Forum Forum emerytalneOFE

Debata o OFE. Twierdzą, że wygrał Balcerowicz

Debata o OFE. Twierdzą, że wygrał Balcerowicz

Wyświetlaj:
Nick40 / 193.193.181.* / 2011-03-22 10:53
Widziałem fajny artykuł na ten temat na stronie http://niezaleznyekspertfinansowy.blogspot.com i nie jest to pisane przez żadnego profesora
yuki / 150.254.212.* / 2011-03-22 10:38
Kłótnie, kłótnie, kłótnie... a rozwiązanie jest tak proste.
5% nie do OFE, nie do ZUS tylko przymusowo wybierz sobie sam obywatelu gdzie chcesz odkładać na emeryturę... ROR, konto oszczędnościowe, obligacje itd.
W przyszłości to ja poniosę konsekwencje wyboru, więc chciałbym go mieć.
oborowy / 79.185.79.* / 2011-03-22 13:09
Znam takich inwestorów jak ty, którzy inewstowali w fundusze małych i srednich spólek.

WIG 40 mial 5700 punktow obecnie ma 2800. Do dzś placzą.
Jakby im takie straty zrobiły OFE, to by dopiero bylo placzu.

A OFE mają zysk za ostanie 12 m, 24m i 36 miesiecy, pomomo,ze gielda jest okolo 20 % niżej niż 36m temu.

I OFE są BE, bo tak krzyczy zbankrutowana Ferajna I POmedia. (300mld dlugu w tym samem czasie)

ferajna jest GIT. Mistrzowie, ale Bajeru.
oborowy / 79.185.79.* / 2011-03-22 10:35
OFE by nie kupowały obligacji, gdyby mogly inwestować w kredyty konsumpcyjne w Polsce.
Zysk roczny na takiej działalności w POlsce to minimum 10%

Ale ustawa im zabrania inwestowania w tak dochodowe inwestycje.

To jest tylko dlaa Bankow, ktorych Donald nie chce łupić.
S3S3S / 78.133.163.* / 2011-03-22 12:00
NIE TAK ! GDYBY OFE NIE MUSIALY KUPOWAC OBLIGACJI, TO OBLIGACJE BY MUSIALY ZNALEZC INNYCH KUPCOW I GWARANTUJE CI ZE NA GORSZYCH DLA EMITENTA OBLIGACJI WARUNKACH. TAK WIEC Z TEGO PUNKTU WIDZENIA OFE TO ZBAWIENIE. SZKODA, ZE O TYM NIKT NIE WSPOMNIAL PODCZAS DEBATY.

PODSUMOWUJAC, ROZWIAZANIEM JEST ZMNIEJSZENIE WYDATKOW PANSTWA, A NIE ZGARNIECIE KASY Z OFE PO TO ABY POKRYC KOSZTY FUNKCJONOWANIA BANDY URZEDASOW I DRUGIEJ BANDY UPRZYWILEJOWANYCH (WIESNIAKOW, GORNIKOW, SMERFOW, ZOLDACTWA)
hamulec postępu / 83.27.13.* / 2011-03-22 10:34
Wygrali obaj - przegrali POLACY.
W obecnej sytuacji Polski racje są po obydwu stronach. Problem w tym że żadne z proponowanych rozwiązań w długiej perspektywie nie poprawi losu emerytów.
Ja chciałbym zwrócić uwagę na inny problem. Spójrzmy na losy twórców tej "reformy". Wszyscy bez wyjątku mają się świetnie, mimo że totalnie spieprzyli robotę.
Buzek - firmujący ten cały przekręt w nagrodę siedzi na tronie UE, Balcerowicz, Góra i reszta tych geniuszy tuli kasę jako doradcy instytucji które golą przyszłych emerytów.
Jeśli nie rozliczymy tych drani z ich przekrętów ( zwłaszcza z funduszy z prywatyzacji, które miały zasilić system emerytalny), to zapomnijmy że kolejne 10 reform i 20 debat cokolwiek zmienią.
m-53 / 83.24.23.* / 2011-03-22 11:36
Też twierdzę, że przegrali emeryci.
A wygrana B. czy R. - jaka różnica. Jeden wart drugiego.
Do obu (...) zaufanie mam zerowe.
Pilsener / 2011-03-22 10:31 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. OFE nie muszą kupować obligacji
2. OFE nie muszą kupować obligacji polskich
3. Rząd polski nie musi ich emitować ani sprzedawać akurat OFE

Po prostu OFE są zmuszane przez polityków do kupowania polskich obligacji (nie mają innego wyjścia) i jednocześnie krytykowane za to. Jakoś nikt się nie czepi wysokich prowizji czy przekazywania kasy do OFE naokoło gdzie w ZUS "wyparowuje" część podatku, OFE celowo zostały zaprojektowane jako niewypał i "skarpeta" by politycy mogli zabrać z nich kiedy chcą pieniądze "ratując" je przed wolnym rynkiem i spekulantami. Oczywiście jedyna opcja to zabranie kasy a nie reforma OFE, no chyba, że stworzymy kolejny moloch?

To jest tak typowy dla polski zaawansowany deb****m, najpierw rząd każe mi płacić na ZUS i OFE a potem się dziwi czy wręcz ma pretensje, że sobie dodatkowo nie odkładam na emeryturę - to po **** opłacam ZUS i OFE?
Floyd / 2011-03-22 11:04 / Tysiącznik na forum

to po **** opłacam ZUS i OFE?

Taki jesteś ograniczony?
Odp. Żeby było z czego wypłacać bieżące renty i emerytury.
Najzabawniejsze jak kandydaci na emerytów za 30 latek pytają: Ile będze warta moja emerytura po tych 30 latach?
Proces spadku wartości przeciętnej emerytury do przeciętnej płacy jest procesem ciągłym, a nie skokowym. Jeżeli każdego roku spadek ten wynosi np. około 1%, to łatwo sobie policzyć.
Wynika z tego, że jeżeli kandydat na przyszłego emeryta chciałby aby jego emerytura była na podobnym poziomie jak dzisiaj, to powinien się domagać, aby i obecnie wartość tej emerytury nie spadała z każdym rokiem i aby rządzący podjęli w tym zakresie odpowiednie kroki. :) Coś mi się jednak wydaje, że kandydaci na przyszłych emerytów chcieli by aby obecne emerytury były jak najniższe i dopiero gdy ONI przejdą na emeryturę były super wysokie. :)
oborowy / 79.185.79.* / 2011-03-22 10:27
PO dług Ferajnt Donalda wynika,ze to lud pracujacy zadłuża POlskę.

Jaby tych pracujacych bylo mniej, to rząd ferany miał by mniejsze doplaty do OFE

To chyba dlatego to bezrobocie za rzadow tej ferajny tak wzrosło.

PO to aby byly mniejsze doplaty do OFE.


Ale to też mi sie nie zgadza. No bo wzrosła armia urzędników.

No chyba,że to robotnik zdłuża POlskę???

Można oczekiwać,że rostowski pisze nowa teorię z ekonomi.
Może on pracuje na Nobla.
xjasiux / 95.49.172.* / 2011-03-22 10:03
Rostowski to debil. według niego nikt nie zaproponował przerzucenia składki na akcje, a pomysł jest stary jak świat...Debil...
Andiii 5 / 95.49.139.* / 2011-03-22 10:01
To całe ofe fe ! to rżnięcie nas z kasy wg. prawa ustanowionego przez mafijne struktury państwa!
oborowy / 79.185.79.* / 2011-03-22 10:41
Jezeli tak Uwazasz, to Ci PrzyPOmnę,że ta sama Ferajna, te OFE wprowadziła co dzisiaj zabiera

To co jak wprowadzała to miała POmroczność, czy teraz nabawila sie POmrocznośći???.
misiek2011 / 46.151.190.* / 2011-03-22 09:43
Vincent w kółko powtaża OFE powiększją dług bo kupują obligacje od rządu, a sami sprzedali niedawno wchuj obligacji chinom czy japoni. To lepiej oddać dług z odsetkami obywatelom w postaci wyższych emerytur czy obcemu Państwu?
Proszę sprostować jeżeli się mylę?
Adella / 84.10.38.* / 2011-03-22 10:30
Najlepiej wcale nie mieć długu i nie sprzedawać żadnych obligacji. Obligacje rząd sprzedawał żeby mieć pieniądze dla OFE - kapujesz czy nic.
misiek2012 / 46.151.190.* / 2011-03-22 11:01
Obligacje i tak Rząd emituje, w każdym kraju na świecie brakuje kasy, kwestia kto je kupuje, przecierz rzad specjalnych obligacji dla ofe nie robi są to obligacje wolnorynkowe.
Po drugie z twojego postu wynika że najpierw były OFE później obligacje i na końcu dług a jest odwrotnie - kapujesz czy nic?
amarlyk / 195.117.255.* / 2011-03-22 12:32
Gdyby nie finansował OFE nie emitowałby w tym celu obligacji i dług by nie róśł! Dziwne tylko, że nikt z finansistów z bożej łąski tego nie dostrzegł! A może był to celowy wmontowany w OFE mechanizm niszczący budżet, a jego twórca udaje teraz, że nic nie rozumie ?
Mówi, że wzorował się na Chile! Ale tam takiego mechanizmu nie ma!
sisley / 213.108.153.* / 2011-03-22 10:10
Obywateli można spłacić gruntami czy akcjami spółek. Zmniejszyć dług, jego obsługę oraz zacząć spłacać długi zagraniczne tak aby nasze dzieci nie musiały harować na odsetki.
Do tego potrzebny jest mąż stanu, patriota a nie takie fircyki jak Tusk czy Rostowski.
Ja głosuję na Jarosława Kaczyńskiego.
Elektro Devil / 2011-03-22 09:51 / Tysiącznik na forum
Trafiłeś w sedno. Nie ma w tym nic złego, że Obywatele Polski inwestują w obligacje swojego kraju za pośrednictwem OFE.

Problemem jest ten kto kraj zadłuża, czyli banda z PO.
kunasan / 149.156.124.* / 2011-03-22 10:23
Ty nie inwestujesz bo to nie są twoje pieniądze !!!! Inwestowałbyś i to jest ok gdybyś zamiast wydawać pieniądze na internet i wypisywać takie głupoty, kupiłbyś obligacje SP
pozdro owieczko pedząca za jacusiem / 46.151.190.* / 2011-03-22 10:34
Jak nie są moje jak z mojej pensji. To Jacuś uważa że są rzadu a są obywateli bo Balcerowicz przekazał w 1999 roku tą kase. Zabrał z zus i dał ludziom. Że ofe pobierają prowizję to i tak nic w porównaniu do kortu tenisowego da dachu budynku Zus w Wawie.
SWWSWSWS / 78.133.163.* / 2011-03-22 12:05
TO NIE SA PIENIADZE OBYWATELI, TYLKO RZADU. I WTYM CALY PROBLEM. TEZ CHCIALBYM ZEBY ONE BYLY MOJE.

OKRESLANIE TEGO CO IDZIE DO ZUS JAKO SKLADKA EMERYTALNA JEST BLEDNE. TO JEST PODATEK NA EMERYTOW.
czokoklin / 46.151.190.* / 2011-03-22 12:52
Mówię tu o OFE a nie o ZUS.
kunasan / 149.156.124.* / 2011-03-22 10:47
Misiu pysiu ty i tobie podobni przypomnijcie sobie czym było ubruttowienie pensji w 1999r gdyby nie reformy średnia pensja wynosiła by ok 2400zł a nie ok 3400zł (oczywiscie brutto jeśli wiesz co to znaczy)
"Zabrał z zus i dał ludziom" to sie znalazł socjalista, Janosik w osobie Balcerka :) :) A skąd twoi dziadkowie rodzice mają emerytury, a skad masz płacone zdrowotne - o przepraszam zapomniałem ty masz lewe zatrudnienie na 1/2 etatu na najniszej pensji (reszte pod stołrm) aby sie nie dac okradać przez państwo :):):) co za głupek i najgorsze - a raczej najlepsz w tym że takich jak ty jest w kraju jest chmara
głupek / 46.151.190.* / 2011-03-22 11:29
Twój wywód jest niespójny, sam sobie zaprzeczasz!!!!!
na bakier z logiką / 83.19.39.* / 2011-03-22 09:30
I każdy taki system musi z definicji upaść.
Klasyczną piramidą finansową jest ZUS - to jest właściwie bandytyzm państwowy. Reforma z 1999 była potrzebna ale jej wykonanie znowu oznaczało grabież i wdepnięcie w kolejne g...o. Największym grzechem było zezwolenie na pobieranie prowizji od wpłat składki zamiast wprowadzenia zasady prowizji od zysków z pomnażania kapitału. Drugą zbrodnia było zezwolenie na inwestowanie w obligacje państwowe czyli w dług !
Trzecią zbrodnią było zezwolenie na na akwizycje na rynku wtórnym. Wszystkie te draństwa sprawiły, że ze składek "płatników" wyparowało już kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt miliardów złotych. Ktoś tę kasiorę zgarnął - nietrudno się domyslić, że WŁAŚNIE TAKI był prawdziwy zamysł "tfurców" tej pseudo-reformy.
Dodajmy jeszcze to, że obecni emeryci dostają generalnie emerytury zdecydowanie zawyżone w stosunku do rzeczywistego ich udziału w systemie emerytalnym. Średnio więcej dostają niż wpłacili do systemu. Wynika to z faktu obliczania świadczenia od zarobków z najlepszych 10 lat. O świadczeniach dla mundurowych i innych uprzywilejowanych grup szkoda mówić - to jest czyste złodziejstwo i bandytyzm na reszcie społeczeństwa.
Przyszłość widzę tragicznie - nie ma absolutnie żadnych szans na wyjście z tego bagna. Kosztem jako takich emerytur dla dwóch pokoleń, które de facto doprowadziły Polskę do bankructwa , następne dwa pokolenia będą musiały obyć się bez żadnych emerytur i dodatkowo spłacić długi, które te dwa poprzednie pokolenia zrobiły !
Takie są koszty socjalistycznej utopii, że można żyć nic nie robiąc i jednocześnie złodziejskiego monetaryzmu i wszechobecnej lichwy.
Ale spoko - Polska już nie raz i nie dwa bankrutowała - to i teraz "nic wielkiego" sie nie stanie.
Elektro Devil / 2011-03-22 09:55 / Tysiącznik na forum
Słuszna uwaga! Obecne emerytury powinny być wypłacane z tego co dostaje ZUS. Nie na kredyt !!! Obecna sytuacja to kompletny absurd.

Dodajmy, że dochód netto na jednego emeryta jest większy niż kwota przypadająca na jednego członka czteroosobowej rodziny, gdzie oboje rodzice zarabiają średnią krajową.
na bakier z logiką / 83.19.39.* / 2011-03-22 10:18
Jedynym namacalnym skutkiem niewolniczego systemu przymusowych emerytur jest postępujące wymieranie społeczeństw, które zafundowały sobie to "dobrodziejstwo".
I niech nikt w uprzywilejowanych emerytów nie myśli, że jego dzieci wyjdą z tego cało - one też za to zapłacą.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby ogłoszenie bankructwa obecnego systemu, zaprzestanie wypłacania emerytur i wprowadzenie dla wszystkich równego zasiłku społecznego oraz oczywiście brak jakichkolwiek składek emerytalnych dla pracujacych.
Floyd / 2011-03-22 11:18 / Tysiącznik na forum
Ciekawe ile ten zasiłek społeczny powinien wynosić według Ciebie bo jak się policzy opłaty stałe dla mieszkańca miasta (czynsz, woda, gaz, prąd, śmieci itd itp) to coś mi się wydaje, że ten zasiłek nie był by niższy od dzisiejszej przeciętnej emerytury. Tak na wszelki wypadek informuję, że utrzymanie więźnia jest o wiele wyższe niż przeciętna emerytura.
na bakier z logiką / 83.19.39.* / 2011-03-22 11:47
Policz sobie jaką część opłat, które wymieniłeś, stanowią obecne składki na zus i podatki.
Wtedy bedziesz znał mniej wiecej kwotę, która powinna wystarczyć.
Zresztą to juz było w PRLu przerabiane a obecnie praktykuje to KRUS.
OGR / 83.14.54.* / 2011-03-22 09:27
Przy okropnym zachowaniu Pana Rostowskiego (znany jest w Polsce przypadek , ze po takim wystapieniu Ministra finansów tego ministra na drugi dzień odwołano ze stanoawiska) pewne jest to . że
1. Pan rostowski chce nam zabrac emerytury
2.Pan Balcerowicz chce wydłużyc wiek emerytalny
3.Pan Tusk nie che przeorowadzc reform
4.Nikt nie mówił o niewolniczym systemie doboru do OFE(losowanie)
i to w imieniu poszanowania Konstytucji .Co na to Pan Prezydent
Jak długo Pan Prezydent bedzie tolerował nierubstwo Premiera !!.
wswswsw / 78.133.163.* / 2011-03-22 12:08
Tak dlugo jak Pan Premier bedzie chcial. "Melduje wykonanie zadania".
sisley / 213.108.153.* / 2011-03-22 09:13
Ta debata nie miała sensu. Wszyscy wiemy że skok na moją kasę jest faktem, zatem żadne debaty mnie nie interesują. Nie pozwalam na to aby próbować robić ze mnie idiotę bo nim nie jestem. Jest faktem że brak reform to jak rozlane mleko-nic przed wyborami się nie da zrobić; zresztą jak nic się nie robiło do tej pory poza kłamstwami i poniżaniem tego kraju to na kogo można liczyć z tej ekipy nierobów.
Czas aby młodzi się ocknęli, czego im życzę, bo szczerze jest mi ich żal.
tade / 83.2.33.* / 2011-03-22 09:34

Ta debata nie miała sensu.

miała,miała
Zrozumiałeś że w tej anty demokracji nie ma prywatnej własności, dla maluczkich chodzi o konta w OFE i nie tylko.
A to stwierdzenie Vincenta było już powalające.
Winę za deficyt ponosi ten co pożycza a nie ten co go generuje.
Ale mam nadzieję.
Jeszcze zadrze do góry się noska,
co to będzie za dzień, Matko Boska!
Vincent wpław Bałtyk - Morze Północne!
sisley / 213.108.153.* / 2011-03-22 10:18
Masz rację, że jak zwykle odwracają kota ogonem. Winny jestem ja a nie rząd odpowiedzialny za funkcjonowanie tego kraju. Nic nie robią a potem lament i szukanie winnych; zwalanie na PiS nie działa to szukają nowych pomysłów przed wyborami. Nie ze mną te numery Tusk!!! Szukaj sobie roboty.
man13 / 2011-03-22 09:04 / Tysiącznik na forum
Kolejny rząd pokazał polakom że nie warto oszczędzać i traktować polityki jako zaplecze swej przyszłej egzystencji. Chyba jednak watro "zagrilować" w czasie wyborów parlamentarnych. To czy po autostradach w Polsce będą jeździć unijni emeryci, czy powstanie następny Licheń z publicznych pieniędzy jest mi tak samo obojętne jak to kto będzie mnie traktował jako niewolnika we własnym kraju/domu. Najwyższy czas by społeczeństwo polskie się obudziło i pogoniło tych którym "obce interesy są bliższe ciału niż nasze".
Grant001 / 84.10.38.* / 2011-03-22 08:59
W dyskusji telewizyjnej na temat OFE najgorzej wypadli prowadzący dziennikarze, stwarzali wrażenie ,że głupi lud i tak nic z tego nie zrozumie bo to jest wyjątkowo trudna sprawa i tylko dla profesorów. Dla pana min. Rostowskiego była to debata o racje stanu państwa , jego finansów i przyszły los obywateli, dla Balcerowicza walka o urażone ambicje , zachwiane ego i o pryncypia wyznawanej przez niego ideologii neoliberalnego monetaryzmu, wyniesionego ze współpracy z MFW i amerykańskim oszołomem gospodarczym Jefreym Sachsem. Mówiąc o OFE pan minister Rostowski myślał o państwie patrząc na to państwo z góry jako na całość , pana Balcerowicza nie interesował los państwa a nawet los przyszłych emerytów. Z jego wypowiedzi przebijała hipokryzja gdy z jednej strony mówił o podrywaniu zaufania do państwa a z drugiej strony odmawiał temu państwu prawa do decydowania o społecznych czyli naszych ale państwowych pieniądzach w OFE. Zdawał się nie zauważać , że państwo Polskie tonie w długach a nasze społeczeństwo pracuje na odsetki , że nie wnoszące żadnego kapitału międzynarodowe instytucje finansowe za polskie kredyty wyrastają na potęgi ekonomiczne o kapitale na poziomie 0,8 PKB naszego państwa.Pan Balcerowicz nie przyjmuje do wiadomości ,że nawet gdyby - tak jak proponuje, zagłodzić dwa pokolenia emerytów - to i tak uzyskanych w ten sposób pieniędzy nie staczy na pokrycie potrzeb OFE i zadłużenie nasze będzie rosło aż do bankructwa państwa. Ten system jest zły z definicji, bo zła z definicji jest ideologia monetaryzmu wyznawana przez tego pana. Z tej chorej ideologii wynika ,że wcale nie trzeba pracować wystarczy grać na giełdzie i przeprowadzać operacje na rynkach finansowych, niestety tak się nie da. Trzeba także zaznaczyć ,że OFE tylko 2008 roku na giełdzie straciły 22 mld. zł z kapitału przyszłych emerytów, nie ponosząc za to żadnych konsekwencji. Zatem nie jest tak ,że na giełdzie tylko się wygrywa, wprost przeciwnie 70% inwestorów ponosi dotkliwe straty.
man13 / 2011-03-22 09:09 / Tysiącznik na forum
Faszyzm - doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Integralne części faszyzmu: nacjonalizm, etatyzm, militaryzm, imperializm, totalitaryzm, antykomunizm, korporacjonizm, populizm oraz opozycja do politycznego i ekonomicznego liberalizmu.
Józio z Róskiej Bódy / 83.29.199.* / 2011-03-22 09:07
GRA na GIEŁDZIE to CIĘŻKA HARÓWA - 22 mld straty to FIKCJA. W 2008 KGHM był poniżej 30 zeta za akcje a w tym roku siegnął 180 zł.
Mamy 6-krotne przebicie a tam jest dużo OFE - to se OFE tez może powidzieć że zarobiło 600 % - plazma, plazma, plazma - a wykształcone lemingi zasuwaja na zlewozmywakach - ten rząd razem z butami jak najszybciej wrzucić do kotła ze smołą i wygotować
kunasan / 149.156.124.* / 2011-03-22 10:37
Właśnie odezwał sie jeden z tych wykształconych lemingów.
A to ile i które ofe ma udziały w kghm - bo free float wynosi ok 68% a SP ma ok 31%. A rozumiem proponujesz wnieś te 31% aportem do ofe ;)
6 - krotne przebicie pod wrunkiem że sie wtedy kupiło ;)
kunasan / 149.156.124.* / 2011-03-22 10:37
Właśnie odezwał sie jeden z tych wykształconych lemingów.
A to ile i które ofe ma udziały w kghm - bo free float wynosi ok 68% a SP ma ok 31%. A rozumiem proponujesz wnieś te 31% aportem do ofe ;)
6 - krotne przebicie pod wrunkiem że sie wtedy kupiło ;)
Ruto / 213.158.217.* / 2011-03-22 08:55
Recepta wydaje się być prosta kupować tylko co polskie i wyprodukowane w unii europejskiej a firmy impotujace chlam z chin oblorzyc kontrolami i ukrytymi podatkami jak przestaną wypompowywac pieniądze z polskiego rynku to po roku nasza sytuacja zacznie się poprawac.
Chiny posiaja na chwile obecna ok1,3bilona dolarów w gotówce rezerw.
Taki miel plan "wydymaliscie freda to teraz fred wydyma was" za dwa lata obudzimy się w fińskiej republice ludowej bo nic nie będzie nasze.

Najnowsze wpisy