Forum Forum prawnePracy

Diwe umowy o pracę jednocześnie

Diwe umowy o pracę jednocześnie

alexandra999 / 2010-06-22 19:57
Witam,
od kilku lat jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Od lutego byłam na urlopie wychowawczym, jednocześnie pracując w innej firmie na umowę zlecenie. Pod koniec maja skończył mi się okres urlopu wychowawczego. Dostałam wówczas wypowiedzenie umowy o pracę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, jednocześnie zostałam zwolniona z obowiązku świadczenia pracy.
Nadal pracuję w drugiej firmie na umowę zlecenie, ale mam możliwość od lipca zatrudnić się w niej na umowę o pracę. Moje pytanie brzmi czy mogę rozpocząć pracę na umowę o pracę w drugiej firmie, skoro jestem jeszcze zatrudniona w pierwszej? Czy komuś zgłosić ten fakt. Wiem, że pomimo zwolnienia ze świadczenia pracy, odprowadzane są na mnie składki na ubezpieczenie zdrowotne itp. czy nie będzie to np kolidować z odprowadzaniem składek w drugiej firmie jeśli się w niej również zatrudnię. Bo wówczas przez dwa miesiące byłabym zatrudniona w dwóch firmach na umowę o pracę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-06-24 11:52
Jeśli w wypowiedzeniu jest literalnie napisane, że jest Pani zwolniona obowiązku świadczenia pracy- nic nie stoi na przeszkodzie. Ewentualnym ograniczeniem byłoby istnienie w dotychczasowej umowie zakazu konkurencji i konkurencyjność nowego pracodawcy. Ale fakt umów-zlecenia chyba temu zaprzecza.
Zawiadomić o sytuacji na pewno należy nowego pracodawcę, gdyż powstaje kwestia przysługujących wyższych kosztów uzyskania dochodu przez te dwa "zakładkowe" miesiące pracy oraz odliczania miesięcznej kwoty wolnej od podatku. Wtedy z nowego stosunku KUP nie będzie uwzględniany i wpłynie to na zwiększenie zaliczki podatku do US. W przeciwnym razie pojawi się kwestia dopłaty podatku PIT przy rozliczeniu rocznym za 2010 r. Po dwu miesiącach należy już złożyć pracodawcy PIT-2.
Druga kwestia, to w przypadku wysokich zarobków sumarycznych możliwe przekroczenie kwoty wymiaru składek społecznych powyżej której składki nie są naliczane. W razie braku informacji u płatnika- powstanie nadpłata w ZUS, zwroty, korekty.
alexandra999 / 2010-06-24 23:11
Dziękuję za odpowiedź. Nie miałam w umowie zapisu o zakazie konkurencyjności ani temu podobnych. I jest wprost napisane, że jestem zwolniona ze świadczenia pracy.
Zastanawia mnie jednak ta druga kwestia, bo zgłosiłam już całą sprawę w nowej firmie, pytałam również w kadrach o potrącanie składek przez te dwa miesiące i uzyskałam odpowiedź, że jeśli będzie to umowa o pracę to składki muszą być potrącone, zarówno w jednej jak i w drugiej firmie. Nie wiem teraz czy samo zgłoszenie w jednej i drugiej firmie o zaistniałej sytuacji wystarczy i pracownicy kadr zadbają o "formalności" czy też powinnam sama coś jeszcze gdzieś zgłaszać. Przyznam się szczerze, że ciężko mi do końca zrozumieć te wszystkie prawne zależności.
wiwan / 2010-06-25 10:56
No więc w 100% majestacie prawa może Pani podpisywać umowę i zaczynać II etat. Zdecydowanie też nikogo więcej osobiście (ZUS, US) zawiadamiać nie trzeba.

I nawet gdyby nie zawiadamiała Pani pracodawców, w sytuacji jedynie 2 miesięcy nakładania się etatów, efekty podatkowe (wyrównanie w PIT 2010 nie były by znaczne)

Ze składkami jest tak, jak w kadrach powiedzieli i jak napisałem. Oba etaty są zgodnie z ustawą w pełni "oskładkowane" gdyż są u różnych pracodawców i są..etatami. To inna sytuacja niż dotychczas, gdy Pani umowa-zlecenie była wolna od składek społecznych, ze względu na to, że były one pobierane z wynagrodzenia z umowy o pracę. Jedyne, co czasem się zdarza i już napisałem to przekroczenie wynagrodzenia brutto, powyżej którego składek społecznych się już nie pobiera. Ale ta regulacja obowiązuje bez względu na liczbę etatów, dotyczy sumarycznych dochodów podatnika. Równie dobrze występuje na jednym, ale dobrze płatnym. W 2010 r. kwota graniczna dochodu brutto to 94 380 zł. Nadwyżka jest wolna od składki emerytalnej i rentowej. Czyli miesięcznie-7865 zł. Przy braku wiedzy o dwu etatach obaj pracodawcy potrącają pełne składki. W sytuacji gdy u jednego brutto to np.5 000, a u drugiego 4 000- do ZUS trafiają wtedy składki społeczne od dochodu 9000, a powinny od maks. 7865. jest ich za dużo. Uniknięciu tej sytuacji służy informacja w kadrach.

Z kolei z podatkami jest tak, że w roku podatkowym jako podatnik ma Pani kwotę wolną od podatku, powyżej której dopiero nalicza się 18% i ew.32% podatku. Oraz przysługują koszty uzyskania przychodu. Można wykazywać je rzeczywiste (np. bilety imienne na dojazd do pracy), ale na ogół stosuje się zryczałtowane. Comiesięczna zaliczka podatku do US już te kwoty uwzględnia (w wymiarze 1/12).
Ryczałtowe przysługujące KUP zależą jednak od tego czy etat jest jeden czy więcej, i czy zatrudnienie jest w miejscu zamieszkania pracownika, czy poza.
W przypadku dwu etatów są one wyższe, ale mniejsze niż 2xKUP dla jednego etatu. Więc znowu przy braku informacji obaj pracodawcy uwzględnią te koszty jak dla 1 etatu, w efekcie odprowadzą sumarycznie za małą składkę i w rozliczeniu rocznym pojawia się niespodzianka w postaci konieczności dopłaty podatku PIT.

O to chodzi. I zaznaczam, ze nabiera to większego znaczenia przy dłuższym (pełny rok) pracowaniu na 2 etaty. Tak czy inaczej wyprostowuje się to w rozliczeniu rocznym.
Dla zupełnego spokoju sumienia pod koniec sierpnia proszę w kadrach przypomnieć, że od 1 września są już jedynym pracodawcą/ płatnikiem.

Najnowsze wpisy