Forum Forum inwestycyjneFundusze

decyzja czy pozostać w Arce czy sprzedać jednostki uczestnictwa?

decyzja czy pozostać w Arce czy sprzedać jednostki uczestnictwa?

darek87 / 2011-06-19 14:06
Witam

Kilka lat temu kupiłem jednostki uczestnictwa w Funduszu inwestycyjnym Arka akcji. Kupowałem stopniowo inwestując kolejne sumy pieniędzy. Wszystko było pięknie ładnie szło do góry więc kupowałem jak miałem wolne środki (wszystko to działo się w okresie hossy ok mniej więcej 2004 r). Największy przypływ gotówki miałem na początku 2007 r (ok 60 000 zł) więc ponownie kupiłem przy cenie 54 zł. Jak wszyscy wiemy później giełda się załamała, a cena spadła do 19 zł. Obecnie stoi 38 zł. cena ta utrzymuje sie o dłuższego czasu a rynek ma okres stagnacji. Obecnie w funduszu mam o 150 000 zł ale na przestrzeni tych lat jestem na małym minusie. Zastanawiam się nad sprzedaniem jednostek. Czy to właściwy moment? Sprzedać czy trzymać? W którym kierunku pójdą giełdy? z tego co czytałem za niedługo mozemy być świadkami załamania na rynku surowców, rosnąca inflacja, stopy procentowe z drugiej strony zbliżające się w Polsce EURO 2012 i związane z tym kolejne inwestycje myślę że powinny korzystnie wpłynąć na rynki. Nie oczekuję że klarownej odpowiedzi, czarno na białym bo wiem że to raczej niemożliwe, ale pomocy w podjęciu decyzji. Co wy byście zrobili?

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
darek87dz / 213.5.202.* / 2011-06-22 16:58
a może warto byłoby sprzedać jednostki ARKA i zakupić np AXA ? co o tym sądzicie?
tim999 / 2011-06-19 18:58
Ja bym trzymał. Jeżeli "przetrwałeś" kryzys z 2007-08 r. i jesteś jak piszesz na niewielkim minusie to warto zaryzykować i sprzedać jednostki, jak inwestycja wygeneruje zysk. Szkoda by było po tylu latach oddawać ze stratą. Tym bardziej, że dodatkowo stracisz przez te lata na inflacji. Osobiście uważam, że nasza giełda jeszcze pociągnie w góre.
Winnetou7 / 94.225.49.* / 2011-06-20 00:47
Nikomu nie doradzam, bo nie mam takich uprawnien - ale ja bym sprzedala. Wiele wskazuje na to, ze teraz stoimy blisko szczytu gieldy (co nie znaczy, ze jeszcze troszke nie urosnie, ale raczej za rok akcje, ergo tez TFI, beda staly nizej.

http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2011/06/gdyby-tak-miec-termometr-mierzacy.html#more

Liczenie na to ze bez wiekszych spadkow wzrosnie tak, aby ARKA poszla z 38 na 54 wydaje sie BARDZO ryzykowe. Lepszym rozwiazaniem moze byc sprzedanie po te 38, kupienie potem po 25 i sprzedanie z zyskiem.

W koncu nie chodzi o to aby sie upierac przy posiadania JU tylko zeby zarobic - niekoniecznie wlasnie "na tych JU" z 2007.

Pozdrawiam.
darek87 / 2011-06-22 16:59
a może warto byłoby sprzedać jednostki ARKA i zakupić np AXA ? co o tym sądzicie?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy