koszty?

czy dotyczyc mnie bedzie ten próg 9tys z kawałkiem , ta ziemia przekracza ta wartosc napewno , w jednych miejscach czytam ze osoby z pierwszej grupy nie płaca tego podatku w innym ze płaca , troche sie gubie.
belladonna / 2011-01-09 19:49 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wszystkie osoby z I grupy są zwolnione w całości, a jakie są, wymienia art. 4a ustawy spadki i darowizny. Przy tej darowiźnie będzie uczestniczył notariusz, więc on już tam napisze, że korzystasz ze zwolnienia na podst. art. 4a (jako zstępny... o ile darujący, to rodzice, a nie teściowie) :-)
wiwan / 2010-12-15 13:06
Należy dokonać "działu spadku"- czyli zniesienia Waszej współwłasności schedy i zamiany jej na konkretne udziały lub przedmioty wg. Waszych udziałów w spadku ( stwierdzonych w 2009 r. ) Jeśli wszyscy troje spadkobiercy zgadzacie się na takie rozwiązanie sprawy- nie ma potrzeby przeprowadzać tego przed sądem, wystarczy umowa działu spisana u notariusza.

Jeśli wysokość spłaty jest równa rynkowej wartości udziału - nie ma podatku PCC od tego działu. Jeśli jest inna- podatek PCC ( 2%) jest naliczany od różnicy między kwotą spłaty. Np. siostra z udziałem 1/3 w nieruchomości wartej 30 tys. jest spłacana przez brata kwotą 14 tys.- PCC jest naliczane od 4 tys. ( tak jakby sprzedawała swój udział bratu za 4 tys.).

Opłaty notarialne wypadałoby ponieść solidarnie, albo się co do tego po prostu umówić- notariusza to nie interesuje. Ewentualny PCC odprowadza notariusz. Z reguły płaci go spadkobierca nabywający tj. ten, który dokonuje spłaty w kwocie wyższej niż nabywany udział, ale też można się inaczej umówić.
Nie ma obowiązującego terminu działu spadku- może współwłasność trwać latami. Ale zawsze lepiej mieć to załatwione- z czasem Wasza zgodność może ustać- będzie potrzebny sądowy dział spadku.

Ps. Oczywiście podatek od spadków ( te sprzed 2007 roku nie są zwolnione) został odprowadzony i formularz SD-3 w US złożony...
zguli123 / 79.191.139.* / 2010-12-14 00:47
Witam
Mam pytanie odnosnie sprzedazy dzialki
dostałem pole od mamy w formie darowizny 21-07-2010r.czy moge sprzedac to pole bo chciałbym sie pobudowac wraz z zoną i potrzebne nam środki,i czy musze zapłacic podatek od sprzedazy.Prosze pilnie o pomoc
belladonna / 2010-12-14 11:08 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedać możesz zawsze, nikt Ci tego nie zabroni, jedynie uzyskasz dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Jeśli uzyskany przychód zamierzasz przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe w przeciągu 2 lat liczonych od końca roku kiedy nastąpiła sprzedaż to możesz skorzystać ze zwolnienia.
Ale pamiętaj o PIT-39 (który się składa do końca kwietnia roku następnego kiedy nastąpiła sprzedaż) :-)
A zrozumiałam, że piszemy o działce, a nie gospodarstwie rolnym :-)
Monika1982 / 2010-12-13 15:35
Witam.
Mam pytanie odnośnie przepisania mieszkania.

Właścicielką mieszkania (spółdzielczo-lokatorskiego) była babcia, która była również członkiem spółdzielni. Po jej śmierci, dzieci zrzekły się praw do części spadku na rzecz dziadka, który otrzymał tytuł prawny do lokalu i w ten sposób mógł wykupił mieszkanie zmieniając je na spółdzielczo-własnościowe, zostając jednocześnie członkiem spółdzielni.
Po wielu latach dziadek przekazał notarialnie mieszkanie, wnuczce, jako darowiznę, w zamian za korzystanie z tego mieszkania do śmierci.

Pytanie moje brzmi, czy wnuczka może się obawiać podważenia tego aktu darowizny ze strony dzieci dziadka? W okresie przed, w trakcie i po darowaniu mieszkania dziadek był w pewni odpowiedzialny, nie był ubezwłasnowolniony.

Nie mam pewności, czy w momencie śmierci dziadka, dzieci mogą się również na jakiejkolwiek podstawie ubiegać do części majątku po dziadku, skoro przepisał on mieszkanie wnuczce i to ona jest teraz pełnoprawną właścicielką.

Które przepisy odnoszą się do tej sytuacji?
wiwan / 2010-12-13 20:37
To kwestia cywilno-prawna, a nie podatkowa.
1. za życia darczyńcy Wnuczka mogłaby się obawiać odwołania darowizny przez Dziadka właśnie- ale musiałaby zajść jedna z 2 tego przesłanek zawartych w KC (art.896-898)- niedostatek darczyńcy albo rażąca niewdzięczność obdarowanej. Ani jedno, ani drugie nie ma miejsca teraz miejsca i zakładam, że do śmierci Dziadka nie będzie mieć miejsca.
2. po śmierci darczyńcy- spadkobiercy mogliby odwołać darowiznę tylko w wyniku zajścia ww niewdzięczności, nie później niż rok od jej zajścia lub wtedy, gdyby Wnuczka bezpośrednio przyczyniła się do śmierci Dziadka (art. 899, par. 2)
3. kwestia zachowku też tu nie gra roli, bo występuje on w sytuacji, gdy na skutek testamentu, ktoś kto byłby spadkobiercą ustawowym, do dziedziczenia nie został powołany. Wtedy mógłby dochodzić od innych spadkobierców spłaty zachowku. Do wyliczenia tej spłaty wczęśniejsza darowizna byłaby brana pod uwagę, gdyby była dokonana nie wcześniej niż 10 lat przed śmiercią darczyńcy/spadkodawcy. ( art.993,994) Zatem, by po śmierci Dziadka jego dzieci mogły dochodzić spłaty zachowku przez Wnuczkę łącznie musiałyby zajść fakty:
-śmierć Dziadka nie później niż 10 lat od daty darowizny
-pozostawienia przez Dziadka testamentu
-pominięcie w nim, któregoś z dzieci, a powołanie Wnuczki lub wcześniejsza niż śmierć dziadka śmierć rodzica Wnuczki, który był dzieckiem Dziadka

Kodeks Cywilny- darowizny art. 888 i dalsze, zachowek art.991 i dalsze:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny
Monika1982 / 2010-12-14 12:38
Czyli rozumiem, że jeśli chodzi o zachowek, to taki zstępny może ubiegać się o swoją część spadku tylko w przypadku sporządzenia testamentu i pominięcia go w nim?
Na mocy Art. 994. § 1, nie dolicza się do zachowku darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami. Czy za spadkobiercę uważa się również wnuki w przypadku gdy jego rodzic, czyli dziecko dziadka jeszcze żyje? Bo jeśli tak, to to mieszkanie byłoby brane pod uwagę podczas obliczania zachowku.
A jeśli Testament nie zostanie spisany? Czy majątek dzielony jest po równo dla każdego z dzieci dziadka i czy w takim wypadku brany jest pod uwagę również majątek uwzględniany podczas obliczania zachowku? Mówiąc krótko, jeśli nie dojdzie do obliczania zachowku, bo nie zostanie spisany testament, to czy podczas obliczania wysokości majątku przeznaczonego do podziału mieszkanie to bedzie również wliczone do tego majątku pomimo wcześniejszego przekazania na podstawie aktu darowizny?
wiwan / 2010-12-14 13:27
Ja rozumiem to tak, że spadkobierca ustawowy może dochodzić zachowku również wtedy, gdy nawet nie było testamentu, ale po spadkodawcy niewiele mu przypadło, na skutek wczęśniejszych darowizn spadkodawcy ( art. 991 par.2).
Przy tym niedoliczaniu z art. 994 chodzi o spadkobierców powołanych w testamencie, albo ustawowych- bo ci mają prawo do zachowku. Gdy w momencie śmierci spadkodawcy żyje jego dziecko, to jego zstępny ( wnuczka spadkodawcy) nie jest uprawniony do zachowku. no chyba , że została powołana w testamencie.

Po śmierci spadkodawcy schedę do podziału stanowi tylko to, czego właścicielem był on w chwili śmierci. Dziadek nie jest już właścicielem mieszkania, nie wchodzi ono do podziału w czasie działu spadku- nikt ze spadkodawców, czy to ustawowych czy powołanych nie stanie się właścicielem ułamku mieszkania. Temu służy właśnie instytucja zachowku- pieniężnej spłaty, o ile zajdą ww dyskutowane okoliczności, a uprawniony do zachowku w ogóle wystąpi z takim żądaniem- nie dzieje się to z automatu=mocy prawa i przedawnia się po 3 latach. Tak, czy inaczej mieszkanie pozostanie ( bo już jest) w majestacie prawa własnością jedynie wnuczki, która ewentualnie musi liczyć się z wydatkiem finansowym w celu zaspokojenia ewentualnych roszczeń. Wartość mieszkania jedynie posłuży do obliczeń wysokości tych roszczeń.

Wiem, to takie mało konkretne i nieintuicyjne. Może tu coś Pani rozjaśni;

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-spadkowe/

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html


http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-spadkowe/
xxm / 80.54.176.* / 2010-11-17 09:48
Przepisujemy na syna dom z działką,jesteśmy w trakcie załatwiania.Czy gdy będziemy chcieli w przyszłym roku zapisać mu jeszcze jedną działkę 9 arów zapłaci od tego podatek
szklarek / 2010-11-17 12:21
Nie zapłaci i nie musi tego zgłaszać do US. Będzie zwolniony od podatku od spadków i darowizn, gdyż jest w tzw. 'zerowej' grupie podatkowej. Co więcej, jeśli te 9 arów "w rozumieniu przepisów
o podatku rolnym, w chwili nabycia będzie
stanowić gospodarstwo rolne lub jego część
albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego
własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne
będzie prowadzone przez nabywcę przez okres
co najmniej 5 lat od dnia nabycia"

to będzie zwolniony od podatku na mocy art.4.1 ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
wasylowe / 2010-11-16 10:00
Witam, moje pytanie 3 lata temu dostałam kwotę w wysokości 150 tys zł na mieszkanie od rodziców zgłoszone do US nie płaciłam podatku .Teraz chcę sprzedać mieszkanie i kupić kolejne za cenę 350 tys zł. Kwotę w wysokości 200 tys zł dostane również od rodziców, czy muszę płacić podatek od darowizny?
wiwan / 2010-11-16 12:36
Nie musisz pod warunkiem, że otrzymasz te 200 tys. przelewem na konto lub przekazem pocztowym i zgłosisz to w swoim US nie później niż 6 miesięcy od daty wpływu/ otrzymania na druku SD-Z2 i okażesz się potwierdzeniem ww przelewu/ przekazu.
wasylowe / 2010-11-16 12:44
no tak ale nie upłyneło 5 lat od pierwszej darowizny czy to nie jest problem?
wiwan / 2010-11-16 13:04
Nie problem w zakresie podatku od darowizn- przy darowiznach okres 5 lat dotyczy łączenia kwoty darowizny z poprzednimi darowiznami od tego samego darowizny, by stwierdzić czy jest przekroczona łącznie kwota wolna- jej nieprzekroczenie skutkuje brakiem obowiązku informacyjnego wobec US, a przekroczenie wpływa na obliczenie podatku w gr. II i III i ewentualnie w I, gdy nie spełni się warunków zgłoszenia o jakich pisałem post wcześniej.

Mniej niż 5 lat ma tu znaczenie przy podatku dochodowym ( 19%) z tytułu sprzedaży mieszkania-
ale podatku tego unikasz, gdyż jak rozumiem cały przychód ze sprzedaży przeznaczasz w ciągu 2 lat na swoje potrzeby mieszkaniowe ( nabywasz następne mieszkanie ).
Jeśli jednak przed dniem sprzedaży mieszkania będziesz w nim zameldowana od przynajmniej 12 miesięcy- nie będziesz musiała spieszyć się z kupnem kolejnego i zachowywaniem 2 letniego okresu, gdyż skorzystasz z ulgi meldunkowej, która dotyczy mieszkań nabytych w latach 2007-2008.
wasylowe / 2010-11-16 13:32
Rozumiem ze te 150 tysiecy które dostałam 2007 r jako pierwsza darowizna od rodziców i teraz 200 tysięcy które dostane w 2010r nie skutkuje płaceniem podatku od darowizny tak?
wiwan / 2010-11-16 13:44
Tak, pod warunkiem zgłoszenia tak jak napisałem wcześniej. Pierwsza darowizna została już zgłoszona i zwolniona z podatku i nie ma wpływu na możliwość zwolnienia drugiej od tego podatku.

druk SD-Z2 tu:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
pina_90 / 89.77.89.* / 2010-11-14 17:31
Witam. Mój ojciec chce kupić mieszkanie o wartości 206 000 tyś, złotych. Jestem jego córką i wiem, że to mieszkanie ma być dla mnie. I tu moje pytanie: czy ojciec może mi je od razu przekazać w darowiźnie bez płacenia podatku czy trzeba odczekać okres 5 lat? Czy jest może jakaś inna droga przekazania tego mieszkania bez płacenia podatku?
belladonna / 2010-11-14 18:09 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli ojciec przekaże Ci darowizną, to nie płacisz podatku, bo jesteś w grupie art.4a (zwolnienie całkowite)... i nie ma tutaj znaczenia, czy podaruje Ci dzień po zakupie, czy 10 lat po zakupie (to nikogo nie interesuje jak długo miał to mieszkanie Twój tato przed darowizną) :-)
belladonna / 2010-11-14 18:47 / Tysiącznik profesjonalny
No i z punktu widzenia ojca... darowizna nie jest sprzedażą... przychodu nie uzyskuje, wiec też "sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia" nie ma tutaj zastosowania :-)
assasello / 2010-11-09 12:02
Matka mojej dziewczyny ma siostrę przyrodnią w Stanach. Siostra przyrodnia zamierza przekazać darowiznę pieniężną (czek) albo matce dziewczyny albo swojej przyrodniej siostrze. Będę wdzieczny za komentarz jaka forma jest korzystniejsza i czy musi ona/siostra przyrodnia zapłacić podatek.
szklarek / 2010-11-10 16:05
Uściślijmy, bo trochę się gubię. Dziewczyna na matkę, matka ma siostrę przyrodnią w USA, ta siostra przyrodnia jest potencjalnym darczyńcą, kwestia kogo ma obdarować ? Swoją siostrę przyrodnią- czyli matkę dziewczyny, czy bezpośrednio dziewczynę ?
Jeśli takie jest pytanie to:
1. Lepiej żeby obdarowała swoją siostrę przyrodnią=matkę dziewczyny, bo to I grupa podatkowa, jest wyższy limit darowizny wolnej od podatku, poza tym jest on do uniknięcia. dziewczyna bowiem dla darczyńcy stanowi już II gr. podatkową
2. Następnie matka może obdarować dziewczynę ( ponownie I grupa)
3. To, czy darczyńca w USA zapłaci podatek od tej darowizny nie ma wpływu na polski podatek obdarowanego. Czy taki w stanach jest- nie wiem.
Jeśli więc kwota darowizny ( opcja siostra-siostrze) będzie wyższa niż 9637 zł wraz z ewentualnymi poprzednimi darowiznami w tej relacji z poprzednich 5 lat- należy ją zgłosić w US obdarowanej. Uczynienie tego w ciągu 6 miesięcy od darowizny i otrzymanie jej w formie przelewu lub przekazu pocztowego pozwala na zupełne zwolnienie z podatku od darowizny.
Zatem forma czeku powodowałaby obowiązek zapłaty jednak podatku.
Przelew/przekaz walutowy przeliczamy po kursie NBP z dnia wpływu na konto.
ewentualny podatek:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
shaggmen / 80.48.145.* / 2010-11-08 17:58
tata chce mi podarować 9500zł, musimy to zgłaszać w US? Jeśli tak, to musimy okazać potwierdzenie przelewu? proszę o pomoc
wiwan / 2010-11-08 20:26
Kwotą wolną w I gr. podatkowej jest 9637 zł. Czyli więcej niż planowana darowizna. Ale ważne jest, czy w poprzednio nie było już darowizn od ojca, gdyż kwoty te sumuje się:
ustawa mówi:

"Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie"

Jeśli więc już jakaś darowizna w tym czasie była, na 138 zł i więcej, tę planowaną trzeba zgłosić w US na druku SD-Z2, mieć dowód przelewu darowizny na konto i uczynić to do 6 miesięcy od jej dokonania- wtedy będzie ona zwolniona z podatku. Zgłoszenia dokonuje obdarowany.
shaggmen / 46.45.78.* / 2010-11-08 23:06
to jest pierwsza darowizna, chodzi mi głównie o to czy przy tej kwocie muszę to zgłaszać w US i okazać potwierdzenie przelewu?
wiwan / 2010-11-09 10:22
No więc z tego co napisałem wynika, że NIE :-). Nie trzeba zgłaszać.
O samej kwocie i dacie warto pamiętać, bo każda następna darowizna, nie tylko gotówkowa która nastąpi w czasie "5 lat" zdefiniowanych w poprzednim poście i przekroczy wartością 137 zł będzie wymagała już zgłoszenia. Chyba, że w przyszłości próg kwoty wolnej zostanie podniesiony.
ala6 / 2010-10-30 00:23
moja mama przekazała mi rok i 3 miesiące temu na konto 90 000zł ze sprzedaży mieszkania. niestety nie zgłosiłam tego w ogóle do US... teraz chciałabym przeznaczyć te pieniądze na zakup mieszkania wraz z moim mężem. spodziewam się że może to być podejrzane dla US skąd mam pieniądze na nowe mieszkanie... co mam teraz zrobić? na pewno połowę tych pieniędzy chciałabym przekazać mężowi w darowiźnie żebyśmy wnieśli równy wkład do nowego mieszkania. ale co z tą niezgłoszoną darowizną? czy można to teraz zgłosić? czy trzeba będzie zapłacić 20% podatku od tej kwoty? czy jest jakiś sposób żeby tego uniknąć.. proszę o poradę bo jestem zrozpaczona że przegapiłam zgłoszenie otrzymania tych pieniędzy...
ewelina_z / 2010-10-31 14:11
Ponieważ nie zgłosiłaś tego w ciągu 6 mieisęcy to podatku od darowizny nie unikniesz. Jeśli jednak sama zgłosisz teraz fakt darowizny do US to zapłacisz podatek wg skali z odsetkami. ten 20% "karny" podatek jest naliczany wówczas gdy to US wykryje że otrzymałaś darowiznę a jej nie zgłosiłaś. Czyli gdybyś kupiła mieszkanie i US chciałby wiedzieć skąd miałas kasę a ty powiedziałabyś, że dostałaś od mamy pieniądze, to wówczas US widząc, że nie zgłosiłaś darowizny wydałby decyzję, w której kazałby ci zapłacić 20% podatek. Najlepiej zgłoś to sama i zapłać podatek wg tabeli.
dobry doradca / 217.172.247.* / 2011-03-22 11:38
Jezeli mama jeszcze zyje, to moze ci wystawic, albo przelac na konto z dzisiejsza data i wowczas ztym dokumentem mozesz pojsc do urzedu
kpiech / 2010-10-22 00:17
Kupuję właśnie z dziewczyną dom. Ona jest po rozwodzie, ja jeszcze nie, ale jestem po rozdzielności majątkowej. Sprzedałem swoje mieszkanie (kupione przed zawarciem małżeństwa) i pieniądze z niego chcę przeznaczyć jako 20% wkładu własnego do zakupu domu. Wczoraj podpisaliśmy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i zadeklarowałem, że kilka procent wpłaconego zadatku pochodzi z majątku wspólnego: mojego i dziewczyny (choć były to środki po sprzedaży mieszkania). Dziewczyna twierdzi, że mogłem jej przekazać połowę tej kwoty zadatku jako darowiznę.
Czy rzeczywiście tak jest? Czy potrzebna by była na to jakaś umowa, rejestracja jej w US? Przed nami jest jeszcze spłacenie kilkunastu procent wartości nieruchomości i niechciałbym komplikacji...
Ponadto moja dziewczyna stwierdziła, że dla niej oczywiste jest, że pozostałe po sprzedaży mieszkania pieniądze w połowie będą jej po zawarciu przez nas związku małżeńskiego, bo będę je mógł jej wtedy przekazać. Jak ta kwestia wygląda z punktu widzenia podatkowego?

Pojawiło się też kolejne zapytanie: dziewczyna otrzymuje od rodziców na utrzymanie siebie i dziecka co miesiąc pieniądze (sama nie pracuje, ma jedynie skromne alimenty na dziecko). Czy od tych środków musi płacić jakiś podatek? Czy te pieniądze trzeba gdzieś rejestrować? Czy będą musiały być wykazywane w PITach?

Ponadto, jeśli moje zarobki przekazuję na wspólne konto bankowe, czy stają się one w połowie pieniędzmi mojej dziewczyny a jeśli tak, czy jest to traktowane jako darowizna i jak to wygląda z punktu widzenia podatkowego? Podobnie z pieniędzmi od jej rodziców: czy stają się one w połowie moje i jak to podatkowo wygląda?
wiwan / 2010-10-27 18:42
1. wsparcie od rodziców Dziewczyna powinna chyba zakwalifikować jako darowiznę.
Nie są to bowiem raczej środki przekazywane na zasadzie obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka wynikającego z Kodeksu rodzinnego i Opiekuńczego. Bo tu wymóg jest pozostawania dziecka "w niedostatku" oraz niemożności "samodzielnego utrzymania się JESZCZE przez nie" art.133 KRO ( np. ze względu na uczęszczanie do szkoły, czy małoletniość). Co więcej fakt jest też taki, że i Pan pomaga jej finansowo, a ona inwestuje w nieruchomość.

2. Zatem w tym duchu- co do zasady Dziewczyna każdorazową wpłatę rodziców powinna wykazywać w US jako darowiznę. W związku z tym, że odbywa się to w obrębie tzw. zerowej grupy podatkowej Dziewczyna może być zwolniona od podatku od tych darowizn, jeśli przed upływem 1/2 roku zgłosi je w swoim US ( druk SD-Z2 ), bo na pewno w okresie ostatnich 5 lat suma darowizn przekroczyła już limit 2 X 9637 zł. ( limit podwojony, bo jak rozumiem wpłaty są dokonywane z majątku wspólnego jej rodziców ). W PIT tych darowizn się już nie wykazuje.
Przegapienie terminu, niezłożenie druku skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w wysokości odpowiedniej dla I gr. podatkowej.

3.W związku z brakiem legalizacji waszego związku w sensie podatkowym Twoje łożenie na jej rzecz ma też charakter darowizny, która powinna być w US wykazywana i opodatkowana. Niestety jest to już III grupa podatkowa, nie ma możliwości uniknięcia podatku i jego stawka jest wyższa, a kwota wolna- niższa. Inny jest też druk zgłoszenia- SD-3.
4.Pieniądze ze sprzedaży Pana mieszkania sprzed małżeństwa z Dziewczyną są majątkiem odrębnym, i majątkiem odrębnym będzie to, co zostanie za nie kupione czyli np. udział w nieruchomości. Dziewczyna, już jako żona, nie nabędzie do niego praw z automatu, a jedynie w drodze darowizny, gdy zechce jej Pan dokonać. Lub w drodze spadku, ale tego Panu nie życzę :-))). Tyle, że będziecie już w I gr. podatkowej, czyli będzie możliwość jak wyżej napisałem uniknięcia podatku- czyli. tzw. zerowa gr.podatkowa.
5. Darowizny pieniężne muszą być na konto, umowa może być ustna. Darowizny nieruchomości/ udziału- notarialne.
6. Z kontem wspólnym to już zupełna komplikacja, jest więcej wykładni dotyczących sytuacji po śmierci współwłaściciela konta.
Raczej trudno uznać, że każda wpłata na nie oznacza darowiznę dla obu współwłaścicieli konta po 50%. Raczej należy chyba uznać, że Pana wpłata jest w takiej wysokości darowizną dla Dziewczyny, w jakiej wypłaca ona ją na swoje potrzeby. I raczej też należy uznać zgodnie z zasadą, że przy braku przepisu przyjmuje się opcję korzystniejszą dla podatnika, że w pierwszej kolejności wypłaca ona pieniądze od rodziców, a w drugiej te od Pana.

Wysokość podatku od darowizn ( brak tam kwot wolnych, w I gr. jest to 9637, w III jest to 4902 zł )

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
sylwiaczek101 / 2011-09-03 22:16
witam, mam pytanie: jaką kwotę wolną od podatku mogą mi przekazać na konto rodzice i dziadkowie??
wiwan / 2011-09-04 01:49
To I grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatku od darowizn.
Od obojga rodziców jest to więc 2x9637 zł, od dziadków takoż.

Przy odpowiednim zgłoszeniu- można dowolną kwotę otrzymać drogą darowizny i skorzystać ze zwolnienia podatkowego:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Najnowsze wpisy