Forum Forum prawneZmiany w prawie

dla kogo dłuższy urlop macierzyński

dla kogo dłuższy urlop macierzyński

durexia / 2013-03-20 10:26
to ze od 1 wrzesnia maja byc wydluzone urlopy macierzynskie to juz wiem. pytanie tylko czy dla kazdej kobiety to jest dotyczace? Czu sa jakies specialne wytyczne dla kogo jest dluzszy a dla kogo nie? Zamierzam rodzic w lipcu i nie wiem czy sie zalapie na taki wydluzony urlop macierzynski....
Wyświetlaj:
ciekawa199a / 83.29.180.* / 2013-05-28 10:34
Czy te przepisy dotyczące dłuższego urlopu macierzyńskiego dotyczą tylko i wyłącznie dzieci urodzonych w 2013r, czy wchodzą one na stałe w życie od 2013r? Co z dziećmi urodzonymi w 2014, 2015 itd. Ich to już nie dotyczy?
szklarek / 2013-05-28 10:46
Nie przepisy, ale PROJEKT, co już tu podkreślono.

Tak, ma wejść na stałe- tj. znowelizować szereg ustaw. Nie jest to projekt regulacji okresowej.
Tak, oczywiście ma objąć nie tyle dzieci, co rodziców dzieci urodzonych:
- od wejścia nowelizacji w życie- czyli zgodnie z projektem - od 1 września 2013.
- na zasadzie przepisów przejściowych, wstecznie, rodziców dzieci urodzonych w okresie 1.01.2013- 31.08.2013.

Podobnie z rodzicami dzieci przysposobionych.
szklarek / 2013-05-29 07:51
Autokorekta.

W autopoprawce rządowej z 29 kwietnia do 5 wersji projektu ( z 26 kwietnia ) planowany termin wejścia w życie ustawy przyspieszono z 1 września na 17 czerwca.
szklarek / 2013-03-20 10:47
Zgodnie z PROJEKTEM, bo na razie nie jest to nic więcej niż projekt nowelizacji kilku ustaw, który NIE dotarł nawet do Sejmu nowy urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni obejmie rodziców dziecka lub osoby przysposabiające, z których jedna w dniu wejścia nowelizacji w życie (zakładany 1 września) będzie na :
u. macierzyńskim
u. dodatkowym macierzyńskim
u. na warunkach u. macierzyńskiego
u. dodatkowym na warunkach macierzyńskiego

i złoży wniosek o nowy urlop, który może przypaść jedynie bezpośrednio po dodatkowym u. macierzyńskim lub dodatkowym u. na warunkach macierzyńskiego
durexia / 2013-03-20 11:13
tak? to dopiero projekt? ja przekonana bylam ze to juz od wrzesnia tego roku bedzie obowiazywac. To w takim razie jezeli jest to projekt to jak Pan mysli ile moze trwac cala precedura wdrazania go w zycie z zalzoeniem ze sie przjmie ten projekt
szklarek / 2013-03-20 11:31
Termin pierwotnie zakładany (1.09) jest realny, ale moim zdanie ta realność zmniejszy się, gdy nadal opozycja będzie populistycznie wspierać ruch "kobiet I kwartału" i pewnie dołączy się do tego wiosennie Duda i związki.

Z drugiej strony- projektodawca- rząd sam sobie strzelił w stopę po pierwsze tak radykalnym pomysłem zmiany uprawnień rodzicielskich, a po drugie PRowym przyspieszeniem wejścia w życie.
Nowelizacja mogłaby wejść w życie 1.01.2014 i objąć pracowników w związku z urodzeniem/przysposobieniem dziecka, które nastąpiło po 31.12.2013.
zuzkameduzka / 2013-03-26 09:42
masz racje! problemem jest brak zrozumienia w rządzie i chęć przeszkadzania jedni drugim. Zle się dzieje w państwie i niestety raczej nie prędko sie to zmieni, to jest przerażające po prostu.

Najnowsze wpisy