Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Decyzja ZUS-jak się odwołać?

Decyzja ZUS-jak się odwołać?

Rommel / 2013-03-19 13:00
W moje sprawie zapadła niezbyt przychylna decyjza ZUS-u... rzecz jasna chodzi o przyznanie mi emerytury inwalidzkiej... w jaki sposób mogę się odwołać od decyzji ZUS-u? Czy musze robić jakieś dodatkowe badania?
Wyświetlaj:
Krzysiek Bogusz / 2014-02-02 12:47
Uzupełniając odpowiedź można dodać, że odwołanie od decyzji odmawiającej prawa do emerytury składa się do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony odwołującej się ale za pośrednictwem organu rentowego. W praktyce wygląda to tak, że sporządzone odwołanie (w dwóch egzemplarzach) składa się na dzienniku podawczym w Oddziale ZUS-u, który wydał decyzję. Oczywiście odwołanie można wnieść również do protokołu ale rzadko się to zdarza. Termin na złożenie odwołania wynosi miesiąc i liczy się go od dnia odebrania decyzji (warto sobie na kopercie zapisać datę odebrania). Po złożeniu odwołania organ rentowy musi je wraz z aktami sprawy przekazać do sądu. Może się jednak zdarzyć, że ZUS uzna odwołanie w całości za słuszne - wtedy zaskarżoną decyzję uchyla lub zmienia, a odwołaniu nie nadaje dalszego biegu (tzn. odwołania nie przekazuje do sądu, za to zmienioną decyzję przesyła ubezpieczonemu).

Co do treści odwołania, to powinno się wskazać w jakim zakresie decyzja jest zaskarżona (czy w całości, czy w części). Ponadto trzeba dokładnie opisać z czym się nie zgadzamy i dlaczego. Na okoliczność swoich twierdzeń można wnioskować o dopuszczenie dowodu z przesłuchania świadków, z opinii biegłego lekarza sądowego, z załączonych do odwołania dokumentów itd. Przy czym warto wiedzieć, że określone dowody najlepiej jest dokładnie i wyczerpująco opisać w odwołaniu, bowiem później (w innych pismach procesowych lub na rozprawie) sąd może ich nie dopuścić twierdząc, że są spóźnione i zmierzają do przewłoki postępowania.

Dodatkowo informuję, iż ubezpieczony w postępowaniu sądowym wywołanym odwołaniem od decyzji jest całkowicie zwolniony z kosztów sądowych. Koszty te ponosi Skarb Państwa, a wynika to z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Nadto jeżeli kogoś nie stać na skorzystanie z pomocy radcy prawnego a sprawa jest dosyć skomplikowana prawnie i faktycznie, to można w treści odwołania wnioskować o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Do odwołania załącza się wówczas oświadczenie o stanie majątkowym, rodzinnym itp. Wzór można pobrać z internetu np ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

W końcu odpowiadając na pytanie czy trzeba robić dodatkowe badania, to w zasadzie tą kwestie rozwiązuje opinia biegłego lekarza. Poza tym jeżeli ktoś się cały czas leczy to można poprosić lekarza o wydanie zaświadczenia o leczeniu lub o wydanie wszelkiej dokumentacji z leczenia i przedłożyć je sądowi. Jeżeli leczenie odbywa się w szpitalu albo jeżeli lekarz dokumentów wydać nie chcę to można zawnioskować do sądu o zobowiązanie np. szpitala o dostarczenie do akt sprawy dokumentacji z leczenia i o dopuszczenie dowodu z takich dokumentów.

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
wiwan / 2013-03-19 13:09
Pytanie chyba teoretyczne, bo nie ma takiego świadczenia, a na decyzji ZUS jest podana procedura i podstawa prawna odwołania.

Do rzeczy:

1. Przede wszystkim jest na to 30 od dostarczenia decyzji, którą negujemy.
2. Odwołanie może być również ustne- do protokołu, złożone w placówce ZUS.
3. Należy wskazać powód odwołania- tj. zarzuty wobec decyzji pierwotnej i wnioski w zakresie tego, co ubezpieczony uważa, że powinno być uznane, uczynione.
4. Jeśli negujemy z powodów medycznych tj. renty nie przyznano bo nie stwierdzono niezdolności do pracy, to będzie ono bezskuteczne jeśli wcześniej nie zgłosiliśmy sprzeciwu wobec samego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, które stało się podstawą decyzji ZUS. Na sprzeciw było 14 dni, w jego efekcie dochodzi do ponownego orzeczenia już przed 3osobową komisją lekarską.

Najnowsze wpisy